Onvergetelijk A.F.C. Mixed Pickles Bequnstiqi.iQ van onze aöveRteeRöeRS, houöt 6e schakel in stanö (vervolj) deur met „Amsterdam" op een kier hield. Wat hadden de directies van de Stadions dan moeten doen? De betaalde spelers ook uitkrijten voor „voetbalslaven zonder vaderland" en het moeten hebben over „Joosten en zijn trawanten", offeren in „de hoed van Geurtz" en het prachtig moeten vinden, dat om de spring levende beroepsclub „Amsterdam" de das om te deen de wedstrijd van de eeuw: Blauw Wit VIT.I.W. II werd omgezet, waardoor „Amsterdam" zijn thuiswedstrijd in Duivendrecht niet kon spelen? Zij hebben de ontwikkeling rustig afgewacht. Z.j hebben de strijd niet op het persoonlijke vlak gebracht. En waar de voetbalsport, met haar haat en nijd, met haar geschetter en gedaas thans in brede kringen van ons volk bepaald slecht staat aangeschreven, zou het voor allen, die deze prachtige sport een goed hart toedragen, een verademing zijn als zij, die daarover professioneel van bericht dienen, de discussies zouden voeren op een zo hoog mogelijk niveau. J. C. Fraenkel f. Een goed vriend van A.F.C. is heengegaan, de oud-hoofdredacteur van de Telegraaf, J. C. Fraenkel. Hij is in onze club nooit op de voorgrond getreden en ik weet niet eens uit mijn hoofd, of hij eigenlijk lid was. Toch wil ik hem in de Schakel gedenken, omdat hij zulk een groot vrind van A.F.C. was. Hij was een vaste klant bij de A.R.O.L.-beker wedstrijden, hij interesseerde zich sterk voor onze vereniging en als hij een van zijn oude vrienden tegenkwam, dan bracht hij het gesprek altijd op de gang van zaken bij A.F.C. Fraenkel was een uitzonderlijk mens en wij onderschrijven volledig, wat de Telegraaf in zijn herdenkings artikel schreef: „Deze man k„n liefhebben en haten". Hij behoorde niet tot de mensen, die alles objectief zien, hij had zijn sympathieën en antipathieën en liet dit duidelijk merken. Wie het voorrecht had tot zijn vrienden te behoren, wist, dat hij dan een vriend gewonnen had, die hem door dik en dun zou bijstaan en voor wie geen zee te hoog zou gaan. Wie zijn antipathie had kon letterlijk en figuurlijk beter een straatje verder gaan. Maar wat zijn hart had, kon op zijn volledige aandacht en zijn volledige steun rekenen. Een zeer groot gedeelte van zijn leven was bepaald dcor twee polen: de Telegraaf en H.B.S. Wie het voorrecht gehad heeft onder hem als hoofdredact, ur te werken, zal zich zijn leven lang Fraenkel herinneren als de eerlijkste en een der allerbekwaamste hoofdredacteuren, die ooit aan een krant zijn opgetreden. Wie het uitzonderlijk gedenkboekje van H.B.S.„De gouden draad" heeft gelezen, kan begrijpen, wat deze man een groot journalist en een groot clubman was. Dat A.F.C. zo zijn sympathie had, kan A.F.C. slechts tot eer strekken Fraenkel moge thans de rust vinden, die hij zich in zijn drukke, geëmotioneerde leven niet gegund heeft. J. W. Naar men zich herinneren zal werd in de vorige Schakel een pickle gewijd aan Fred Kunst van Almelo, die aan de journalist-letterkundige, Fred Thomas, een brief geschreven had naar aanleiding van diens boek „Amsterdam stad van mijn hart" en waarin Kunst vertelde, dat hij in 1913 geëmigreerd was naar Amerika, maar Holland en Amsterdam niet kon vergeten. Daarin schreef hij ook, dat hij in 1912 keeper geweest was van het eerste elftal van A.F.C. Onze club-historicus heeft zich toen met een schrijven tot Kunst gewend, waarin hij hem nadere inlichtingen over de club gaf en hij kreeg dezer dagen de volgende alleraardigste brief van onze oud doelverdediger, die blijkbaar een werkelijk onverge telijke tijd in A.F.C. beleefd heeft, omdat hem alles van meer dan veer tig jaar geleden zo duidelijk voor de geest staat. „Dear Mr. Wijnand, Thank you so much for your nice letter of Jan. 3rd regarding my letter to your friend Fred Thomas. I trust it will be allright for me to write in English. I know that all cultured Hollanders know English very well, while it is really difficult for me to write decent Dutch. (Als het absoluut noodig was kon ik waarschijnlijk mij nog wel uitdruk ken, maar ik heb moeite met inge wikkelde zinnen en gevoel dat ik beter schrijven kan in Engelsch). I was extremely interested in what you wrote about A.F.C. and look forward with great interest towards the jubilee publication: „A.F.C. 60!" I never knew, till you wrote me, that A.F.C. ever was in the first division! (Eerste klas!) Prior to 1913 (when I went to the States) we were often at the top, but never made it in the „promotie wedstrijden". Is n't that what they are called? I remember one game, when I was goalkeeper and we played Concordia in Delft and I had that much-feared Jan Thomee (inside left) as one of my opponents. (He was in the Dutch eleven several times). That game ended in a 11 tie. Some of the names of the old A.F.C. as I remember it are the following: Schepens (voorzitter), Ab de Haan (secretaris). Many many nights have I helped Ab de Haan, when he lived on the „Roelof Hart- straat) with writing the postcards that called-up the different elevens to their respective games for the next Sunday. We had 7 or 8 elevens in the field then, some playing in the "Amsterdamsche Voetbal Bond". Some players' names I remember: Togneri, Van Klaveren, Kriek, Ko ning, de Graaf. Evenings (Sunday-) when we met upstairs in the „Kar- senboom" there was a hand written "log" or diary reviewing the games of last week. I have often drawn illustrations for this book which was given the name (actually in English) "Mixed Pickles". During the war years (first World War) I didn't hear anything about the activities of A.F.C. and later apparently got out of touch. Our field used to be in "de Meer" on the East side of the Middenweg and North of the Ajax-terrein. Rapiditas (or was it: RAP?) had a field in what I believe was called the Kruislaan, west of the Midden weg. I still have some photo's of "elf tallen" where we played special exhibition games against some fcreign club, mostly English around Easter or such holidays. I don't think that A.F.C. was in itself a cricket club. I do know that many A.F.C. members played cricket at the "Hembrug" but I think they belonged to another cricket club. I want to thank you again for your informative letter, many memories were awakened by it!! Kindest regards and greetings from an old A.F.C. er. Yours FRED KUNST VAN ALMELO

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 7