hAlus-LAmp hA-hA slot Geld alleen Op de valreep Drukkerij joh. Meijer Zoon Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRs, houöt öe schakel in stanö Tn de laatste A.F.C. Schakel lanceert onze voorzitter nogmaals de stel ling dat de beroepsclubs, die het meeste geld ter beschikking hebben, het sterkste elftal kunnen kopen en kampioen zullen worden. Het lijkt mij dat hier over het hoofd wordt gezien, dat één ding niet gekocht kon worden n.l. de geest, die nodig is om een goed elftal te formeren. Dit treft mij te meer, daar het zeker bekend is, dat in de laatste jaren in het eerste van A.F.C. deze geest ontbrak. Hoe vaak hebben we zelf niet geconstateerd, dat de goede verstandhouding zoek was, doordat enkele spelers er een genoegen in schenen te hebben, hun medespelers allerlei lieve woorden naar het hoofd te gooien. Op de eerste A.R.O.L.-dag bleek weer eens wat een goede geest waard was. Na afloop sprak ik een van onze spelers en vroeg hem of er in het veld niet ge- praat(!) was. Geen woord gevallen zei hij. En waren niet alle A.F.C.-ers verrast door het goede spel van ons elftal? Laten we hopen dat de goede verstandhouding blijft en dat ons eerste de weg naar de eerste klas zal vinden. Mag ik nog even doorgaan op het onderwerp goede geest? Sunder land, de Engelse eerste divisie' club had enkele jaren geleden met veel geld een prima (tenminste op papier) elftal gekocht. Toch scheelde het slechts weinig of de heren waren ge degradeerd. Maar in ons eigen land zijn ook de voorbeelden voor het grij pen. In de grijze oudheid ruim 40 jaar geleden waren de toestanden iets anders als tegenwoordig. Geen radio die ons Zondagmiddags om half 5 de uitslagen geeft. Wachten tot de volgende Maandagmorgen. En dan voor 5 cent de Courant kopen. Een van onze eerste klassers had een zeer sterk elftal (op papier tenminste). 5 spelers hadden het Oranje hemd ge dragen. Maar de resultaten Waren niet in overeenstemming hiermee. En na afloop van een belangrijke wed strijd, die werd verloren barstte de bom. Men fluisterde zelfs, dat er in de kleedkamer klinkende argumenten werden gebruikt. Het bleek, dat er enig verschil van mening was tussen voorhoede en achterhoede. Het be stuur nam geen halve maatregelen. De voorhoede op één na kreeg haar congé. Een geheel nieuwe jonge voor hoede verscheen en met succes. De goede geest die hierin heerste bracht het succes! Wie de mooie boekjes van Joris van den Berg: Temidden, der Kampioenen en Mysterieuze Krach ten in de Sport leest weet hoeveel voorbeelden er zijn dat de geest ge paard met capaciteiten het gewenste succes brachten. En daarom kan ik het niet met onze voorzitter eens zijn, dat het geld alleen de voetballerij zal beheersen. C. WOELDERS. Naschrift van de voorzitter. Met de kern van het betoog van mijn goede vriend Woelders ben ik het natuurlijk volkomen eens. Hoe kan het ook anders, als ik zelf enige jaren geleden in een A.F.C.-versje heb gezegd: „Techniek is veel; de geest is alles". Maar dit is geen weerlegging van mijn uitspraak in de beide vorige „Schakels", dat het hoofdklasseschap zal behaald wordendoor die clubs, die ten koste van veel geld de beste spelers bij elkaar hebben weten te kopen. Want al is de geest alles, je kunt daarmee alléén ook geen wed strijd winnen. Daarvoor heb je ook nog de bijzondere capaciteiten nodig, die iemand maken tot wat wij noemen een goede speler. De geest is niet te koop, maar de goede speler wel H. I "Je meesten van U zullen druktech- nisch gezien te zwak in de schoenen staan om te kunnen begrij pen, waarom wij hier een mooie ge legenheid hebben voor de resultaten van jongstleden Zondag even de revue te laten passeren. Slechts de voorzitter heeft het voorrecht voor zijn copie op Maan dag te mogen inleveren. Alle andere medewerkers worden rigoureus ver plicht tot inzending op een veel vroegere dag. Maar waarom zou de redacteur de gelegenheid, nu deze zich voordoet, niet aangrijpen. Ons eerste heeft dan, na een zijnerzijds behoorlijk gespeelde wed strijd de eerste puntjes binnen. De sfeer in het veld was nou niet direct, zoals het in een tussen amateurs ge speelde wedstrijd behoort te zijn. En toch, afgezien van de, laten we zeg gen, vervelende indruk, welke dit geduw en getrap maakt, blijkt hier uit, dat de strijd om de punten geen sinecure is geworden. Het woord amateurs is dus in dat verband in geen geval synoniem met jongejuf frouw en daar zijn we blij om. Het tweede elftal trok helaas te gen Lijnden 2 aan het kortste eind. Door een geval van pech moest het elftal met tien man aantreden en deze numerieke minderheid kon blijkbaar niet door iets anders ge nivelleerd worden. Het derde elftal bond het derde van R.K. A.V.I.C. met 51 aan de zegekar, dank zij, het vooral door Charley Brand zo voorgestane Hon gaarse systeem en dank zij de aan wezigheid van een aantal scherp schutters in de voorhoede. Intussen is het spijtig, dat goalgetter Henk de Groot weer een poosje verstek zal moeten laten gaan, wegens een rug aandoening. Nico Leloux en zijn mannen moesten weer een tamelijk grote nederlaag toegediend door De Spar taan 3 incasseren. De Spartaan zal naar het zich laat aanzien, wel in de buurt van de bovenste plaats eindi gen. Enige oud eerste elftalspelers, die bij wijze van straf in dit elftal optreden, zullen hiertoe zeker in niet geringe mate bijdragen. Ons vierde gaat inmiddels de strijd ook enigszins versterkt voortzetten. Doe je best, mannen. Het bestuur heeft zich genoodzaakt gezien het zevende elftal uit de com petitie terug te trekken. Hoe spijtig dit ook mag zijn voor de jongens van goeden wille, het was noodzakelijk. De elftallen 5, 6 en 7 verschenen de afgelopen Zondagen steeds met minder dan elf mensen tussen de lijnen. J. T. S. Als U reeds een gebruikt, koopt U dan ook een Kanaalstraat 132, Amsterdam-W. Telefoon 807 1 0 Uw adres voor beter drukwerk 10

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 10