U/at iedere A.F.C.-er behoort te we ten Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö i 2 DANK zij een charmante uitnodi ging van de familie Van Ooy was ik ,in de gelegenheid de wedstrijd EngelandDuitsland op de televisie te volgen. Gaarne maakte ik natuur lijk daarvan gebruik, primo, omdat dit de eerste maal zou worden dat ik Voetbal door dit modernste der com municatiemiddelen zou beleven en se- cundo, uit nieuwsgierigheid om als het ware met eigen ogen te aanschouwen, hoe het ditmaal goed voorbereide Engelse team de zo sterk gehavende wereldkampioenen zou bestrijden. Je bent immers altijd van mening geweest dat een land als Engeland in staat is uit zijn enorme reservoir van spelers van top-klasse een serie elf tallen van vrijwel gelijke sterkte in 't veld te sturen. Maar dat niet alleen, ook om vooral voor voortdurende ver jonging te zorgen nu zich in de laat ste jaren internationaal zo veel in de krachtsverhoudingen van de verschil lende landen heeft gewijzigd. Alhoe wel Duitsland ook over zo'n anderhalf millioen actieve voetballers beschikt waren daar wijzigingen in de wereld kampioen-ploeg direct aanmerkelijke verzwakkingen gebleken. Het aantal spelers van topklasse is daar blijk baar veel geringer, om van internatio nale ervaring maar niet eens te spre ken. En zie, toch kwam Old-England on danks deze enorme keuze met spelers in het veld als Matthews, Finney en Shackleton, wier leeftijd hen nor maal gesproken - tot veteranen stempelt. Hun tegenstanders daaren tegen hadden het meer in de jeugd gezocht. Zeker die veteranen deden het maar weer best. Het was fenome.- naal te zien hoe die ouwe Stan op perfecte (maar zuiver orthodoxe!) manier zijn tegenstanders langs de lijn en zo mogelijk langs de cornerlijn voorbijgleed. Maar als er dan al eens een voorzet volgde, dan waren er al zoveel spelers voor de goal terugge trokken, dat het practisch onmogelijk was een vrijstaande medespeler te vinden. Zo heeft deze veteraan het waarschijnlijk al meer dan 20 jaar su bliem gedaan, bewonderenswaardig, doch naar het mij voorkomt volmaakt uit de tijd. Teken Mij dunkt, het is een teken aan de wand, dat het moederland van onze sport in de strijd om de suprematie en het daar zo buitengewoon zwaar tellende voetbalprestige, een elftal van grotendeels ruim 30-jarigen, ja zelfs een meer dan 40-jarige, met die taak moest belasten. Zou daarin niet een vingerwijzing liggen voor het ver schil tussen het waarlijk moderne voetbal van de Middel- en jZuid-Euro- pese landen en wat ons als modern voetbal uitentreure werd aangepraat? Zijn die Matthews en Finney in feite niet éénmans vleugels, terwijl die an deren het in razend snel positie kiezen met gebruikmaking van de open ruimte zoeken op basis van een per fecte bal- en lichaamstechniek, en zichzelf en hun maats in snelle wisse ling kansen trachten te scheppen? Bovendien hebben ze ook schieten ge leerd. Men mag dan de Britse spelers op uithoudingsvermogen en harde tackle trainen en de Schotten mogen dan met deze wapens een grimmig ge vecht met de Hongaren hebben gele verd (zelfs de Daily Express noemde de tackle soms zelfs te hard en te wild) in feite betekent het toch alleen maar obstructie. Het zou interessant zijn te horen, hoe onze Leo (die vol gens de Engelse pers de wedstrijd op voortreffelijke wijze heeft geleid) hierover denkt. Tegen Duitsland met een groten deels internationaal ongeroutineerde voorhoede mogen de Britten dan een overigens ruim verdiende maar in we zen toch magere overwining hebben geboekt, die Schotten moesten op eigen veld, aangemoedigd door die dreigend imposante Hampden-roar, toch voor Puskas c.s. de vlag strijken. We hewKsn al meer betoogd, dat deze middeleuropese voetbalkunste naars hun spel meer op opbouwende elementen' als; baltechniek, snelheid, vrije ruimte, positie kiezen etc. base ren, waarmede ons toch reeds mooie sport tot een waarlijke attractieve show wordt gemaakt, terwijl de En gelsen nog altijd en wij in hun kiel zog meer aan de strijd om de pun ten (en de clubkas) denken. Wat wil men dan Het is logisch, dat deze strijd automatisch een verdedigend en daardoor afbrekend karakter krijgt. Trouwens een dag voordat Chelsea tegen het Hongaarse Red Banner speelde, werd in de Daily Express de Chelsea spelers met de meeste nadruk op het hart gedrukt om toch vooral zo hard mogelijk te tacklen en de speler-zonder-bal zorgvuldig te dek ken, zijnde dit de enige methode om de Hongaren uit hun spel te brengen.. Mij dunkt, daar is geen woord Frans bij. Aan de Wolves is dit tegen Hon- ved in een soort moeras gelukt en Chelsea wist inderdaad een gelijk spel te bevechten. Maar de 2de klasser Westham werd door 11 Italiaantjes van Milano met 60 van het veld ge veegd. Welnu, ik meende bij deze interes sante voetbalgevechten in het in zake zijn sportprestige zo uiterst gevoelige Engeland even te moeten stilstaan, omdat deze destructieve elementen in ons Nederlandse topvoetbal voorlopig ook nog wel een grote rol zullen blij ven spelen. De plaats in de Hoofdklas se en de premie op de overwinning of gelijk spel zijn beslist geen factoren, welke tot verfraaiing van ons voetbal zullen bijdragen. Overgang Natuurlijk zitten we voorlopig nog in een overgangstijdperk, waarin je de vreemdste dingen kunt beleven. Er zijn al weer berichten geweest over plannen tot oprichting van profbond No. 2. Maar als je van de andere kant hoort, dat zij die tegen een maximum premiestelsel waren, thans al weer dolgraag door hun minder welgestelde zusterclubs gedwongen zouden willen worden om zich aan natuurlijk veel lagere maximum tarieven te hou den, dan is het duidelijk dat alles niet van een leien dakje gaat. Laten we echter nuchter blijven. Dit seizoen vieren we opgewekt ons 60- jarig bestaan. Houden we vast aan de grondslagen waarop onze voorgan gers onze club zoals trouwens ons hele voetbalwereldje hebben opge richt n.l. als ontspanning en genoegen in vriendenkring. Ik ben ervan over tuigd, dat de overgrote meerderheid van A.F.C. deze grondslagen, deze doelstellingen, niet zou willen verla ten, om van kunnen maar niet eens te spreken. Moge onze cltib toch blijven sen onuitputtelijke bron van sportieve vreugde en vriendschap. Laten v:e toch voorzichtig zijn met een ontwik keling welke, gezien de aandacht wel ke eraan wordt besteed en de bedra gen, die ermee gemoeid zijn, de oor spronkelijke opzet doet vergeten. Eco nomen hebben in de profclubs een nieuw object voor hun beschouwingen ontdekt. Straks volgen de psycholo gen en de sociologen. En tenslotte wordt dan voetbal iets, dat ver van populaire ontspanningmeer met „opium voor het volk" kan worden omschreven. Het zal u duidelijk zijn, dat onze toekomst staat en valt met de geest, welke wij onze spelende jeugd kunnen bijbrengen. Leert haar in deze ideaal- loze tijd tenminste dit kleine ideaal hebben: A.F.C. Misschien leren zij dan ook in 't dagelijkse leven voor een ideaal te strijden. Zij zelf en A.F.C. kunnen er alleen maar wèl bij varen, ja, deze jeugd zal er later even dank- baar voor zijn als wij, die A.F.C. be zitten! I. H. GALAVAZI (Onderschrift. Zoals uit de in houd blijkt, is dit artikel reeds in December geschreven. Door de postvertraging voor de feestda gen kwam dit artikel te laat voor de December-Schakel. Wij achten de analyse, die Galavazi hier geeft, zo belangrijk, dat wij als nog gaarne tot plaatsing over gaan. Red.)

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 12