Uit de kapiteinshut 1 3T~ r—~ - --- No. 4 Dit is de Schakel, die komt binden, 'De oude club aan d'oude vrinden. Redacteur: J. H. Wijriand, Ridderlaan 67, Den Maag, tel. 777197 Pl .verv. Redacteur J. Tj. Steensma, 2e v.d. Helststraat 50. A dam Administrateur: O. J. v.d. Heul. Gerrit v.d. Veenstraat 118, tel. 714194 TypografieDrukkerij Joh. Meijer Zoon. Kanaalstraat 132, Telefoon 80710, Amsterdam W. 33e Jaargang November 1954 HET lijkt wel of .de K.N.V.B. in zijn tactiek en be leid een afspiege ling wil geven van een voetbalwed strijd. In een voet balwedstrijd im mers wisselen de kansen van mi nuut tot minuut. Nauwelijks is een gevaarlijke aanval op het ene doel af geslagen of het andere staat alweer onder druk. Het ene ogenblik denk je, dat je op fluweel zit en het an dere ogenblik moet je met kunst- en vliegwerk een débacle voorkomen. Harde aanvallen en even harde ver dediging, gepaard gaande met felle charges en boze woorden, doen vre zen, dat de strijd zal eindigen met moord en doodslag, en even later ver laten beide partijen de arena met de armen om eikaars schouder en met vriendelijke klopjes op de rug. Zo ook de K.N.V.B. Pas heeft de Bondsvergadering bijna eenstemmig het zuivere amateurisme als alleenza ligmakend uitgeroepen of. van Za terdag op Zondag wordt beslist, dat betaling aan spelers is toegestaan. En nauwelijks is met veel hiep hiep hoe- ra-geroep op 30 October de heilige oorlog verklaard aan de beroepsbond en een strijdfonds gesticht, of twee weken later wordt, met nog luider hoera-geroep, een vrede gesloten, waarbij wij „gehavend maar eervol" uit de nog niet eens goed begonnen strijd te voorschijn komen. Nu mag men wel van mening z'ijn dat een slechte vrede altijd nog beter is dan een goede oorlog, dit neemt niet weg, dat velen deze vrede voelen als een nederlaag van de K.N.V.B. Een bittere strijd is vermeden, een bittere vrede is er voor in de plaats gekomen. Het heeft weinig zin, ons te verdie pen in hetgeen gebeurd zou zijn als het compromis niet tot stand zou zijn gekomen. Niemand begint een strijd, als hij er niet van overtuigd is als overwinnaar er uit te voorschijn te treden; de Bondsvergadering van 30 October moet dus wel van de goede afloop overtuigd zijn geweest. Of deze overtuiging op goede gronden gebaseerd was, of een degelijke stu die er wel aan is voorafgegaan en of niet te veel gevoelsargumenten in het spel zijn gebracht, behoeven we ons nu niet meer af te vragen. De urgen tie-commissie die vermoedelijk wèl de toestand degelijk heeft bestudeerd, was klaarblijkelijk niet zo overtuigd van de uiteindelijke overwinning of misschien vreesde zij, met Pyrrhus te moeten zeggen „Nog één zo'n over winning en ik ben verloren." Althans zij koos eieren voor haar geld en het compromis is er. Op die dag stierf de oude, onze oude K.N.V.B. Wij weten het; het was niet tegen te houden; het moest er eens van komen. Aan vijfenzestig ja ren sport-om-de-sport is een eind ge komen; andere elementen gaan een rol spelen. De cynische uitspraak werd bewaarheid: Zaken zijn zaken, En als het nog geen zaken zijn, Dan moet je ze er van maken. De grote vraag blijft nu: Hoe zal zich deze „zaak" verder ontwikkelen? Want, dat wij er nog lang niet zijn, staat wel als een paal boven water. Te veel problemen wachten nog op een oplossing, te veel tegenstrijdige beginselen moeten nog met elkaar in overeenstemming gebracht worden, te veel bedreigde belangen nog veilig gesteld. Het grote gevaar is nu, dat men dit jaar toch nog te gehaast te werk zal gaan. Rustig overleg om de meest rechtvaardige regeling te ma ken, is nu vóór alles nodig. De eerste klassers plus de prof-clubs hebben al zo'n regeling. De moeilijkheid schuilt vooral in het z.g. lagere voetbal, dat heus wel wat bescherming nodig heeft. De meest voor de hand liggen de en de redelijkste oplossing is na tuurlijk, dat dit seizoen geen degra datie c.q. promotie mogelijk is. En we hebben alle reden om aan te nemen, dat het die kant wel uit zal gaan. Ons eigen A.F.C. is niet zonder kleerscheuren uit de strijd te voor schijn gekomen. Door een merkwaar dige speling van het lot zijn wij nog het zwaarst getroffen van alle Am sterdamse clubs. In de gegeven om standigheden was daar nu eenmaal niets aan te doen. Laten we het maar medisch bekijken als 'n flinke maag- darm-catarrhe, een grootscheepse in wendige zuivering, waarna we ons, iets verzwakt wel is waar, maar ge zonder, opmaken voor onze zestigste verjaardag. HOLTZAPPEL

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 1