Wat iedere A.F.C.-er behoort te u/eten SAxf-nd- en g.Can.lu.e.'ifj. Otto Nieuwenhuizen Handels onderneming Koetosari" WIE had dat enkele weken geleden gedacht, dat de strijd op leven en dood tussen de K.N.V.B. en de N.B.V.B. aan zulk een abrupt einde zou komen? Al zal het velen nog moeilijk vallen zich meteen in de nieuwe constellatie kiplekker te voe len, de overgrote meerderheid van hoog tot laag zal ongetwijfeld met een gevoel van opluchting van de bereik te overeenstemming hebben kennis genomen. Men moet dan ook grote waarde ring hebben voor het beleid van het K.N.V.B.-bestuur en voor de door hem benoemde urgentie-commissie, die, blijkbaar gebruik makende van de stijgende angst der clubbesturen en van de snel groeiende geest van verzet tegen de profbond, via het strijdfonds zich een onderhandelings positie wist te scheppen, welke een vruchtbaar gesprek met de N.B.V.B. mogelijk maakte. Bij de profs zal trouwens alles ook wel geen botertje tot de boom zijn geweest. Jan Publiek is nog al wis pelturig! Natuurlijk trekt het nieuwe altijd, vooral als er flink propaganda voor wordt gemaakt, doch als dit. nieuwe op de duur tevens niet het betere blijkt te zijn, gaat de lol er heel gauw af. Vandaag heb ik in de dagbladen al tevergeefs gespeurd naar verslagen van super-voetbal en wat dies meer zij. Eigenaardig ge noeg echter, varieerde de beoordeling van het spelpeil bij de profwedstrij den van gisteren van teleurstellend, middelmatig tot slecht. Hebben de profs bij hun gelijkschakeling van de K.N.V.B. ook onmiddellijk hun spel gelijkgeschakeld, of keken de ver slaggevers plotseling door een andere bril? Zouden de spelers van de N.B.V.B. langzamerhand misschien de stimule rende sfeer en de gezelligheid van vroegere club- en vriendenkring gaan missen? De tijd zal het leren! Walk-over Met belangstelling mag men 't op treden dier elftallen tegen de sterke Boot- en Autolakken Overtoom 523, Amsterdam Tel. 84780 Een vertrouwd adres eerste klassers tegemoet zien. Ik ben er nog niet zo geheel zeker van, dat zulks een walk-over zal worden. Er komen zoveel factoren bij te pas. Ook elementen, welke wij vroeger niet of nauwelijks kenden. Gisteren b.v. wa ren immers alle eerste klasse wed strijden feitelijk friendly games en toch las ik dat het in enkele dier par tijtjes allesbehalve vriendschappelijk is toegegaan. Het heet, dat er niets van afhing, doch zouden de premies op de overwinning mogelijk de prik kel zijn geweest welke de uitslag toch belangrijk maakte Het is maar een vraag. Dergelijke factoren kunnen voorlopig nog een belangrijke rol spe len. Gepaard met een of andere visie van .modern" afbraakvoetbal kunnen zij voor verrassingen, zij het dan ook niet in de vorm van verbeterd spel peil, zorgen. De automatische selectie der sterk ste zal nu hopelijk op den duur wel tot de gewenste verbetering leiden, de spelpeilverbetering waarom eigen lijk alles begonnen is of tenminste heette te zijn. Practijk Natuurlijk zal er in de practijk aan de nieuwe constellatie nog heel wat gedokterd worden. Het is interessant enkele feiten na te gaan welke iedere A.F.C.-er interesseren. Om te begin nen is het principe der betaling defi nitief aanvaard, zij het ook voorlopig alleen voor de eerste klassers, met dispensatie-mogelijkheid voor die tweede klassers, welke de noodzake lijkheid van betaling plausibel kunnen maken, terwijl tweede klassers in de toekomst ook tot de sectie profs kun nen worden toegelaten. Daarmede is dus de scheiding profs en amateurs een feit en is eindelijk de zo nodige klaarheid geschapen. Iedereen weet dan tenminste tegen wie hij speelt. Er dreigde nog even de geboorte van een nieuw fenomeen, n.l. de „amateurclub", die er een apart prof elftal op na houdt en zich hierdoor laat financieren. Doch dit handig heidje van quasie-amateurs werd in eerste instantie afgewezen. Waarom zijn er toch nog altijd mensen, die voor zichzelf de schijn willen redden Het praedicaat „amateur" schijnt zelfs in deze zo grondig veranderde tijdsomstandigheden toch nog aitijd heel erg gewaardeerd en begeerd te worden, ook al is het geen vereiste meer voor het lidmaatschap van de K.N.V.B. Enige tijd geleden wees ik er reeds op, dat de clubs welke de amateur- status willen (afmoeten!) handhaven, ervoor moeten zorgen dat de over gang van prof- naar amateurclub op de kortstmogelijke termijn mogelijk worde gemaakt. Wanneer een speler om wat voor redenen dan ook geen betaling wenst te aanvaarden en ook niet in de middelmatigheid van reserve-elftallen wenst onder te gaan, dan moet de KNVB hem gelegenheid bieden naar een amateurclub te ver huizen. Dit is principieel de enige juiste en bovendien onder de nieuwe omstandigheden een sociaal zeer te waarderen oplossing, want hij ruimt zijn plaats in voor een andere voet baller die wel prijs op de premie stelt en dezelve wellicht ook goed gebrui ken kan ook! Geen zinnig mens kan daartegen bezivaar hebben. Het ware te wensen, dat tijdig vóór het eind van het seizoen bekend wordt, welke van de eerste en twee de klassers definitief naar de prof sectie willen overgaan. Of beter ge zegd, welke van die clubs amateur zullen blijven, want tussen willen en kunnen lijkt mij, wat betreft de beta ling van premies, een aanmerkelijk verschil te bestaan. Natuurlijk denk ik hierbij ook aan strenge maatre gelen waardoor het uitgesloten wonjt dat het voordeliger is een „goede amateur" dan een matige prof te we zen. Iets wat naar men beweert bij andere sporten wel eens voorkomt. Het is vooralsnog onmogelijk zich een duidelijk beeld van de toekom stige ontwikkeling te vormen, maar hoe dit ook zij, mij dunkt dat iedere A.F.C.-er zal begrijpen, dat ons eer ste èlftal er alles op moet zetten om een zo goed mogelijke plaats op de ranglijst in te nemen. Het is altijd prettiger rechten te kunnen doen gel den, dan van het toeval afhankelijk te zijn. Na 5 nederlagen volgden 2 over winningen, al waren deze ook niet overtuigend. Het spelpeil haalde bij lange niet dat van de goede wedstrijd tegen R.C.H. Hopen we, dat het steeds crescendo zal gaan, 'opdat onze A.F.C. aan het eind van dit nu al zo veelbewogen seizoen ons 60ste zich onder de best geplaatste tweede klassers (oude stijl) kan presenteren. I. H. GALAVAZI De heerlijke koffie, die U op het clubhuis drinkt, wordt geleverd door: Hooimarkt 8, Haarlem Bequnstiqinq van onze adveRteepdeps, houdt de schakel in stand 10

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 10