A.R.O.L.-Bekertournooi in cijfers HET „APOLLO-PAVILJOEN Wat iedere A.F.C.-er behoort te weten: ©e weg naar Ook voor besloten diners, lunches of partijen Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRs, houöt öe schakel in stanö IN AUGUSTUS 1954 is voor de twee-en-dertigste maal't A.R.O.L.- Bekertournooi gehouden. Het was een oase in de voetbalwoestijn van de afgelopen zomer en velen vroegen zich af, of door de gewijzigde verhou dingen in de voetbalwereld de twee populairste voetbaltournooien in Ne derland het Zilveren Baltournooi in Botterdam en het door A.F.C. ge organiseerde A.R.OIL.-Bekertournooi in Amsterdam tot het verleiden zouden gaan behoren. Onze vriend Jac. v. d. Berg, de Amsterdamse cor respondent van de „Sportkroniek" schreef in zijn voortreffelijke rubriek: „Aan de Amstel en het IJ" als het ware een „obituary note." Het stukje was uiterst sympathiek gesteld, maar gaf toch als de mening van de schrij ver weer, dat. het met het A.R.O.L.- Bekertournooi wel afgelopen zou zijn. Wij kunnen dit pessimisme niet de len. Een amateuristisch A.F.C. zal niet alleen, zoals Galavazi terecht in de Augustus-Schakel schreef, aan trekkingskracht hebben voor menige amateur, maar zijn A.R.O.L.-Beker- tournooi zal ook sterke aantrekkings kracht hebben op de talrijke ama- teurclubsj. En wij zijn overtuigd, dat ons tournooi dan een .ereplaats zal blijven innemen op de jaarlijkse voet balagenda. Wijziging. Uiteraard zal ons tournooi dan een wijziging ondergaan en verschillende clubs, die wij onze vrienden noemden, noemen en zullen blijven noemen daaraan behoeft het feit, dat zij hun spelers gingen betalen, toch niets te veranderen zullen helaas verstek moeten laten gaan. Men kan moeilijk verwachten, dat deze verenigingen aan hun spelers premies gaan betalen voor wedstrijden in het A.R.O.L.- tournooi, waartegen onzerzijds nau welijks of geen financiële compensa tie voor die verenigingen te vinden zou zijn. Anderzijds lijkt het onlo gisch, dat waar men terecht streeft naar een splitsing tussen com petities van betaalde spelers en com petities van niet-betaalde spelers men dit dan in de tournooien niet zou doen. Niet, omdat de ene groep verstandiger of consequenter of wat dan ook zou zijn, dan de andere, maar omdat het nu eenmaal niet te doen is, om liters en meters op te tellen. Stand. In ieder geval is het, vooral voor onze jongere leden, wenselijk, om brj de mijlpaal wellicht beter gezegd: de wegwijzer die bij ons 32ste A.R.O.L.-Bekertournooi is neergezet, stand van zaken op te maken. Welnu, leergierige jeugd, het A.R.O.L.-Bekertournooi dateert van 1923. De toenmalige penningmeester J. G. M. Bosch schonk aan de ver eniging een kostbare beker die ver speeld zou moeten worden in wed strijden, die een goede oefening zou den zijn voor A.F.C. I aan de voor avond van de competitie. Hij noemde die beker naar wijlen A. R. Onslow van Lierop, een ver dienstelijke, jonge gestorven A.F.C. er. De A.R.O.(nslow van) L(ierop) beker werd in 1931 definitief gewon nen door Blauw Wit. Enige A.F.C.ers schonken toen een tweede beker, die in 1938 gestolen werd uit het clubhuis van D.W.S. De derde beker werd geschonken door D.W.S. en enige A.F.C.ers, met wel ke beker Ajax in 1951 definitief aan de haal ging naar haar prijzenkast aan de Middenweg. Opnieuw tastten enige A.F.C.ers in de buidel en zo wordt dus de laatste jaren gespeeld om de vierde A.R.O.L. Beker, die tot nu toe een „zwervend bestaan" geleid heeft en na in 1952 een kijkje te zijn gaan nemen in Vel- sen (V.S.V.), in 1953 de verre reis ondernam naar Enschedé (Enschedé- sche Boys) om in 1954 eens te gaan zien, hoe het er in Dordrecht uit ziet. (E.B.O.H.) Winnaars. Twee en dertig maal is een clubnaam gegraveerd in het kostbare A.R.O.L.- kleinood. De volgende clubs genoten die eer: Blauw Wit (negen maal), Ajax (vijf ma-al), D.W.S., H.B.S. en V.S.V. ieder twee maal en de volgende clubs ieder één keer: A.F.C. (1943), A.G.O.V.V., E.B.O.H., Enschedésche Boys, H.F.C., K.F.C., N.A.C., R.C.H., U.V.V., V.V.A. en Z.A.C. Als U meegeteld hebt, zijn dit 31 winnaars en geen 32. Het verschil zit helaas in het jaar 1939, toen door het uitbreken van de oorlog de wedstrij den om de A.R.O.L.-beker niet kon den worden uitgespeeld. Trouw. Wij hebben heel wat trouwe A.R.O.L.-comparanten gehad. De trouwste was Zeeburgia: onze vrien den van de Kruislaan hebben29 maal meegedongen en hebben het nooit tot winnaar weten te brengen. Steeds speelden de „whites" een aan trekkelijke partij, doch het grillige Voetbalnoodlot was tegen hen. H.B.S. verscheen 22 jaar aan de Wandelweg. Dan komen Blauw Wit (20 maal), D.W.S. (15), Z.A.C. (13), Ajax en V.V.A. (12), D.E.C. en H.F.C. (10). Dit; was in vogelvlucht de historie van het A.R.O.L.-bekertournooi waar onder wij zeker niet. „Slot" schrijven, maar een welgemeend „Wordt Ver volgd". J. W. 99 APOLLOLAAN 2 TEL. 712410 8

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 8