Tiijgerbalsem Proficiat A.C.C. OBAT-MATJAN C.V. PolyCOm v. Baerlestraat 32, tel. 718085, Amsterdam Sport-beoelenaars Begunstiging van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakeL in stanö maar wij hadden hem zo graag een ander afscheid uit de Bondsvergade ring gegund dan op 28 Augustus het geval was. Marius Koolhaas, die zijn leven ge wijd heeft aan Ajax, is heengegaan, een „sadder and wiser man". Kool haas had voetbalpolitiek gezien voortreffelijk gemanoeuvreerd. In de vergadering van Ajax heeft hij, als een der zeer weinig overgebleven Mo hikanen, tegen betaling der spelers gestemd. Als clubman was hij bereid in schoonheid te sterven. Maar op 28 Augustus heeft hij in de Éondsverga- dering gedaan weten te krijgen, dat iedere eerste klasser mocht betalen wat zij wilde. Daarin had Marius, als voorzitter van een eerste klasse K.N.V.B.-club gelijk. Bij maximumbe taling toonde men, als gezegd, zijn troeven aan de Beroepsbond en.zijn club Ajax kon als één der sterkste in de strijd beschouwd worden. Maar Koolhaas vergat één ding: dat als katten eenmaal bloed ge proefd hebben, zij ondanks aaipoes en kopjesgeven tot de familie der tijgerachtigen behoren en toen Kool haas dus van zijn eigen spelers op 2 September te horen kreeg, dat zij in staking gingen als de vergoedingen niet drastisch verhoogd werden, heeft hij gedesillusioneerd en in arren moe de, de boel er bij neergegooid. Pathetisch. De eerste klassers gingen betalen. Het kan niet op: De ene club 37, per week per speler, de andere „winstaandeel", zo van 25,tot 30,per week per speler was het gemiddelde toch zeker. Hoe lang is het eigenlijk geleden, dat de eerste klassers het plan-Burgwal kapot sa boteerden, omdat zij zeker dertien thuiswedstrijden nodig hadden voor de clubhuishouding met volkomen ne gatie van het feit, dat een tweede klasser als A.P.C. het maar moest zien te rooien met tien thuiswedstrij den? Contracten werden voorgelegd, rug nummers ingevoerd, boete op weg blijven van de training ingesteld, de groet aan het hooggeëerde publiek geïntroduceerd. En nu is het werke lijk zielig, om de pathetische artike len te lezen in de clubbladen van de verenigingen, die hiertoe overgingen. „Onze club blijft toch de club" „wij blijven toch vrienden" „er verandert in wezen niets"... Ach, waarom durft men toch niet uit te komen voor de consequenties van hetgeen men zelf gewild heeft? Men hééft de bijverdienste gewild, men hééft betaling gevraagd en ge geven maar erken dan ook de nieuw geschapen verhouding werk gever-werknemer en houdt op met de vriendschap en deponeer het club lied bij de afgedane stukken Grens. Er is nu een grens getrokken tus sen eerste klassers en de overige voetbalclubs. Maar er moet toch er gens een grens zijn? Waarom? Nu betaling door de Bond aanvaard is, moet IEDERE CLUB het recht heb ben, zelf te beslissen, of en zo ja, wat zij betalen wil. Lotsy, Sajet c.s. hebben gestreden tegen de betaling aan niet eerste klassers onder het motto: „Bewaar 't lagere voetbal voor betaling." Maar betaling was als zodanig geaccep teerd en die opvatting is net zo vreemd als dat een huisvrouw zou zeggen: „Ik vind wespen iets ver schrikkelijks. Maar als mijn gezin toch wespen accepteert, dan mogen die alleen in de salon rondvliegen en niet in de huiskamer of in de eetka mer." Wij zien maar één oplossing: Nu betaling van spelers ten princi piële aanvaard is, moet iedere ver eniging zich in eigen boezem bera den, of zij daartoe over wil gaan, welke uitspraak gedaan moet wor den door de ledenvergadering. De clubs geven die uitspraak door aan de Bond, die competities inricht voor clubs, die willen betalen en voor clubs, die niet willen betalen. Dan zal men verrassende dingen zien gebeuren. Dan kan het best ge beuren dat Lutjehorst-de-Heuvel, uit komende in de derde klasse van de plaatselijke afdeling, opneming ver zoekt in de betaalde competitie, om dat die jongens allemaal werkzaam zijn op dezelfde fabriek, waarvan de directeur wel aardigheid in dat voet bal heeft en er best „een paar rug gen" tegen aan wil gooien om nu eens zelf een voetbalploeg te leiden en op te kweken. En dan kan Lutje horst-de-Heuvel het nog ver brengen. Dan kan het best gebeuren, dat een zich „restlos" achter de vaan van het amateurisme scharend A.F.C., met haar sterke aantrekkingskracht op Amsterdam-Zuid, in een zuivere ama teurcompetitie een nieuwe periode van bloei en groei tegemoet gaat. Dan krijgen wij eindelijk rust en eerlijke verhoudingen in onze getour menteerde Voetbalbond. J. H. WIJNAND Het moge meteorologisch, en spor tief over het algemeen een mise- rebale zomer geweest zijn: voor A.C.C. zal zomer 1954 met gouden letteren in de nu ruim 30-jarige historie worden opgetekend. A.C.C. I kampioen van Nederland en de captain gekozen tot aanvoerder van de nationale ploeg, A.C.C. II kampioen, A.C.C. IV kampioen en de jeugd kampioen. Het is met het landskampioen schap dit jaar wel zeer bijzonder ge lopen. Per saldo was de situatie zo, dat ons eerste en de „Haagse twee" het kampioenschap deelden. Men is toen overeengekomen, op 28 Augus tus ijs en weder dienende in de zomer 1954 op het veld van de Haagse een beslissingswedstrijd te spelen. Die wedstrijd is door A.C.C. gewon nen en was een persoonlijke triomf voor de skipper. Wally van Weelde bleef 115 not out en zette daarmede de kroon op een voor de club en hem onvergetelijk seizoen. Van harte geluk A.C.C. en voor de zoveelste maal willen wij aan het be gin van het voetbalseizoen vragen, of moeder A.F.C. zich nu eens zou willen spiegelen aan haar voortreffe lijke dochter! J. W. Wettig gedeponeerd) Voor sportmasseurs gratis monsters beschikbaar bij uitstek geschikt om U daarvan te bevrijden. Eveneens zeer werkzaam bij rheu- matiek, spit, rugpijn, stijve nek, kneuzingen, hoofdpijn, insecten beten etc. Verkrijgbaar in apotheken en drogisterijen Wa nneer U in de sport gehinderd wordt door spiervermoeidheid, spierpijn, spierstijfheid als ge volg van overtraining, ver stuikingen, verzwikkingen, dan is

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 6