Compromis zonder allure j.h. essen EENHEID ZONDER GELIJKHEID VAN BAERLESTRAAT 39, TEL. 720140 BLOEMEN COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN TALLOZE PROBLEMEN DE ZOGENAAMDE EENHEID in de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond is „hersteld". Bij meerderheid van stemmen is aangenomen dat voor het seizoen 19541955 het semi-professionalisme is ingevoerd, echter uitsluitend voor de eerste klassers. Een compromis zonder allure en, om met Dirk Nys (de komende bondsvoorzitter?) te spreken: waar kan eenheid zijn, waar geen gelijkheid is? Een serie capitulaties heeft zich afgespeeld, die voor niemand eervol was. De K.N.V.B. capituleerde voor de Beroepsvoetbalbond en aanvaardde be taald voetbal, de eerste klassers capituleerden voor de Angst en vele zitten nu met de handen in het haar en het z.g. „lagere voetbal" welk een de nigrerende uitdrukking toch eigenlijk, welk een onzin, dat R.C.H., H.B.S., D.H.C., enz. met tientallen elftallen en duizenden bezoekers „lager" zijn dan Sittardia, Kerkrade, B.B.C. capituleerde ook, trachtte de wolf buiten de deur te houden en met behulp van de stemmen der Besuursleden van de K.N.V.B. wisten zij te bereiken, dat betaling alleen voor eerste klassers mag gelden. Stuurloos. Het K.N.V.B.-schip is, ondanks de zogenaamd bereikte resultaten, vol komen stuurloos en wat er aan on verstand, onstandvastigheid en on barmhartigheid de laatste maanden in de voetbalwereld vertoond is, kan gevoeglijk als scherp staand record geboekstaafd worden. Aan onverstand. Het Bondsbe- stuur, dat in een uiterst moeilijke dwangpositie geraakt is, gaat over stag maar wil dat toch eigenlijk niet goed toegeven. Beroepsvoetbal in de K'.N.V.B. Weineen alleen maar een beetje betaling, maar punt één van de grondwet luidt, dat ieder lid van de K.N.V.B. een beroep moet uit oefenen. Wie heeft het ooit zo zout gegeten? De tienduizenden jongelui, die nog in hun studieperiode zijn, zou den dus eigenlijk geen lid van de Voetbalbond mogen zijn. En als hetgeen God overigens verhoede Nederland weer eens in een economi sche crisis verzeild zou raken, dan zouden dus alle werklozen prompt voor hun vereniging moeten bedan ken. Punt twee: de betaling. Twee tien tjes voor de eerste klassers, één tien tje voor de tweede klassers. Vooruit jongens, al je troeven op tafel gooien. Rang zegt de Beroepsvoetbalbond, dan weet ik dus precies, wat ik de spelers bieden moet. Aan onstandvastigheid. Het Bonds- bestuur heeft kans gezien: (a) tot 3 Juli 1954 iedere beroeps voetballer of voetballer, die hierin een bijverdienste zag, óf als een lijder aan besmettelijke ziekte óf als een soort onverbeterlijke misdadiger te beschouwen, (b) van 3 Juli 1954 tot Donderdag 26 Augustus 1954 maximaal vastge stelde vergoedingen aan spelers uit de eerste en de tweede klasse te wil len toestaan, (c) op 28 Augustus 1954 alleen ver goedingen aan spelers uit de eerste klasse toe te staan en dan zonder vastgestelde maxima. Aan onbarmhartigheid. Lo Brunt moet zich toch wel eens achter de bedroefde oren gekrabd hebben, wat voor telegrammen onder zijn naam door de Verlengde Tolweg werden verzonden. Een telegram aan „Maurits", waar door meer dan tweehonderd jeugd spelers het voetballen onmogelijk gemaakt werd, omdat het langzamer hand wanhopige bestuur van Mau rits, teneinde 'n schuld van 20.000,- weg te werken, het terrein onderver huurde aan een beroepsclub, die ove rigens in Zuid-Limburg al vaste voet had. Telegrammen met de wildste be dreigingen aan gemeentebesturen, over het „besmet" verklaren van ter reinen, die door de gemeentebesturen aan de beroepsvoetbalclubs zouden worden verhuurd. Maar toen gemeentebesturen als dat van Hilversum de poot stijf hiel den, bleken die dreigementen even overhaast als voos. Een wild telegram aan de burge meester van Doetinchem, die zich bereid verklaard had, de aftrap te doen bij de eerste beroepsvoetbalwed strijd in zijn gemeente. (Waarom een burgemeester wel de eerste zet mag doen in een wedstrijd tussen twee beroepsschakers en niet de aftrap in een wedstrijd tussen twee beroeps voetbalclubs ontgaat ons.) Die burge meester had gelijk. Die wedstrijd was een evenement voor zijn gemeente en daar behoort de eerste burger der gemeente aanwezig te zijn. Het on- barmhartigste en bepaald onspor tief ook nog! was, om een af schrift van dat telegram aan de hoogste baas van die burgemeester te zenden, de Minister van Binnen landse zaken. „So etwas tut man nicht" om het op zijn Zwitsers te zeggen. Verliezen. In al die herrie heeft de K.N.V.B. verliezen geleden aan leidende per soonlijkheden, die zeer zwaar zijn. Fi guren als Jan Bergvelt, Balthus Meijer en Toon Schroder hebben be dankt en dit komt ons in ieder geval logischer voor, dan dat een man als Martyn Sajet, die zich voor 3 Juli 1954 in geschrift en voor de radio uit gelaten heeft over betaald voetbal op een wijze, die rondweg beledigend ge acht kan worden, alle zwenkingen rustig meemaakt en op beslissende momenten het niet verder kan bren gen dan een „blanco" stem. Ook Karei Lotsy is in de storm gebleven. In een der bladen trof ons het kopje: „The swan died"... Lotsy is met stille trom uit de vergadering van 28 Augustus verdwenen, nadat hij nog het woord gevoerd had en zelf „The Swan Song" geciteerd had. Het moet voor Lotsy iets geweest zijn, dat hij zowel op 14 als op 28 Augustus geen „greep" meer had op de Bondsvergadering. Lotsy heeft 't overleven van zijn roem voor een groot gedeelte te wijten aan zich zelf, aan het herhaaldelijk overstag gaan, zodat hij zijn trouwste supporters en zijn beste vrienden van hem ver vreemdde. Wij hebben óók de publi cistische degen met Lotsy gekruist heRenqRacht 92 TEL. 41864-42864, BEURS 41057 BequnstiqiriQ van onze aöveRteeRÖens, houöt öe schakel in stanö 3

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 5