PE A.F.C.-SCHAKEL Uit de Kapiteinshut 'ëmÉÊË&m D1 A.F.C.j 1895 A.C.c|=0=0=fA^ No. 2 DE A.V.B. BESTAAT ZESTIG JAAR HOLTZAPPEL ©it is de Schakel, die komt binden, ©6 oude club aan d'oude vrinden. riT; Redacteur: J. H. Wijnand. Ridderlaan 67, Den Haag, tel. 777197 - Pl.verv. Redacteur: J. Tj. Steensma, 2e v.d. Helststraal SO, A'dam Administrateur: O. J. v.d. Heul, Gerrit v.d. Veenstraat 118, tel. 714194 Typografie: Drukkerij Joh. Meijer Sr Zoon. Kanaalstraat 132. Telefoon 80710. Amsterdam-W. 33e Jaargang September 1954 &EZE MAAND zal ik nu eens niet schrijven over de grote verande ringen in ons voet- balbestel en over de gevolgen, die zij kunnen hebben - voor vele vereni gingen in den lan de. Wat in deze Septembermaand van het jaar 1954 bij ons, Amsterdamse voetballers, al lereerst de aandacht vraagt, is het zestigjarig bestaan van onze Amster damse Voetbalbond. Nu weet ik wel, dat een plaatse lijke bond, of liever een afdeling van de K.N.V.B., lang niet zo'n belang rijke plaats inneemt als de grote Bond uit Den Haag, het blijft toch een onweerlegbaar feit,, dat' van elke club in Nederland, zelfs van de al lergrootste, maar vier of vijf elftal len in de K.N.V.B. spelen en de ove rige in de afdeling. Dat dus voor het overgrote deel van de Amsterdamse voetballers de A.V.B. de organisatie is, die het mogelijk maakt dat zij ge regeld spelen, de organisatie die het gehele jeugdwerk in handen heeft, die de vrije tijdsbesteding van duizen den ouderen verzorgt, die hun een ge zonde ontspanning verschaft en daar door een belangrijk aandeel heeft in het sociale werk dat in de hoofdstad wordt verricht. Het is niet verwonderlijk, dat in sommige landen de staat dit sociale werk in handen heeft genomen, dat de staat de sport organiseert en re gelt en... financiert. Laten wij ons gelukkig prijzen, dat bij ons het par ticuliere initiatief, dat zo veel goede dingen tot stand bracht, op dit gebied gehandhaafd kon blijven en dat de bemoeiingen van de overheid nog niet hebben geleid tot het opslokken van de sport als regeringszaak. Dit wil niet zeggen, dat de regering zich geheel afzijdig zou moeten houden van al wat sport betreft. Met name de zware financiële lasten, die door de bonden worden gedragen zouden aanmerkelijk verlicht kunnen worden door daadwerkelijke steun van over- heidswege_ Maar dat zal op den duur ook nog wel komen. De vroegere uit spraak „Kunst is geen regerings zaak" is ook al lang verouderd en zo zal, naar wij hopen, de sport ook nog eens regeringszaak worden in die zin, dat ruime subsidies worden be schikbaar gesteld ten bate van bij voorbeeld het jeugdwerk. Wat de steun van overheidswege betreft leven wij in Amsterdam in bijzonder gunstige omstandigheden. Dit kwam bij het jubileum van de A.V.B. nog eens weer ondubbelzinnig tot uiting. Niet alleen door de kost bare geschenken, die het Gemeente bestuur aanbood, niet alleen door het aandeel, dat de Gemeente had in de reeks van feestelijke herdenkings bijeenkomsten, maar vooral door de woorden, die de waarnemend burge meester namens de Gemeente tot het bestuur van de jubilerende bond sprak tijdens de ontvangst ten Stad- huize. Daarbij toonde ons gemeente bestuur, dat het bijzonder grote waardering heeft voor de arbeid van al die werkers in bonden en vereni gingen, die hun vrije tijd, hun ener gie en hun kunde in dienst stellen van de lichamelijke opvoeding. Mis schien beseffen zij zelf niet het gro te sociale belang dat zij dienen, mis schien denken zij, dat zij alleen maar in kleine kring de zorg hebben voor een klein onderdeel. Maar al die on derdelen tezamen maken de grote sportgemeenschap uit, die in de maatschappelijke en ook in de zede lijke vorming van de toekomstige staatsburgers zo'n uiterst belangrijk aandeel heeft. Dat de stedelijke overheid dit be seft en dit zo hogelijk waardeert, is voor allen, die in enige vorm een aandeel hebben in dit werk, een gro te steun. De woorden en de daden van het Amsterdamse gemeentebe stuur zijn in dit opzicht een voor beeld voor menig ander overheidsor gaan, zelfs op hoger niveau gelegen. Wij, A.F.C.-ers, hopen dat de A.V.B., gesterkt door het vertrou wen van zovelen, nog lange jaren mag voortgaan met zijn zegenrijke arbeid

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 1