U/at iedere A.F.C.-er behoort te u/eten L [De heerlijke koffie, Handels onderneming „Koetosari" 1 'J Begunstiging van onze aöveRteeRöeRS, houöt de schakel in stanö HET is aan een kant jammer dat onze Schakel-redacteur de copy voor het Augustus-nummer reeds en kele dagen voor de 14e moest hebben. Wij zouden anders weten welk besluit de Buitengewone Bondsvergadering inzake het semi-professionalisme zou hebben genomen (of niet natuurlijk) en konden ons standpunt daartegen over bepalen. Het lijkt mij niet een voudig om uit de impasse te geraken en wel daarom, omdat de meeste de zer afgevaardigden toch het eigenbe lang d.w.z. het belang hunner vereni ging (hetgeen veelal hun eigen belang tevens is) laten prevaleren boven het algemeen belang, hetgeen uiteraard in verband met plaatselijke en andere omstandigheden tot een veelheid van opvatting leidt, waardoor het moeilijk is tot een bevredigend compromis te komen. Chaotisch Wanneer men de chaotische toe stand, welke er op het ogenblik heerst, nuchter beschouwt, dan zal de objec tieve waarnemer tot de conclusie ko men, dat aangezien een groot deel der lste klassers en vrijwel het gehele lagere voetbal" aanvankelijk heftig tegen de frontverandering van het KNVB-bestuur heeft stelling geno men, deze frontverandering zonder druk van buiten (Beroepsvoetbal- bond) gevolgd door reacties van en kele bang geworden lste klassers, ze ker door het wetgevende lichaam in de KNVB, dus de Bondsvergadering,, niet zou zijn geëist. Het is immers nog niet zo heel lang geleden, dat Lotsy zich bij zijn propaganda-speeches voor het zuivere amateurisme op een, met slechts één stem tegen, door de Bondsvergadering genomen besluit kon beroepen. Ook van een hoofdklas se wilde het wetgevende lichaam niets weten, integendeel op de Buitenge wone vergadering, waarin Lotsy af scheid nam, slaagden de lste klassers er zelfs in zich voorlopig aan de con sequenties van het plan-Burgwal te onttrekken. Nu moge men het een naief idealisme van Bondsbestuur noemen om zoveel mogelijk naar het oude amateurisme terug te willen ke ren, een feit blijft het toch maar, dat het Bestuur als uitvoerende macht steeds de Bondsvergadering achter zich heeft gevonden. Boze tongen mochten dan wel be weren, dat er in die Bondsvergadering lieden zaten en ik heb mij zelf lang geleden in een Bondsvergadering al eenp in die zin geuit die het in hun clubs niet zo nauw met dat amateu risme namen en zich daarom bij de handhaving van de regels door hun concurrentie heel wel gevoelen, het bleef toch maar een feit, dat het Be stuur van uit de Bond dus de ver enigingen eerder tot verscherping, dan tot verzwakking werd aange spoord. De Commissie voor Amateu risme kon slechts zelden overtredin gen constateren, hetgeen natuurlijk aan het raffinement van de overtre ders kan hebben gelegen. In ieder ge val kon men zich tegenover de buitenmacht fier op de trouwe ama teuristische borst blijven slaan. Conclusie Welnu, wanneer men dit alles be denkt, dan komt men tot de conclusie, dat de critiek welke de laatste jaren aan het Bondsbestuur niet bleef be spaard', op een dood enkele uitzonde ring na, niet door de leden van de Bond en zeker niet in de Bondsver gadering werd geuit, doch vrijwel uit sluitend in Pers en Radio naar voren werd gebracht. Het is wel eens nuttig om op dit onomstotelijke feit te wij zen, omdat men allicht ertoe wordt gebracht aan het Bondsbestuur din gen te verwijten, waaraan alleen de kortzichtigheid en de eigenbelange tjes van de Club-, resp. de Bondsafge- vaardigden debet zijn. Misschien ligt het aan mij, doch ik heb van deze critici wel uitvoerige verslagen van trainingsavonden van beroepsclubs, dóch nog geen degelijke plannen tot ordening van de chaos vernomen. Te dezer plaatse heb ik uitentreure betoogd, dat de Bondsorganisatie en het topvoetbal feitelijk geheel door Jan Publiek worden mogelijk ge maakt. Wat dat betreft kan men toch moeilijk meer van zuiver amateurisme spreken. En dat er achter de schermen veel ongerechtigs gebeurd is, mag men ook veilig aannemen. Ongerech tigdheden ten detrimente van de bona-fide clubs. Daarom heb ik mij sinds lang een voorstander genoemd van premie-be taling, niet omdat ik zou willen dat AFC ertoe overging, doch om zuiver heid en eerlijkheid te scheppen. Laat men gerust premie betalen, er is niets oneervols in, indien een jongen zijn bijzondere capaciteiten voor een extra-verdienste wil benutten. Doch laat men het openlijk doen. En aange zien zodra het geld een rol speelt de ontspanning vanzelf tot inspanning, ja, zelfs tot gedwongen inspanning zal worden, moet men eenvoudig de clubs welke zich aan de ontspanning en ge noegen willen houden gelegenheid geVen in competities met gelijkgezin den uit te komen. Wanneer men van de daken schreeuwt, dat het een schande is onze amateurs in landenwedstrijden tegen profs te laten uitkomen, welnu dan immers geldt dit evenzeer voor onze gewone clubelftallen. Voorberei ding en doelstelling zijn immers ge heel verschillend. Het zal mij intens benieuwen tot welke besluiten onze vroede vaderen Zaterdag 14 Augustus zullen komen. i Goed amateur Steeds heb ik de mening verkon digd, dat een goed amateur er naar zal streven zijn sport ook zo goed mo gelijk te beoefenen. Hij zal zich er ook binnen het kader van zijn tijd en mogelijkheden opofferingen voor ge troosten, niet alleen ter wille van de bevrediging van zijn eigen speeldrift en eerzucht, doch ook terwille van de eer en het bestaan van zijn club. Mijn standpunt was altijdeerst voetballen en dan sociëteit, en niet omgekeerd. Hoe dikwijls heeft men mij niet ver zekerd, dat men van andere mening was en dat AFC toch AFC zou blijven, ook al duikelden wij naar de 3e of 4e klas. Welnu, wanneer wij voor de keus worden gesteld: semi-professionalis me of amateurclub, dan hoop ik dat al deze lieden ook consequent zullen blijven, ook al zouden we ons dan met 'n heel wat simpeler accommodatie en organisatie moeten tevreden stellen. Ten slotte zou ik echter nog één ding met nadruk willen adviseren, in dien het hogere en lagere voetbal Za terdag tot premiebetaling besluiten, dan moet er dispensatie van de over schrijvingsbepalingen worden gegeven ten aanzien van hen, die van een ama teurclub naar een profclub willen overgaan, want tegenhouden zou broodroof zijn, en ook moet hun die niet in een profclub willen spelen di rect worden toegestaan zich bij een aiwateurclub aan te melden. Mjj dunkt, dat dit volkomen in de geest van beide partijen zou zijn en ik ben er van overtuigd, dat onze oude AFC dan nog voor menige amateur aan trekkingskracht zal bezitten. U weet nu meteen waarvoor ik zou opteren. I. H. GALAVAZI. Onderschrift. Inderdaad moest om technische redenen een groot ge deelte van de copy verleden week bin nen zijn om het laatste nieuws van de Bondsvergadering nog te kunnen brengen. Red. die U op het clubhuis drinkt, wordt geleverd door: Hooimarkt 8, Haarlem

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 7