m öRukkeRij Matje Mi 111 nrnii ISNKft HET „APOLLO-PAVILJOEN joh. meijeR zoon Wat iedere A.F.C.-er behoort te weten: ©e iveg naar Ook voor besloten diners, lunches of partijen Bequnstiqinq van onze aöveRteeRdeRS, houöt öe schakel in stanö APOLLOLAAN 2 TEL. 712410 AL héél wat voetbalwedstrijden heb ik geconsumeerd, maar de wed strijd tussen de Officieren van de Luchtbasis Leeuwarden tegen de AFC-Veteranen, was toch wel één van de aardigste, die ik heb meege maakt Van de wedstrijd zelf weet ik niet veel meer, maar de sfeer was onver getelijk; na elk doelpunt werd er een luchtkogel afgeschoten, waardoor de talrijke, om het veld geparkeerde Luchtmacht-kindertjes vliegers schijnen niet altijd te vliegen óf van vreugde, óf van schrik begonnen te brullen. Uit barre weelde had AFC een grensrechter meegebracht, die gehuld was in een gipsbeen, en op dokters voorschrift moest die alleen met alco hol in leven gehouden worden. Prompt werd er uit de Officiersmess een blad met glaasjes op het veld geserveerd. De tegenstellingen waren dus wel schrijnend. En dan was er nog Matje de tengere watervlugge midvoor van Leeuwar den. Wie hem eenmaal heeft zien voet ballen, vergeet hem niet licht. Hij heeft zo zijn eigenaardigheden, één daarvan is: hij moét een zakdoek om z'n hoofd gedraaid hebben, als hij speelt. Dan zie je hem rénnen, razend vlug en al z'n vrouwelijke fans gillen en roepen langs het lijntje. De zakdoek zit op bloempot-hoogte om z'n hoofd gedraaid, maar zakt regelmatig voor z'n ogen en op z'n neus. Al rennende stompt hij dan met twee handen de zakdoek weer omhoog: rang! rang! Als Matje het beslissende doelpunt maakt, zit de zakdoek juist voor zijn ogen, maar aangezien hij desnoods ger blindoekt in zijn „kist" door het luchtruim jaagt is blind voetballen geen. bezwaar voor hem. Verschrikkelijk Ja, wij vinden dat gevlieg in een straaljager verschrikkelijk, maar Matje is lós van alle conventies en lós van alle benauwenissen, hij leeft een ander leven dan wij, gewone sterve lingen. Zijn spanningen zijn de onze niet, en omgekeerd Matje is steeds een verrassing, dies stond hij, bij het bezoek van President Coty plotseling voor onze neus, ver kleed als gewoon aardig jongetje met donkere pret-ogen, en vast besloten, om lekker incognito in de stad „de lichtjes te gaan bekijken''. We hingen al gauw over een leuning aan de Amstel te kijken, want we mochten niet over de brug, die was afgezet, omdat de rondvaart der hoge gasten er onder door moest. Wonderlijk genoeg was het een prachtige, milde avond, en onze goede Amstel', die mooi is, als de lucht grauw is, die koninklijk is, als het sneeuwt, en die 'n vreugde is, als de zon straalt, had zich nu in het warme duister ge" tooid met feestelijke snoeren van lichtjes, die zich sprookjesachtig in het water weerspiegelden. Waarom mogen we dat feestelijke licht niet altijd houden, waarom zijn er geen terrassen met muziek langs de Amstel? Ach, ik vergat ons mo derne klimaat Aangezien Matje President Coty eigenkistelijk naar Schiphol had ge ëscorteerd, tezamen met 35 van zijn vriendjes ieder eveneens verpakt in een straaljager hoefden we niet langer voor een begroeting op de Rondvaart te wachten. Strateeg Strateeg Matje probeerde de afzet ting op de brug te perforeren en dat lukte wonderwel (schijnbaar door het beproefde systeem van instructies en tegen-instructies bij onze politie!). Rustig wandelden wij over de om streden brug, aan de andere zijde op gewacht door een trappelende menig te, die daar door onze plissie werd tegengehouden. Wij bogen hoffelijk, om in stijl te blijven „Waarom mogen zullie dan wèl?", vroeg een geschokte dame. „Omdat wij de enige Amsterdam mers zijn, die niet met steentjes mik ken en niet op de rondvaart bootjes spugen!", orakelde Matje met een ver manend opgestoken vinger. Matje, die in luttele minuten over heel Nederland heen scheert in zijn akelige straaljager, die het gedonder van de motoren en zijn eigen snelheid al niet eens meer hoort, huppelde nu ook voorzichtig door de stadsdrukte heen. Op een gezellig terrasje begon hij aan zijn dieet; hij gebruikt nauwelijks iets anders dan bier, en schijnbaar le vert hem dat alle energie en lef op, die zo'n kleine straaljagerduivel nodig heeft Toen hij ging trouwen, vroeg zijn schoonvader: „Hoeveel bier hij nodig had?" En Matje stelde als limiet: één kist bier per man en per dag voor mijn vriendjes! Enfin, het feest ging tóch door, en het duurde drie dagen. Matje lacht nog, om het gezicht van zijn schoonvader. „Morgen moet ik een oorlogsbodem bij IJsland tegen vijandelijke vliegers beschermen!'', vertelt hij opgewekt tussen twee slokken dieet door. „In een uurtje uit en thuis 't Lijkt me niet moeilijk, als je dat vooruit weet Dag Matje! Good Luck! AANGETROUWDE. 6

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 6