astronome MAATKLEERMAKERIJ DE LAIRESSESTRAAT 133, AMSTERDAM-Z. Eetsalon Ceintuurbaan 93, Specialiteit belegde broodjes en croquetten lPrima koffie J. J. Knaap Bequnstiqinq van onze aöveRteeRÖeRS, houöt öe schakel in stanö de Bond dan verder met hen zou trachten te doen. Als de Bond dan alle of bijna eerste klassers uit het Bondsverband zou schoppen, dan was het ook goed. En verder dan maar met vriendelijke groeten en hoogachtend. Het Bondsbestuur capituleerde en de volgende morgen werd de Neder landse natie wakker met een voetbal lerij, waarin het officiële amateurisme tot wijlen verklaard was. Verwarring De verwarring werd nog vergroot door de houding van Karei Lotsy en van de „Sportkroniek". Lotsy, in de twintiger jaren voorstander van ama teurisme, in de dertiger jaren van professionalisme, in de veertiger jaren van amateurisme, hield een kruistocht voor het loupe-zuivere amateurisme in voetbal Nederland en bereisde in diezelfde periode West- Europa voor de FIFA-wedstrijden, even loupe-zuiver professionalisme. In Zwitserland noemde hij het overstag gaan van het Bondsbestuur „laf". (Het terugkrabbelen van de heer Lot sy neme men met een lepel zout. Jour nalisten zijn ook maar mensen en kunnen ook fouten maken, maar men maakt zelden fouten in een materie, die men volkomen beheerst en als erkend ervaren sportredacteuren als ir van Emmenes en Kuiphof gehoord hebben, dat Lotsy „laf" zei, dan kan men daar dicht op varen). Dit was uiterst onaangenaam voor het Bonds bestuur, dat toch al niet lekker zat en de integere Hans Hopster heeft een dergelijk verwijt stellig niet verdiend. De houding van de „Sportkroniek" moet hierbij ook belicht worden. Dit rose blad is niet, zoals 99 pet van de voetbalwereld denkt, het officieel or gaan van de KNVB, maar het is het blad, waarin zijn opgenomen de offi ciële mededelingen van de KNVB. Het principiële verschil zit hierin, dat een officieel orgaan de mening van de be trokken bond weergeeft, terwijl in een blad, waarin de officiële mededelingen zijn opgenomen, de band tussen bond en blad alleen een financiële is (zóveel per pagina officiële berichten of zó veel gegarandeerde abonnementen) terwijl de redactie verder vrij is, het met de mening van die Bond wel of niet eens te zijn. Maar voor 99 pet van de voetballers is „de Sportkroniek" toch eigenlijk „de Bond" en toen medio Juni de thans ruim 71-jarige uitgever-hoofd redacteur Moorman, die al meer dan een halve eeuw meeloopt en tot die datum iedereen, die het over premie betaling had, met dood en verderf be dreigde, zijn draai nam en 30 full-time profs aanbeval voor het formeren van een winnend nationaal elftal ter be vrediging van onze nationale spor tieve instincten, die ook niet het hele jaar gevoed kunnen worden door een paar étappe-overwiningen in de Tour de France dacht „men": de Bond is om! Zowel de Bond als Moorman hebben dat in de tweede helft van Juni hartstochtelijk ontkend, doch een raadsel blijft die ommezwaai. Te laat? Al spoedig bleek het, dat hoe dan ook de KNVB achter de markt aanliep, want het gehoopte resultaat: eliminering van de Beroepsvoetbal bond bleef uit. Die ging rustig door en zo kreeg men het weinig fraaie schouwspel van een soort concurren tie tussen de ex-amateuristische KNVB en de beroepsvoetbalbond. Het grote gevaar voor de KNVB werd nu, dat het een kwestie werd van de meestbiedende. Er zijn twee mogelijk heden: een speler wil wél geld ver dienen met zijn voetballerij of hij wil géén geld verdienen. Als hij wél geld wil aannemen, dan kan niemand hem kwalijk nemen, dat hij daar gaat spe len, waar hem de beste voorwaarden worden aangeboden. De KNVB is naar onze mening te laat gekomen en heeft op grandioze wijze de bus gemist, die een jaar of zes, zeven geleden nog alle kans bood tot instappen en dan rustig bij het beginstation en niet ademloos en struikelend onder het rijden. Maar wij doen stellig niet mee in het koor, dat nu alles in de schoenen wil schuiven van het Bondsbestuur. Dit Bonds bestuur wist niet, wat er onder de spelers leefde in een bond van 350.000 leden is OQk bijna niet te ver wachten, dat de topleiding weet, wat er bij het gewone volk leeft. Die af stand is te groot. Maarhet bondsBESTUUR is tenslotte verplicht te doen, wat de bondsVERGADE RING zegt. Welnu, dan moeten de heren van de BondsVERGADERING eens de hand in eigen boezem steken. Zij waren het, die drie jaar geleden met 981 stem trouw zwoeren aan het zuivere amateurisme. Waarom? Wéér een raadsel. Zij moeten, beter dan het bondsBESTUUR, geweten hebben wat er bij het voetbalvolk leefde. De gehele pers heeft destijds die stemming „afgekraakt". En nu lijkt het toch wel, of de verwijten, die na die 981 uitslag geuit werden, juist waren. Was het dan waar, dat het véél leuker was om tegen de bui tenwereld te paraderen als mannen, die hun vrije tijd opofferen voor de sportieve opvoeding van de hoop des geliefden vaderlands inplaats van de leiding te hebben in naamloze ven- nootschapjes ter behaling van zo veel mogelijk winstpunten in de voetbal competitie Alvorens het Bestuur, dat zeker de laatste jaren vaak zeer ongelukkig manoeuvreerde van alles de schuld te geven, bedenke men eens, met welke uitspraak der vergadering de heren moesten werken. A.F.C. En nu tenslotte AFC. De gehele structuur van de voetbalwereld wordt anders. Hoe zullen de competities er uit zien Hoe zal het met onze AROL- Beker gaan? Hoe zal de verhouding worden in AFC zelf en van AFC tegenover de andere clubs? Vragen, waarop het antwoord niet gegeven kan worden, althans niet door ons, omdat wij er prijs op stelden, dit historische overzicht te schrijven vóór de besluiten van de Algemene Vergadering op 14 Augustus bekend zijn, zodat men thans een afgerond overzicht heeft van de gebeurtenissen vóór de beslissing viel. Voor een reportage van die vergadering en voor het hoofdartikel van onze voor zitter in deze materie zie men elders in dit nummer. Aan het Bestuur van onze good old, dat de laatste jaren al met zo vele en zo velerlei zorgen te kampen had, zij van ganser harte sterkte en Salomo's wijsheid toegewenst. J. H. WIJNAND TELEFOON 20315 tel. 712145

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 5