Impressies van de bondsvergadering P. F. Eskes Het gaat prettig Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö ZATERDAG 14 Augustus 1954 zalgeboekstaafd worden in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal als de dag der onvergeeflijke blunders. Een machteloos voetbalparlement moest er beslissen over de toekomst van het Nederlandse voetbal. De eerste blunders werden gemaakt door het lagere voetbal. De heer J. A. W. Bergvelt vroeg het woord en las eeni motie voor, die het gevolg was van het gezamenlijk overleg tussen de eerste klassers en het lagere voetbal op de Donderdag voorafgaande aan de Bondsvergadering. Eilacie, de heer Bergvelt liet een paar alinea's weg1, die ik hier niet behoef tp herhalen omdat ge eenl en ander reeds in de dagbladen hebt kunnen lezen. Gevestigd Arts Descartesstraat 45 hoek Socrateestraat Tuinstad Slotermeer Spreekuur: 12-13 uur en volgens afspraak Telefoon 130099 Wat heeft de heer Bergvelt bewo gen om die motie egenhandig te ver anderen? Hij verdedigde zich met te zeggen, dat zijn lezing van de bewuste motie het wezen van de inhoud niet aantastte. Dit was echter wél het ge val, want zowel de tijdsbepaling als de beperking van vergoedingen tot de eerste klas werd door hem wegge laten. Waarom In de hoop dat de eerste klassers het niet zouden bemer ken? Kom, kom. Maar goed, dit zal geen analyse worden van de bondsvergadering, maar een impressie. Een impressie, die met de beste wil van de wereld niet gunstig kan uitvallen omdat de demonstratie van wanbegrip en door zichtige slimheid van de Nederlandse voetballeiders (en dat zijn de afge vaardigden in de allereerste plaats en niet het bestuur, dat alleen maar de wetten mag uitvoeren, welke de ver gadering voorschrijft) zo triest, zo pijnlijk naakt ten toon werd gespreid. Uitzondering Op een enkele uitzondering na (Dirk Nijs bijvoorbeeld!) leden de meeste sprekers aan dat betreurens waardige geestelijke een-richtings- verkeer, dat vruchtbare samenwer king onmogelijk maakt. Als Don Quichottes vocht men voor zijn eigen volmaakt niet ter zake doende club belangetjes. (De afd1. Dordrecht en het Zaterdagvoetbal!) Het algemeen belang van de KNVB, het voortbe staan van de Bond als enig leidingge) vend lichaam op voetbalgebied in Ne derland bleek een veel te wijdse con ceptie om te begrijpen. Dat Nederland internationaal gezien op voetbalge bied het hoon-object is vond geen en kele belangstelling in de harde hoofi- den van hen, die hun club of groep „bedreigd'' zien. Natuurlijk, dat zei Ir. Hopster en dat zei Nijs en dat zegt iedereen, na tuurlijk is amateurisme te preferen boven professionalisme, maar het is voor de KNVB nu eenmaal onmogelijk geworden om een ideaal te handhaven, dat bij het grootste gedeelte van de jeugd niet leeft. Wanneer het semi- professionalisme in zijn voorgestelde vorm wordt afgewezen, dan betekent dit, dat andere organisaties op voet balgebied dan de KNVB langzaam maar zeker leidinggevend zullen wor den. Dan krijgt de NBVB eerst met recht zijn grote kans en zal hij zich niet langer behoeven te redden met veteranen, die ook nog een graantje willen meepikken uit de ruif van het betaalde voetbal. Egoïsme Maar neen, de Bondsvergadering is een arena geworden waar eerste klas sers en lagere klassers met de wapens van het egoïsme elkaar te lijf gaan. Op de muren staat te lezen: MIJN HAAN ZAL KONING KRAAIEN!!! Welnu, hun uitgeteerde haantjes hebben koning gekraaid. De eenheid in de KNVB is gebroken en er zal een Salomo aan te pas moeten komen om de brokken aan elkaar te lijmen. 28 Augustus wordt er verder gekwezeld. Met eerste klassers, die hun eigen weg willen gaan omdat de NBVB dreigt, met lagere klassers, die zich in hun bestaan bedreigd voelen door betaalde eerste klassers. En de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond lachtschatert G. W. EEN genoeglijk hoofd om mee te be ginnen in het nieuwe seizoen voor ons Jubileumjaar. De training is evenals vorige jaren op tijd begonnen; de animo is in de le groep (Dinsdag en Donderdagavond) uitstekend; steeds zijn er tussen 20 en 29 spelers aanwezig. Ook wordt er menige speciale afspraak gemaakt in de morgen of middaguren en trainer Sluyk doet dit op zijn nu welhaast be kende voortvarende wijze. De gang zit er dus in en wat het allervoornaamste is: alles gaat op prettige manier. De avond dat ik dit schrijf is Donderdag 11 Aug. en wij hebben als Elftalcom- massieleden de training weer bij gewoond en contacten met spelers ge had. Het was een werkelijk ge noegen die training op het 3e veld bij te wonen en daarna nog een geanimeerd „partijtje" te zien, waar fris voor de vuist weg werd: ge speeld op een manier, zoals wij dat zo graag zouden zien in competi tie-wedstrijden. Laat iedere speler, die dit leest dit eens goedi in zijn oor kno pen, dat het vooral voor hen, maar ook vöor alle AFC-ers zo bijzonder prettig is, indien alles verloopt zonder enige wanklank. Een van de figuren, die door zijn opgewektheid en lachen de opmerkingen bijzonder opviel bij mij was Jacq. Mellegers. Er is zo veel te bereiken met een kwinkslag, maar tegelijkertijd ook met de wil om iets tot stand te brengen. De Woensdagavonden waren min der goed bezet met de opkomst doch ook hier gaat het al beter; de spelers opkomst was resp. 3, 6, 8, 18 en 13 spelers; altijd nog te weinig maar toch wel bemoedigend; ook hier moet toch menigeen proberen zijn club eer aan te doen dan wel ook zelf hoger te komen. Het begin is gemaakt: Zaterdag en Zondag a.s. de eerste wedstrijden, waarvoor wij als nieuwe E.C. de proefformaties hebben opgesteld en de eerste puzzles wegens afwezigheid door vacanties, militaire dienst, her halingsoefeningen te boven zijn geko men. Het kan een opgewekt artikel dit keer zijn; er valt geen enkele schaduw aan te wijzen; oppervlakkig gezien lijkt de basis gezond om moedig door te werken. Mogen de e.v. vier Zonda gen uitwijzen dat wij startklaar ver schijnen op 12 September. De Elftalcommissie voelt zich a son aise, ook met vijf man en Tonnie Glas zal als nieuw commissie-lid in de e.v. Schakel zijn visie op het geheel geven. Moge het hem gegeven zijn de opti mistische, maar vooral ook prettige toon, die ik deze keer kan laten horen, in zijn artikel te kunnen vervolgen. Namens de E.C. v. N. 3

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 3