Wat iedere A.F.C.-er behoort te weten „Open" antwoord aan ïeun v. Veen Si- BecjunstiQinq van onze aöveRtee.RÖeRS, houöt öe schakel in stanö 7 OOR hen, die zich omtrent de dreigende mogelijkheid van de gradatie nog zorgen maakten, zal de 1—0 overwinning op K.F.C. wel een pak van het hart zijn geweest. Al is er dan op dit ogenblik theoretisch nog een fatale samenloop van om standigheden mogelijk of ten minste denkbaar, in de praktijk lijkt het vol maakt uitgesloten dat het ongeluk kige Schoten ons nog zou voorbijstre ven. We mogen dus wel zeggen, dat we weer voor een jaartje 2e klasse hebben bijgetekend. Hoe verheugend dit op zichzelf ook moge wezen, het eerst thans overwonnen gevaar van de laatste plaats moet wederom als een ernstige waarschuwing voor onze club worden beschouwd. Schoten bleek wel een heel zwakke concur rent te zijn. En toch werd de enige overwinning, welke dit elftal tot nu toe mocht boeken, op ons behaald. Wanneer in een volgend seizoen de krachten eens minder uit elkaar zou den lopen, wanneer er eens niet zo'n uitgesproken zwakke zuster bij is, dan zou het er met recht zeer somber gaan uitzien, indien wij er zelf niet in zouden slagen onze prestaties op te voeren. Juist het feit, dat wij in die uitwedstrijd in Schoten de kans niet wisten te grijpen om ons flink van het gevaar te distanciëren, is een aanwijzing dat er iets hapert. Dit alles klemt te meer nu de verrichtin gen der reserve-elftallen ook niet be paald van die aard zijn om erover naar huis te schrijven. Wanneer met kunst- en vliegwerk hoe apprecia- bel op zichzelf ook het ergste wordt vermeden, dan mag ons dat toch niet blind voor de werkelijkheid maken. Dit is geen pessimisme maar een nuchtere beoordeling der naakte feiten. Mij dunkt, het is nuttig juist op het ogenblik dat ieder zich opge lucht gevoelt op deze feiten te wijzen, Ondanks de grote door de weers omstandigheden veroorzaakte stag natie zullen de gewone competities practisch eind April begin Mei be ëindigd zijn. Er is dan wel geen ge legenheid voor beker- of andere wed strijden geweest, maar zeker 95% dei- voetballers hebben gelegenheid een of andere zomersport te gaan beoefe- en. En toch zal aan hand van kran tenverslagen, radio-commentaren etc. het publiek nog de indruk krijgen, dat de voetballers zo „crazy" zijn om hun inspannend bedrijf nog tot min stens begin Juli te rekken. Natuur lijk gaat het alleen maar om de kampioens- en promotiewedstrijden, maar deze beruchte nasleep van ons competitiesysteem, waarbij uiteraard alleen maar elftallen betrokken zijn die iets hebben gepresteerd, staat in het midden der belangstelling en is als zodanig een handicap voor de zo mersporten. Wat zou het toch een uitkomst zijn, indien niet alleen de leiding van onze Bond, doch ook het wetgevende orgaan, de Bondsvergadering, eens radicaal aan al die nonsens een einde maakte. Wanneer men deze voor de betrokken clubs soms zo uitermate belangrijke krachtmetingen, gespeeld onder totaal andere terreins- en weersomstandigheden als in de ge wone competitie, en waarbij boven dien de geluksfactor een oneindig grotere rol speelt, maar eens door een Kampioens (Hoofd)-klasse en automatische degradatie en promotie tussen de verschillende klassen zou vervangen. Door een eind aan al die overbodige rompslomp te maken zou men inderdaad ons voetbal zowel als onze zomersporten een uitstekende dienst bewijzen. Sportief gesproken zou dan een ieder op de laatste ge wone competitiedag loon naar werken ontvangen en geen eerlijk, zinnig sportman kan daartegen ook maar het geringste bezwaar opperen. Zeker, ik ben niet blind voor mo gelijke schaduwzijden. Men zal van gevaar voor ons onvolprezen ama teurisme spreken hetwelk door die verre reizen in gevaar kan worden ge bracht, Maar ik weet echter wel ze ker, dat zulke reizen straks bij de kampioenswedstrijden als de eenvou digste zaak van de wereld worden aanvaard. Trouwens in de tegen woordige 1ste klassen zijn er behoor lijke reizen bij de vleet, en bovendien zullen de verbindingen eerder nog be ter dan slechter worden. Gemis Het is natuurlijk wel belangrijk, dat de K.N.V.B. revenuen uit die kampioens- en andere wedstrijden gaat missen, een gemis dat zich bij de dalende belangstelling voor wed strijden van het Nederlands elftal dubbel zwaar zal doen gevoelen. Maar dit misschien ook slechts tijde lijke gemis kan en mag nooit op gewogen worden tegen de onbestrijd- baar sportieve voordelen, welke een dergelijke selectie met het kam pioenschap van Nederland als prijs, gepaard aan de gezonde onbelemmer de doorstraling van fris en krachtig bloed door onze gehele voetbalorga nisatie zal opleveren. Wanneer op die manier en m.i. kan dat niet uit blijven ook weer eens beter voet bal op onze velden zal zijn te zien, dan zullen de revenuen van deze nieuwe opbloei ook voor de K.N.V.B. niet kunnen uitblijven. Algemeen is de klacht dat hetgeen men tegen woordig als 1ste klas voetbal voor geschoteld krijgt, meestal alleen maar de naam ermee gemeen heeft. Men jaagt het publiek eenvoudig weg en de toenemende belangstelling voor de zaalsporten is misschien een aan wijzing wat ons in de toekomst te wachten staat, als er geen radicale wijzigingen komen. Men staat voor de keuze tussen de voortschrijdende triomf der middel matigheid en de natuurlijke, automa tische selectie van de krachtige, ge zonde, eerzuchtige elementen; tussen een akelige vervlakking, welke al leen maar afbraak betekent en de on belemmerde ontwikkeling van alles, dat door eigen inspanning en opoffe ring daarop aanspraak kan maken. Menig kortzichtig bekeken, egoïs tisch, persoonlijk en clubbelangetje zal moeten wijken voor het welbegre pen algemeen belang, voor de brede visie op de toekomst van onze K.N. V.B., van onze voetbalsport als be langrijke factor in onze huidige Maatschappij. Jan Publiek laat zich niet bedotten en zal een andere vrije- tijds-besteding prefereren. De met in teresse tegemoet geziene en achteraf nog uitvoerig becommentariëerde in de open lucht doorgebrachte uren, lij ken mij toch gezonder dan andere liefhebberijen. Mogen onze vroede vaderen in de Bondsvergadering en Bestuur de moed en de kracht vinden om zo spoedig mogelijk tot een gezonde op lossing te komen. I. H. GALAVAZI Beste Teun, In een van de laatste bulletins vraag je of er een aantal biljart spelende AFC-ers zo vriendelijk wil zijn hun medewerking te willen verlenen aan het Biljarttournooi van Blauw Wit. Je vermeldt er bij dat deze wedstrijden zullen worden gehouden NA HET VOETBAL SEIZOEN, op Zaterdag en Zondagavonden. Mijn naam was er ook bij vermeld en ik zeg je gaarne deze steun toe, ma-ar wil je met je organisatie wel rekening houden dat ik de eerste week van September met vacantie ben. Mocht het seizoen reeds in de tweede helft van Augustus klaar zijn en wij hebben de overtuiging, dat we het nieuwe seizoen niet al te veel in de weg zitten, dan graag, Teun. Voorlopig hoeven wij dus onze keu's nog niet te smeren! Hartelijk dank voor de invitatie Wim Staats.

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 7