U/at Iedere A.F.C.-er behoort te u/eten f. R. ter Horst Gr Zoon Wxtt LedeAe, A.3&.-eA tueeé Auto-rijschool 'Baarda' BequnsttQinq van onze aöveRteeRöeRs, houöt öe schakel in stanö Tn mijn vorig artikel is een storende -*■ fout geslopen. Er staat: „de vorm is primair" doch de opmerkzame lezer zal hebben begrepen, dat dit ,,de inhoud is primair" moest Zijn. Het ging om het vraagstuk amateu risme/professionalisme en het is duidelijk dat de amateuristische vorm, de schijn of hoe je het ook noemen wilt, in het „grote" voetbal onmogelijk gehandhaafd kan blijven, indien de inhoud d.w.z. het werkelijke wezen, de geest, met amateurisme weinig meer van doen heeft. Wan neer dan de spanningen tussen vorm en inhoud te groot worden, kunnen breuken niet uitblijven, welke öf tot een chaos of tot het accepteren van een andere, beter met de inhoud cor responderende vorm zullen leiden. Om het in eigen kring begrijpe lijker te maken, laat ik bij wijze van voorbeeld eens veronderstellen, dat ook bij A.F.C. het zwaartepunt ver legd zou worden, laten we zeggen dat de sociëteitsidee zou gaan preva leren, terwijl het plegen van voetbal tot een prettige zij het ook voor de financiën nuttige nevenactiviteit zou worden gedegradeerd, mij dunkt, dat het dan voor ieder zinnig mens over duidelijk moet zijn, dat wij dan op een behoorlijke plaats in een werke lijke sportgemeenschap geen aan spraak kunnen doen gelden. Sportbericht. Zo juist lees ik in Elsevier's Week blad d.d. gisteren het volgende ..Sportbericht": „De voetbalclub A.F.C. is een sympathieke Amster damse tweede klasser met een leden- aanhang welke sinds jaar en dag met grote vasthoudendheid tracht een compromis te vinden tussen sportbe oefening en pretmaken. Het eerste elftal doet het dit seizoen niet zo goed, maar de titel voor de jaar revue doet het des te beter: „het hangt in de bar en het hikt". In dit „Sportbericht" hebben mij twee dingen getroffen. Ten eerste de inderdaad juiste vermelding dat wij sinds jaar en dag naar een compro mis tussen voetbal en pret zoeken. Merkwaardigerwijze spreekt de auteur niet van een zoekende club of clubbestuur doch van een zoekende ledenaanhang. Een opmerkelijk ver schil, naar het mij wil voorkomen. Persoonlijk heb ik dit zoeken naar een compromis als Bestuurslid tien tallen jaren meegemaakt, en men weet, dat ik steeds heb gepoogd voetbal te laten prevaleren, aange zien ik van mening was en ove rigens nog ben dat er eerst succes op het veld moet zijn, waaruit de pret dan vanzelf zal volgen. En niet omgekeerd! Dat mij dit dikwijls met de pretsector in conflict heeft ge bracht, behoef ik wel nauwelijks te memoreren. Ten tweede trof mij die titel van onze komende revue. Ik moet eerlijk bekennen dat ik niet voldoende insider in onze feest-arrangementen ben om de juistheid van dat bericht te beoordelen. Berust het op waar heid, dan spijt het mij, dat ik de waardering van E.W. niet kan delen. Want wat doet die titel des te beter? De buitenwereld in een nutshell het karakter, de historie en de traditie van onze jubilerende voetbalclub sug gereren? Ik weiger vooralsnog aan te nemen dat de bedoeling van deze rebus, waarbij je onwillekeurig aan een hikkende, dronken slappeling moet denken, het geven van een karakteristiek beeld van onze 60- jarige club in haar tegenwoordige verschijningsvorm zou zijn. Laat mij hopen, dat het een mop is welke men een goedgelovig E.W.-medewerker in een vrolijke stemming heeft toever trouwd. Polemiek. En dan ben ik daarmede warempel weer op het terrein van mijn pole miek met onze Hoofdredacteur aan geland. Ik geloof dat wij eigenlijk langs elkaar heenpraten. Wijnand verwart verschijnselen waarover tussen ons geen verschil van mening bestaat met oorzaken. Ik stelde dat die oorzaken liggen in een alge mene ontwikkeling waaronder ook onze club niet onberoerd kan blijven en Wijnand meent dat zulks niet het geval is. Welnu, dan moeten er voor die specifieke A.F.C.-verschijnselen ook oorzaken zijn. Hij verwijst in Zijn antwoord naar andere Schakel-arti kelen, maar verzuimt tot mijn ver wondering, daarbij naar dat van onze Jhr. van Rossem te verwijzen. Kijk, en juist dat artikel heb ik als reactie op onze polemiek bijzonder gewaar deerd. Daar wordt een poging ge daan het probleem te benaderen. Onze welgedane Jonkheer behoeft niet bevreesd te zijn, dat ik zijn mening over het door Wijnand in eerste instantie waarschuwend opge stoken vingertje niet zou delen. In tegendeel, mijn reactie daarop had juist de bedoeling door een algemene ontwikkeling als oorzaak te stellen, opponenten uit de hoek te lokken. Het verheugt mij van harte dat dit voor A.F.C.'s toekomst zo uiterst be langrijke vraagstuk belangstelling heeft, of tenminste begint te wekken. Hoe goed is het toch dat wij over een clubblad beschikken, waaruit ook die leden zich kunnen oriënteren, die niet tot de cercle-intime behoren, waarvan onze Jonkheer zegt: „Pra ten, theoretiseren, kletsen, zwetsen... resultaat, nihil!" „Dus"? Maar op één vraag van Wijnand moet ik toch nog een direct antwoord geven, n.l. wanneer hij zegt: „Mag ik in plaats van „zo mogelijk" schrij ven: „dus"?" Indien onze club geheel uit goede kameraden, clubmakkers, zou bestaan, waaronder ik versta mensen van verschillende leeftijd, positie en geaardheid, maar die zich één voelen in het streven naar een gemeenschappelijk bepaald ideaal, i.e. een sterk en mooi A.F.C. getrouw aan historie en traditie, en die elkan der waarderen naar mate ze volgens hun beste krachten en kunnen aan de verwezenlijking van dit ideaal medewerken, dan ben ik al best te vreden. En wanneer dan uit die on derlinge waardering ware vriend schappen zouden groeien, waarbij ik onder „vriend" iets heel bijzonders versta je weet wel, Jo, in voor- en tegenspoed dan kan men daar voor alleen maar extra dankbaar- zijn. (vervolg pag. 9, 2e kolom) Eerste klas kleermakers voor modern werk Hls voetballer bij fl.Tj.Q een goede naam. als kleermaker blijft hij voortbestaan. Diamantstraat 412, Amsterdam-Z telefoon 97831 Dat 90% der leerlingen van (Gediplomeerd Instructeur der K.N.A.C.) bij het eerste examen slaagt Zocherstraat 11, tel. 821 36 10% der ontvangen lesgelden van A. F.C.-ers wordt na vertoon van bewijs van lidmaatschap in het A.F.C. Trainingsfonds gestort, 7

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 7