Mixed Pickles BequnstiQino van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Fries tekenen. HEEFT U ook die prachtige plaat gezien over de wedstrijd A.F.C.Volendam in „de Telegraaf Ze kwa men er een beetje laat mee, maar het waren ook vermoeiende avonden zo rond de honderddduizend. Daarbij kwam, dat de tekenaar een Fries was en dus zaten we tegen negen uur die Zondagavond midden in de Friese kwestie. Het is altijd maar het beste, indien er Friezen zijn, zelf over die Friese kwestie te beginnen, want als Friezen niet over hun kwestie kunnen praten, zitten ze er tóch maar bij te kijken als een kip, die haar ei niet kan kwijtraken. Zo vroegen wij dan de tekenaar: „Luister nou eens, Henstra, we leven hier in Amsterdam echt met die Friese kwestie mee. Maar hoe denken jullie er nu zelf over? Is Fries een taal of een dialect. Dan gaan alle haren bij uw gast recht overeind staan en hij roept: „Meneerrr, dat is een taal." „Neen, Hen- stra, alles goed en wel, het is geen taal en het is geen dialect het is een spraakgebrek. Dat heeft Bonifa- cius óók gezegd en daarom hebben jullie hem vermoord." Juist nu staat die Fries even met stomheid geslagen over uw inside-kennis van onze vaderlandse ge schiedenis en dan kunt ge hem op beschaafde wijze uw mening over wijlen Bonifacius uiteenzetten. „Daar "aat die arme ouwe man helemaal naar Dokkum om van dat stelletje barre heidenen bij jullie normale Chris telijke Nederlanders te maken. Weet die man toch al niet, hoe hij voor de weekend in Amsterdam terug moet zijn met die rot verbindingen, die kant uit en gaan jullie hem vermoorden. Alleen omdat hij geen Ljouwert teo-en Leeuwarden wil zeggen. Wat een wonder van zo'n nette zendeling. Als het nog Luwert geweest was, maar uitgerekend Ljouwert. Beste vriend, je kan nu zeggen, wat je wil, en ik vind Fedde Schurer een aar dige man en als jullie zo verschrikkelijk nodig een soort code onder elkaar willen praten, heb je onze ze- genWjj zullen heus de Mariniers niet op jullie afsturen maar in ons Rijksverband zendelingen vermoor den, is not done." Nu, dan is het Friese ijs wel gebroken en als U dan in het alsdan ontstane wak een paar glazen vuur water mikt en vertroostend zegt (want die Fries is nu natuurlijk bijna aan snikken toe)„Kom, kom, laten wij niet te hard zijn en geen oude zendelingen uit Dokkumse sloten halen", dan kan het nog best een aardig avondje worden. Wat het dan ook wel werd. Nou avondje, Rembrandt heeft ons het verdere verloop verteld. Hij kwam Dinsdag tegen het ondergaan van de zon op 'de krant. Met de plaat van A.F.C.Volendam. Vraagt zijn chef, die niet alleen op de klok, maar ook op de kalender keek: „Waar kom jij nou in 's hemelsnaam vandaan?" Antwoordt Rembrandt met een vermoeide glimlach: „Van A.F.C." Zo, van A.F.C.," zegt die chef. „Tja, ik ben hier ook nog aan de sportredactie geweest. Tja, ik ken die snuiters' nog wel. En die gasten hebben nog de honder dduizend op een heel lot gewonnen ook En daar kom jij tussen te zitten? Tja, ik snap het. Ga als de geoliede bliksem naar de cliché-maker..." Tja, mogen wij wel zeggen. Geen Legendevorming. Een paar maanden geleden hebben wij geprotesteerd tegen het feit. dat er in de K.N.V.B. een neiging is tot vorming van de legende, „dat voetballers zulke liefdadige mensen zijn en dat dit bij de Watersnoodramp ook reeds gebleken was." Wanneer men behoefte er aan heeft, om zo iets naar voren te brengen, dan bestaat er dus ruimschoots nattigheid". Want wie werkelijk liefdadig is, merkt het van zichzelf niet en gaat het niet aan de grote klok hangen In de Nieuwjaarswens van „de Sportkroniek" wordt nu weer reclame gemaakt voor die lief dadigheidswedstrijd Nederland—Denemarken en voor die „twee ton", die de wedstrijd heeft opgebracht. De auteur gaat dan verder met de verbijsterende zinnen: „Helaas, bij de spontane vreugd, die om dit feit ontstond, bleef steeds in onz' herinnering de Ramp op d'achtergrond..." Dit is nu toch wel een frappant staaltje, hoe men dingen uit hun verband kan rukken. Heeft U iets ge merkt van de „spontane vreugde"? Ze liepen gewoon te hóssen op het Damrak en op de Coolsmgel: „Zeg, heb je het al géhoord, Nederland—Denemarken heeft twee ton opgeleverd!" Maar op de „achtergrond" Nu moet het toch eens ophouden. Het Rampenfonds heeft rond 133.000.000, gevangen. De voetbal wereld, de machtigste sportbeweging in Nederland, heeft daarin bijgedragen voor nog geen vier ton. Dat is zegge en schrijve één derde procent. En maar spontane vreugde! Gouden D.E.C. De voetbalwereld begint oud te worden: ook D.E.C. is nu aan haar gouden jubileum toe. Wij hebben DEC zien „komen" in de Meer. Het duurde geruime tijd, voor de roodbaadjes een eigen karakter hadden. Ajax V.V.a'' en A.F.C. hadden al direct een eigen cachet, vormden min of meer een gesloten „clan" en je ging 'liever van je geloof af dan van de ene clan over te gaan naar de andere. Maar D.E.C. was meer een doorgangshuis in die eerste tijd en het duurde vrij lang, voor zij haar vorm vond. Onder de bezielende lei ding van de altijd enthousiaste Arie Kooijman en de rustige, bekeken Domburg, die later een groot man zou worden in de geldhoek van de Effectenbeurs hij was de „Verwoerd" van D.E.C. gingen de bewo ners van de Röntgenstraat een grote bloeitijd tegemo et. Ze brachten het tot de Overgangsklasse, zakten weer naar de tweede klasse en speelden daar jarenla ng een leidende rol. Herhaaldelijk werden zij kampioen, doch zij braken hun nek over de vermaledijde promotiewedstrijden. De onvermijdelijke reactie kwam en zij daalden af naar de derde klasse. De club werd door pech achtervolgd: zij moest verhuizen, haar clubhuis werd door een storm weggevaagd. Maar een kern hield stand en D.E.C. handhaafde haar ongebroken repu tatie van sportiviteit. Aan onze oude, faire tegenstanders onze hartelijke gelukwensen. Goede reis. Op 3 Januari is onze voorzitter van de Elftalcommissie voor een zakenreis naar Indonesië vertrokken. Hij ging voor zover het A.F.C. betreft met een bezwaard hart weg, want wij verkeren in grote zorg over de positie van verschillende onzer K.N.V.B.-elftallen. Wij hopen, dat de spelers uit appreciatie voor wat Jaap van Nek voor A.F.C. deed en doet er een extra schepje op zullen gooien, zodat wij prettige en bemoedigende berichten naar hem kunnen doorgeven.

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 8