U/at iedere A.F.C.-er behoort te weten Van der Spek's TT 11 1 Bouwmachinehandel ff liOllCIITCllCI C.V. Duivendrechtsekade 60-61 - AMSTERDAM - Telefoon 52833-56155 Betonmolens, Bouwlieren, Silo's Vibratoren Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRs, houót óe schakel in stanö Je kunt wel dansen, al dans je dan niet met de bruid", en je kunt voetbal plegen en voetbal spelen. U begrijpt misschien al, dat ik hierbij aan de magnifieke voetbal-show, welke een Europese selectie en het Spaanse kampioenselftal Barcelona" ons te genieten gaven, heb gedacht. Deze match in feite een oefenpar tijtje stak zo mijlenver uit boven hetgeen ons publiek gemeenlijk voor zijn harde guldentjes op onze velden te verwerken krijgt, dat begrijpelij kerwijze talloze pennen in beweging kwamen, niet alleen om de voortref felijke demonstratie dezer voetbalar- tisten in vlammende kleuren te be schrijven, maar meer nog om voor al na de beschamende nederlaag in Oslo de verantwoordelijkheid voor de armzaligheid van ons eigen voet bal aan K.N.V.B.-bestuur en T.C. in de schoenen te schuiven. Laten we toch vooral nuchter blij ven. Wat hebben we voor zover we het nog niet wisten uit deze show kunnen leren? Dat voetbal door ge boren voetballers in de perfectie ge speeld, voor spelers en toeschouwers van enorme bekoring is. Vergeet vooral de spelers zelf niet, want U heeft toch zeker niet de indruk ge had, dat deze ons zo dikwijls als voet- balslaven afgeschilderde spelers, niet- geinteresseerd, alleen maar voor de ping-ping hun gebruikelijk partijtje afdraaiden? Ik was er in tegendeel van overtuigd, dat deze knapen plei- zier en voldoening aan hun eigen kunst beleefden, minstens zoveel als gewoonlijk bij onze eigen echte of ge camoufleerde amateurs het geval is. Vervolgens beseften we nog weer eens duidelijk, dat techniek de basis van ons spel is, noodzakelijk om de bal daarheen te dirigeren, waar de hersens er het nuttigst effect van verwachten. Dat de bal daarbij „on the carpet" blijft, spreekt welhaast vanzelf. We zullen het maar niet over vrije ruimte en vrijlopen hebben, maar laat mij ten slotte opmerken, dat wij het bewijs hebben gezien, dat men met goede spelers ieder systeem kan spelen. Wat heeft het feit, dat het FIFA- elftal na de rust evenals Barce lona gedurende de hele wedstrijd het 3 backsysteem speelde en toen meer goals toegekend kreeg dan de tegenpartij, de systeem-athleten weer een hart onder de riem gestoken. Waarom eigenlijk? Barcelona kreeg toch meer kansen en kon het niet helpen, dat 2 juwelen van doelpunten geannuleerd werden en dat een serie Spaanse pepertjes tegen lat en paal belandden, welke voor hetzelfde geld er aan de goede zijde langs hadden kunnen gaan. In tegenstelling met veler mening heeft trouwens de eer ste helft mij evenzeer als de tweede bekoord. Hoe kunstig en schoon was het spel dier achterhoede uit het land waar eens de Barok triomfen vierde, de Barok een der schoonste kunst uitingen, welke de mens ooit heeft voortgebracht. Overdadig en rijk, een lust voor het oog, maar voor de mo derne, zakelijke, efficiente wereld on begrijpelijk. Wat dunkt U van het spel dier zonen van het nog zo wei nig gekende en begrepen Spanje? Zou er toch verband bestaan tussen landaard en zelfs voetbal Misschien zal in de wedstrijd van deze selectie tegen Engeland de nuchtere, harde tackle van de Engelse meesters dat virtuose weefsel uiteenscheuren. Waarschijnlijk zal de efficiency het van de kunst om de kunst winnen. Tenslotte blijft voetbal een team spelletje met de grillige en eigenwijze bal, waarbij pe van te voren nooit de kansen kunt berekenen, zoals dat aan de hand van tijden en afstanden bij Individuele sporten het geval is. Nu verschilde de toepassing van 't 3-backsysteem wel hemelsbreed van dat nare grapje van 10 Siamese twee lingen, zoals we dat met die elkaar lijf-aan-lijf dekkende tegenstanders zo dikwijls als summum van modern voetbal voorgeschoteld krijgen. Waar bij het doel niet zozeer is zelf te spe len, als wel om de tegenstander het spelen te beletten. Zou de achteruit gang van ons voetbal misschien toch een zijner oorzaken in deze negatieve triomf der middelmatigheden vin den Het viel mij op, dat Posipal als stopperspil Kubala sterk „bescha duwde", waardoor deze laatste in de 2de helft dan ook minder kon uitvoe ren. Maar dat was ook vrijwel de enige. Rik Koppens viel in dit gezel schap uit de toon, doch zal misschien over enkele weken in Rotterdam de schrik om alle Nederlandse harten laten slaan. Weinig dames. Wat waren er anders ditmaal wei nig dames! Niet, dat ik bij een voet bal-wedstrijd nu juist naar dames kijk, maar bij onze interland-wedstrij den is het vrouwelijk element altijd bijzonder sterk aanwezig. Dit voor treffelijk voetbalgerecht werd bijna uitsluitend door mannen gesavou reerd, die er dan ook na afloop door een lang en hartelijk applaus hun waardering voor betoonden. Waar mee ik natuurlijk niet zeggen wil, dat onze dames er niets van snap pen! Misschien is deze vrouwelijke be langstelling voor interlands wel een troost voor de K.N.V.B., want zolang als de dames het nog interessant vin den om tot de uitverkorenen te be horen, die zulk een gebeurenis mee maken, komen de Stadions nog wel vol. En daarmee ben ik dan eigenlijk bij 't uitgangspunt van mijn artikel be land. Er zijn tal van redenen aan te voeren, dat wij natuurlijk niet kun nen verlangen of verwachten, dat wij ooit zo'n spelpeil als amateurs kun nen bereiken. Mij dunkt, dit spreekt wel vanzelf! Maar wat wil men als men zich tegen de noodzakelijke se lectie verzet? Als de eerste-klassers hun zin hadden gekregen, dan waren we van de weg naar de 48 weer op die van de 60 teruggegaan. Het is al erg genoeg, dat men zoals nu wel duidelijk is gebleken: ongelijkwaar dige districten bezit. Men stort nu wel de fiolen van zijn toorn en teleur stelling, om van de angst voor de „pegels" van Jan Publiek maar niet te spreken, over Bestuur en T.C. uit, maar men vergeet, dat de schuld in de allereerste plaats bij het wetge vende lichaam in onze Bond, de Bondsvergadering, ligt en zolang de afgevaardigden nog niet hebben be grepen, dat het algemeen belang bo ven het eigenbelang gaat en uitein delijk zelfs het eigenbelang IS, zul len we met verdere achteruitgang moeten rekenen. Tenzij het toeval al thans wat het Nederlandse elftal be treft, weer enkele geboren voetbal lers bijtijds naar voren laat komen, vóór hun aangeboren brille in de mid delmatige massa is ondergegaan. En tot zolang dansen we in de achter hoede en mogen naar de bruid alleen maar kijken. I. H. GALAVAZI (e H0LL0NDIQ ®J e a. machines en gereedschappen voor de bouwnijverheid. 6

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 6