Uit de Kapiteinshut D No. 10 (Dit is de Schakel, die komt binden, (De oude club aan d'oude vrinden. Redacteur - J. H. Wijnand, Roerstraat 52 2, Amsterdam-Z. - Plaatsverv. Redacteur: W. G. Staats, Churchill laan 25a AdministrateurO.J. „I. Heal. G.rrt, d. Veen.,,.., t8. A dam - B.nkt.r.t N„l Handel Ml, P.,,,.. «W.M» A.F.C.-S.U.,1 Typografie: Drukkerij Joh. Meijer Zoon, Kanaalstraat 132, Telefoon 80710, Amsterdam V 31 e Jaargang Juni 1953 i e maand Juni leent zich hij uitstek voor het houden van be schouwingen over allerlei kwesties, die direct of zijde lings met voetbal te maken hebben. Op het voetbalveld is de strijd gestre den, de kruitdamp is opgetrokken en door de zachte zomerwind wegge waaid; we kunnen weer vrij adem halen, rustig rondkijken en onze aan dacht eens besteden aan andere za ken dan kampioenskansen, degrada tiegevaar en wat dies meer zij. Een van de eerste kwesties, die nu onze aandacht vragen, is de verhou ding tussen de wintersporten en de zomersporten. Natuurlijk weet ik wel dat wij een voetbalclub zijn en dat voetbal dus primair is. Maar ook weet ik, dat A.F.C. met haar twee zeer struise dochters A.C.C. en A.B.C. de zomersporten een bijzond- der warm hart toedraagt, zodat wij, meer dan een eenzijdig georiënteer de sportclub, bij de scheiding der sei zoenen belang hebben. Helaas is er van scheiding der sei- zoeneft geen sprake. En nu bedoel ik niet, dat deze strenge zomer guurder is dan een zachte winter, maar dat het seizoen der wintersporten en dat der zomersporten elkaar over een al te grote lengte overlappen. Onze Ko ninklijke, om niet te zeggen Royale, Voetbalbond heeft wel is waar een gesloten seizoen ingesteld, maar die onnozele twee maanden, die hij goed gunstig aan de zomersport laat, over royaal gesproken brengen natuurlijk geen oplossing. Hier zou men met recht kunnen spreken van „crumbs from rich man's table", en deze kruimeltjes vormen een bescha mend schamele voedingsbodem voor belangrijke sporten als cricket en honkbal. Doelstelling Een van de doelstellingen van A.F.C. is gelukkig nog altijd, dat zij aan jongelui gelegenheid biedt tot sportbeoefening, ter verhoging van hun lichamelijk en geestelijk welzijn, 's Winters laat zij het voetbalspel be oefenen, 's zomers schakelt zij over op cricket en honkbal. In dit verband moge tussen twee1 haakjes worden opgemerkt, dat cricket voor de ka raktervorming waardevoller is dan voetbal en dat dus, maatschappelijk beschouwd, cricket van groter belang moet worden geacht, Voor A.F.C. zijn dus cricket en honkbal volwaardige sporten, die vol ledig tot ontplooiing moeten kunnen komen, en niet zo maar een opvulsel van de zomermaanden, waar men aan doet bij gebrek aan beter. Als dus het zomerseizoen begint, zou men eigenlijk met voetballen moeten op houden. Helaas is dit, bij de tegen woordige organisatie van de voetbal wereld, onmogelijk en wij zullen er vooralsnog in moeten berusten, dat wij de door de K.N.V.B. verplicht ge stelde wedstrijden spelen, ook al val len die in Mei en Juni. Maar verder moeten wij niet gaan deelname aan tournooien moet tot het uiterste beperkt blijven en jon gens, die aan zomersport doen, moe ten niet opgesteld worden in het vas- t(? voetbalelftal. Dit is trouwens de tendens van het officiële berichtje van de elftal-commissie, dat enige weken geleden in ons Bulletin is ge publiceerd. En dit is ook het stand punt van de Jeugdcommissie, die in de toekomst nog nauwkeuriger dan tot nu toe deze gedragslijn zal vol gen. Als de andere clubs, die zomer sportafdelingen hebben, hier ook ri goureus de hand aan zouden houden, zou een eerste stap op de weg naar scheiding der seizoenen gezet zijn, en dan kunnen we eventueel gezamen lijk overleggen, welke verdere stap pen nog kunnen volgen. Op de helling Het hierboven aangesneden pro bleem is er maar één uit de talloze, die om een oplossing schreeuwen. De tijd kan niet ver meer zijn, dat het hele voetbalbestel eens op de helling wordt gezet en grondig wordt gere viseerd. Voorlopig beperken de re. paratiewerkzaamheden aan het K.N. V.B.-schip zich tot het hier en daar lassen van enkele scheuren, het op smeren van een likje verf op al te kale plekken of het camoufleren van onwelriekende plaatsen achter de schotten der argeloze onwetendheid. Maar daarmee redden we op den duur de zaak niet. Een inwendige verbouwing is noodzakelijk, waarbij bijvoorbeeld enige eersteklassehutten worden weggebroken, eventueel te vervangen door de luxehut der hoofd klasse. En als dan het fooienstelsel, (vervolg pag. 3, 3e kolom)

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 1