U/at iedere A.F.C.-er behoort te u/et en J. H. ESSER COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN J. ZWAAG TELEFOON 28983 Begunstiging van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö jjrv>~~ 'w*i i^g1 wii<ii*J ts:\r*x; 3^»"; VXm >fr -w», ,1 1 ^3k. I .*.vAfr .- TAe beduchtheid van hen, die be- ■-^ vreesd waren dat de Buitengew. Bondsvergadering wel eens tot een conflict tussen de eerste klassers en het „lagere" voetbal zou kunnen voeren, waardoor deze bijeenkomst als afscheid van Karei Lotsy als Bondsvoorzitter ware ontsierd, is on gegrond gebleken. Men kent het conflict: Volgens het plan Burgwal moesten aan het eind van dit seizoen 2 eerste klassers de graderen, zodat na de promotie van 4 tweede klas kampioenen, het aan tal 1ste klassers tot 4 x 13 ware teruggebracht. Tegen deze versterk te degradatie kwamen de 1ste klas sers in verzet. Het „lagere" voetbal dat de consequenties volledig aan. vaardde er zijn reeds 129 4e klassers naar de plaatselijke en gewestelijke Bonden afgevloeid persisteerden op de volledige uit voering van het plan. Men was na tuurlijk bereid tot praten, doch dit overleg heeft jammer genoeg niets opgeleverd. Dus moest de Bondsver gadering beslissen. In een speech, welke meer door ora torische kwaliteiten dan door gede gen argumentatie uitmuntte, verde. digde de Heer Pöpplein (B.V.V.) de eis der 1ste klassers. Men kon zijn openhartigheid waarderen, dat hij volmondig toegaf dat het uitsluitend om de ping-ping, „that root of all evil", ging. De 1ste klassers kunnen met minder dan 13 recettes niet uit komen! Hoe zouden zij anders hun jeugd-voetbal (van 17 tot 45 elftal len) kunnen financieren? Ieder nuchter mens zou hierop hebben ge antwoord, hoe hébben ze het dan vroeger gedaan En hoe flikt dat „lagere" voetbal het dan, dat toch ook series jeugdelftallen in het veld brengt? Naar ik vernam, heeft een 3de klasser als D.C.G. in Amsterdam óók ver in de 40 jeugdelftallen! Is dat nu eigenlijk niet het mooiste compliment voor het lagere voetbal dat zonder daverende recettes onein dig meer voetballertjes laat spelen en de kosten geheel of grotendeels door eigen leden laat opbrengen? Deze zorg voor de jeugd klonk wer kelijk aandoenlijk, ofschoon iedereen weet dat de meeste 1ste klassers alléén maar jongens met aanleg ac cepteren, doch de rest waaruit geen sterren, dus ook geen baten in de toekomst te verwachten zijn, aan hei bescheiden lagere voetbal over laat. Meen nu niet dat ik dat stand punt verkeerd vind; terreinnood en zelfbehoud dwingen ertoe, maar het is onwaarachtig om zo'n argument te gebruiken om aan de verplichtin gen uit het plan Burgwal te ontko men. Al die schijn-argumenten zijn vol komen onbruikbaar, omdat ze voor de 2e, 3e en 4e klassers in precies dezelfde, of waarschijnlijk nog in sterkere mate gelden. Jammer Daarom was het zo ontzettend jam mer, dat het lagere voetbal van de zwakte en onwaarachtigheid van de ze „argumentatie" geen gebruik heeft gemaakt. Men bepleitte alleen uitvoering van de gemaakte over eenkomst. De 1ste klassers verklaar den zich daarop bereid om nog eens te praten, MITS de versterkte degra datie dit seizoen van de baan ging. Naar m'jn smaak ware daarop het antwoord geweest: Natuurlijk willen wij over Uw wensen en eventueel ook de onze onderhandelen, maar houdt U eerst dit seizoen aan de af spraak. Tot veler verwondering ech ter zelfs uit eigen kring legde men zich bij de eis der 1ste klas sers neer, zij het met het voorbe houd dat het voorstel tot handha ving van de afd. van 14 moest wor den ingetrokken. Tijd gewonnen is alles gewonnen, zullen de 1ste klas sers hebben gedacht en ze hapten natuurlijk meteen toe. Was het gebrek aan organisatie, aan overleg of aan leiding, dat de Fe deratie tot deze slappe houding heeft gebracht? Hoe dit ook zij, men heeft de schrale troost, dat het la gere voetbal de grootste bijdrage tot een prettig afscheid van de Bonds voorzitter heeft geleverd en de na- ieve illusie een ethische overwinning te hebben behaald. Maar daar koop je weinig voor in een spel van krach ten, waarin de ping-ping blijkbaar de nervus rerum is. De lezer zal hebben begrepen, dat de spelpeilverbetering, welke het uitgangspunt voor het plan Burgwal was geweest, deze middag geen on derwerp van debat is geweest. En toch zal men goed moeten beseffen, dat door het praevaleren van de tri omf der middelmatigheid, de quanti. teit boven de qualiteit, het eigen be lang boven het algemeen belang, het gevaar dreigt dat de kip met de gouden eieren wordt geslacht. Afscheid Voor Karei Lotsy werd het dus een prettig afscheid en via een voortref felijk dankwoord van Toon Schroder (met aanbieding van het Erelidmaat schap) een goede inleiding op de stijlvolle afscheidsreceptie, waarbij tallozen hun waardering voor het enorme werk van deze markante Voorzitter blijk gaven. Gaarne ook van deze plaats nogmaals onze har telijke felicitaties met de hoge on derscheiding: Ridder Nederlandse Leeuw. 39 uur Je kunt anders op zulke bijeenkom sten de vreemdste dingen horen. Zat daar bij ons een vertegenwoordiger van een 1ste klasser, die met de meeste ernst beweerde, dat 14 elf tallen, per afdeling voor opvoering van het spelpeil niet voldoende zijn. Hij rekende ons secuur voor, dat 26 x Ij2 uur voetbal, dus; 39 uur per jaar totaal, nooit grote spelers zul len opleveren. Daar zit wat in, vindt U ook niet Ook gebruikte de Heer Pöpplein het woord „democratisch" om het terug komen op een gemaakte regeling te excuseren. In gemoede, vergeet men daarbij eigenlijk niet dat onze Bonds vergadering allerminst een democra tisch parlement is? Of vindt men het democratisch, dat 56 clubs 6x6 36 stemmen uitbrengen, precies zoveel als al die honderden en hon derden 2e, 3e en 4e klassers, welke tezamen eveneens over 36 d.w.z. 6 x 3-(-2-)-lbeschikken. Wanneer U altijd gedacht heeft, dat de grond slag der democratie het algemeen stemrecht is, dan heeft U het mis gehad. Immers in een voorbeschou wing op de Buitengew. Bondsverga dering „De stormbal is gehesen" lees ik in de Go Ahead Revue van Februari (vervolg pag. 10, 3e kolom) HERENGRACHT 92 TELEFOON 41664-42864 BEURS 41057 Parfumerieën V. BAERLESTRAAT 82

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 4