Wat iedere A.F.C.-er behoort te u/eten Les? Auta-ÏÜjAc-ho-o-t ,,£ucee.b D.v d. VEN De heerlijke koffie, Handelsonderneming „Koetosari" BeaunstiQinq van onze aöveRteeRöens, houöt öe schakel in stanö Welk een ongekende weelde voor on ze oude club om na 5 wedstrijden nog ongeslagen te zijn en tot de koplo pers te behoren!! Thuis gewonnen en treijik en uit twee maal gelijk, kijk, dat zijn uitslagen waarover we te vreden kunnen zijn. Vooral het ge lijke spel tegen West-Frisia, hetwelk bereikt werd door een 0-3 achterstand in te lopen, was uitermate bevredi gend vooral omdat daarmee het be wijs 'werd geleverd dat er voldoende „ruggegraat" in het elftal zit. We mogen echter niet vergeten, dat het verloop in onze afdeling tot nu toe erop wijst, dat het verschil tus sen de verschillende elftallen bijzon der gering is. Natuurlijk schuilt daar in een zeker gevaar, want enkele suc cessen der laagst geplaatsten en Zeeburgia en OSV lijken daartoe heus wel in staat kunnen de rang orde grondig wijzigen. Wanneer ons elftal met dezelfde energie als te gen West-Frisia de komende tegen- genstanders partij geeft, dan mogen we er het beste van verwachten, d.w.z. misschien mogen we dan hei melijk een lonkje naar de bovenste plaats werpen. Het wordt weer zo'n seizoen, waar in extra redenen bestaan om een zo hoog mogelijke plaats in te nemen. Je weet nooit wat voor voorstellen in verband met de obstructie tegen het bestaande competitie-systeem uit de bus zullen komen. Men weet het, de 1ste klassers zijn in oppositie ge gaan tegen de afwerking van het door alle indertijd aanvaarde plan- Burgwal. Het verbaast mij niets, want vanaf het begin heb ik mijn twijfel erover geuit, of men zich tot het einde toe wel aan de afspraak zou houden. De vermindering van het aantal 1ste klassen, leidde tot een vergroting van het aantal 1ste klassers per competitie-afdeling. Dat was natuurlijk heel aardig met die daaruit voortvloeiende extra-recettes. Maar nu door de versterkte degra datie ook die extra-recettes dreigen te verdwijnen, wordt er een spaak in het wiel gestoken. Zeker, het is voor sommige districten niet aangenaam om nu aan den lijve te voelen dat ze met hun gelijk aan tal zogenaamde 1ste klassers steeds boven hun stand hebben geleefd. Ja renlang heb ik de mening verkondigd, dat we hier in het gesplitste Westen verscheidene 2de klassers hebben, welke in andere 1ste klasse afdelin gen lang geen kwaad figuur zouden slaan. Het bewijs hiervoor wordt thans geleverd, en deze schrede op de weg naar gezonde verhoudingen was zeker niet een van de geringste verdiensten van de vermenging der lste klas afdelingen. Dit mag wel weer eens naar voren worden gebracht, nu er weer stem men opgaan om de stemmenverhou ding in het bondsparlement te wijzi gen. Ook ik ben reeds lange jaren voor een wijziging geweest, doch dan in die zin, dat juist aan dat grote aantal sterke, goed georganiseerde 2de en 3de klassers recht zou wor den gedaan en niet omgekeerd. In gemoede, wat praat men toch van „belangen"? Is het niet het welbe grepen eigenbelang van iedere ver eniging, dat er een organisatie kome, waarin het sterke zich onbelemmerd kan ontwikkelen en het zwakke on herroepelijk de consequenties van zijn eigen gemis aan kracht moet accep teren? Hoe vele jaren werd niet aan sterke clubs de rechtvaardige belo ning door die vermaledijde degrada tie-wedstrijden onthouden en zagen zij het doel van al hun inspanning en werk in rook vervliegen? Dat euvel is tenminste gedeeltelijk uit de weg geruimd. Maar het ideaal moet toch blijven, dat iedere kampioen automa tisch loon naar werk, d.w.z. onbelem merde promotie verkrijgt. De beoogde spelverbetering door con centratie van de werkelijk sterke clubs schijnt weer voor het geram mel van de ping-ping te moeten wijken. De beste oplossing zou na tuurlijk de instelling van een hoofd klasse wezen, welke nu de lste klassers vermengd zijn gemakke lijker is uit te voeren, dan toen we nog die 6 districten met eigen lste klasse hadden. Indien men nu de 3 hoogstgeplaatsten uit de 4 afdelingen zou nemen, dan heeft men heus het neusje van de zalm. Men maakt toch alle lange reizen en bij de tegenwoor dige voortreffelijke verbindingen speelt een heel enkele bijzonder verre trip geen rol meer. De T.C. zou dan ook aan haar trekken komen, en de promotie zou uit de werkelijke sterk ste lste klassers geschieden. Maar voorlopig zal dit alles wel tot de vrome wensen blijven behoren. Hoe kan het ook anders worden ver wacht van mensen, die zelfs de ama teursbepalingen met terugwerkende kracht ten opzichte van de in het buitenland spelende profs wilden wij zigen. Eeuwen en eeuwen was het „nulla poena sine lege" d.w.z. geen straf zonder (voorafgaande) wet, de basis van onze westerse rechtsbede ling en wanneer men hieraan peu tert ondergraaft men het recht. Ge lukkig heeft de Bondsvergadering dit gevaar bezworen, al waren de lste klassers er voor. Ja, er gebeuren soms rare dingen. We hebben nu de overschrijvingsbe palingen ook weer verzwaard, terwijl het toch het kenmerk van de echte amateur moet wezen, dat men hem volledig vrij laat van vereniging te veranderen, indien hij daarvoor ge- gegronde redenen meent te hebben. Het kan er nog mee door, dat men een korte wachttermijn voorschrijft om overijlde besluiten te corrigeren, doch deze verzwaring heeft kennelijk opzettelijk ten doel verandering van vereniging practisch onmogelijk te maken. In feite erkent men hiermede volledig, dat onze voetballers ama teurs heten, doch dat zij in de geest allerminst ook amateurs zijn. Dat men een beroepsspeler middels een contract aan zich bindt, is verklaar baar, maar dat men een liefhebber zijn vrijheid zonder enig steekhou dend moreel motief ontneemt, wijst op een vervlakking der normen wel ke men kan betreuren, doch welke blijkbaar niet meer te remmen is. Het is de triomf der middelmatigheid, welke onder de schoonst klinkende leuzen het naakte eigenbelang tracht te camoufleren. Laten we er ons maar niet te druk over maken. We hebben onze mooie sport en een goed sportman tracht zijn sport zo goed mogelijk te beoe fenen. We hebben onze AFC en zij is waard ervoor te strijden. En beide doelstellingen worden in onze team sport alleen dan goed nagestreefd, in dien het juiste evenwicht tussen de persoonlijke prestaties en ploegver- band en teamgeest gevonden wordt. Moge ons eerste elftal in het huidige seizoen daarvan een schitterend voor beeld geven! I. H. GALAVAZI Gediplomeerd Instructeur der K.N.A.C. en A.N.W.B. De school waar Rijks- en Gemeente ambtenaren hun opleiding ontvangen. De Clercqstraat 69, Amsterdam-W., telefoon.84189 Garage Kerkstraat 92-94 die U op het clubhuis drinkt, wordt geleverd door Hooimarkt 8, Haarlem

Schakels (clubbladen) | 1952 | | pagina 5