U/at sinds 1945 verloren ging BequnstiQinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Naar aanleiding van ons artikel Waarom het ging" in de Septem- ber-Schakel hebben verschillende le zers gevraagd, eens nader uiteen te zetten, hoe het nu eigenlijk met de degradaties van onze KNVB-reserves sinds de bevrijding in hun werk ge gaan is. In onderstaande tabel heb ben wij daarom verwerkt, in welke afdelingen onze KNVB-elftallen sinds de bevrijding gespeeld hebben. 1945-'46 2de klas 1946-'47 idem 1947-'48 idem 1948-'49 idem 1949-'50 idem 1950-'51 idem 1951-'52 idem 1952-'53 idem Reserve 1ste idem idem idem Reserve 2de idem idem idem Men ziet in één oogopslag, dat de teruggang ernstig geweest is en meer nog het feit, dat wij over de gehele linie gerekend ons op het sinds 1950 zo sterk verlaagde niveau eigenlijk maar moeilijk hand haven (de huidige stand van ons tweede elftal zij hier een nieuw „Weest-op-Uw-hoede" signaal) dan de teruggang zelf geeft thans aan leiding tot zorg. Bij een beoordeling van deze situatie moet men wel in het oog houden, dat, zoals die in AFC in 1945 dus sinds 1943, want in de hongerwinter 1944-'45 is geen competitie gespeeld was door verschillende min of meer toevallige oorzaken abnormaal hoog genoemd kan worden. Tijdens de bezetting is het, hoe gek het achteraf eigenlijk klinkt, de voet balclubs en met name de voetbal clubs uit de „middenstand" naar den vleeze gegaan. Stuk voor stuk vie len alle mogelijke vermakelijkheden uit alleen voetbal wist zich te handhaven. De jongelui uit de krin gen, die ook nog ander amusement hebben dan voetbal (van bal-mas- qué's, oh wanhoop der trainers tot studentenfestijnen en zo) waren dus veel minder in de „verleiding" om voor een goede lichaamsconditie schadelijke stoute grapjes uit te ha len. De versobering leidde tot matig heid op elk gebied en het is dus geen wonder, dat juist clubs als H'VV, HFC en AFC in die jaren opmerke lijke successen boekten. Een tweede oorlogsfactor was, dat de jongelui zich bij tien- en honderd tallen aanmeldden. De bezetter li quideerde in zijn minderwaardig heidscomplex alle mogelijke bonden en verenigingen. Jeugdbonden, pad vinderij, hoe het ook heten mocht, alles viel ten offer aan de liquide- ringswoede der Duitsers, maar voet bal bleef ongemoeid. Teneinde nu te voorkomen, dat zij gedwongen zou den worden om zich bij de NSB- jeugdverenigingen aan te sluiten, kwam er een rush naar de voetbal clubs om altijd te kunnen zeggen, dat de jongens tóch aan jeugdwerk deden. De ouders deden dit te ge reder, omdat de houding van de voet balclubs tegenover de bezetter boven Reserve 2de idem idem idem idem Reserve 3de idem idem Reserve 2de Reserve 3de idem idem idem idem idem idem alle lof verheven was. Zo kregen de technische leiders belangrijke reser voirs, waaruit zij konden putten. Voor AFC kwam daarbij, dat wij in die jaren over een uiterst bekwame itec'nnischei leiding beschikten. Met alle respect voor alle elftalcommis sies, trainers en technische leiders, die AFC gehad heeft of heeft is het mijn eerlijke mening, dat de techni sche leiding, zoals die onder Jo Broeksmit was, de beste geweest is, waarover wij ooit beschikten. Terugslag De bevrijding bracht een terugslag voor de voetballerij. Allerhand jeugd organisaties herrezen, de mogelijk heden tot vermaak en ontspanning werden groter en dit had uiteraard in de eerste plaats een terugslag in die kringen, waar door de enorme vraag naar goederen en diensten een slordige duit verdiend werd. Toen tot overmaat van ramp om alle mogelijke aangename en onaange name redenen er zeer grote mutaties kwamen in bestuur en technische lei ding, werd die terugslag bij ons als het ware geaccentueerd. Als eerste slachtoffer ging het vier de voor de bijl. Nu kunnen wij dit geen ramp vinden en wij vinden het toch altijd nog een prestatie, als een niet-eerste klasse KNVB-club vier elftallen in de hoofdbond heeft. Maar ons tweede en derde zitten te laag. De „klove" met de hoofdploeg wordt te groot, omdat het verschil in spelpeil tussen eerste en tweede klasse ging verdwijnen. Onze afde ling telt vier oud-eerSte klassers, on ze parallel-afdeling zes oud-eerste klassers. Er is als het ware een ver menging ontstaan tussen de eerste en tweede klassers in het Westen, hetgeen blijkt uit de belangstelling van het publiek, van pers en radio voor de Westelijke tweede klassers. Bij AFC-West Frisia zeiden onze collega's op de perstribune om strijd, dat het peil zeker niet lager, maar waarschijnlijk gelijk of iets hoger was dan bij de doorsnee eerste klas se wedstrijden. De „aansluiting" tus sen het eerste elftal en de reserves moet dan ook zeer nauw zijn en door de opeenvolgende degradaties van onze reserves is er als het ware een gaping ontstaan, waardoor te hulp geroepen reserves moeite hebben zich aan het spel in de tweede klasse aan te passen. Wij stipten de oorzaken aan en deze nadere analyse bewijst hetgeen wij schreven, dat het terugvallen van AFC dus zeker niet geweten mag worden aan het beleid van op volgende voorzitters. Erelid Arie Mets, die de tot directeur van het Olympisch Stadion gepromoveerde Dick Bessem opvolgde, kon er niets aan doen, dat wij na een afschuwe lijk pechseizoen (weet U nog, AFC- UVV 0-1 toen wij acht maal tegen de lat schoten) een beslissingswedstrijd om de laatste plaats moesten spelen tegen ZVV en de actieve en enthou siaste Gerard Hauber kon er niets aan doen, dat door het tweede-hor- loge schandaal van scheidsrechter van Breukelen in de wedstrijd tegen Velox het eerste elftal zo over de zenuwen raakte, dat het een op een presenteerblaadje aangeboden kam pioenschap uit zijn handen liet val len. Strakker. Maar wel werd de roep om strakker optreden, strakkere technische lei ding luider. Dat de teugels wel eens geslierd hebben in die jaren na de oorlog, wie mag dat eigenlijk kwa lijk nemen? Wie hier zonder zonde is, moge zo arrogant zijn, de eerste steen te werpen. Iedere inwoner van Amsterdam dat zo verschrikkelijk onder de bezetting geleden heeft en procentueel het grootste aantal stad genoten aan de Furor Teutonicus" ten offer zag vallen, had een tik van de molen te pakken en kreeg een soort bevrijdings-neurose. Maar langzamerhand kreeg de toch ook wel aangeboren nuchterheid weer de overhand en langzamerhand be greep men weer de waarde van het geld, de waarde van de sport, de waarde van sport-discipline vooral. Wij zijn nu wel op de goede weg. Maar die tabel moge toch een teken aan de wand zijn en ons allen doen beseffen, ook en vooral nu het eerste elftal hoge ogen begint te gooien naar sstt, laten wij voorzichtig jes zeggen een mooie plaats op de ranglijst, dat wij heel wat „loopgra ven" hebben prijsgegeven en dat er alles, wat in ons is, gevraagd moet worden om die loopgraven te her overen. Dan zullen wij, met een variant op een bekend gezegde van Clemenceau kunnen zeggen „AFC est en marche en rien ne l'arrêtera." J. W. Dankbetuiging. George en Ria Wijnand danken de AFC-ers die bij de geboorte van hun dochter Beatrix Yolanda van hun be langstelling blijk gaven, van harte. 3

Schakels (clubbladen) | 1952 | | pagina 3