h Mixed Pickles J.W. Beounstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö De Geest is terug! De geest" in A.F.C. dat ongrijpbare, ondefinieerbare iets, zonder welk geen zaak, geen club geen ge zin iéts kan bereiken is terug. Typisch genoeg, merkte je het aan de club als zodanig eerder dan aan het eerste elftal. De werkcomité's, de geslaagde clubavonden, de successen van de jongere ploegen zijn er even zovele bewijzen voor. De geest in het eerste elftal was achter gebleven. Zij „brak" in het voorjaar 1949 bij het drama Velox- H.V.C.-Volendam. Kon verleden jaar niet hersteld worden en was oh, A.F.C. H.R.C... dit seizoen En toen bij A F.C.Z.F.C. kwam de geest terug. De geest, die voor de vonk zorgt tussen de spelers, maar ook voor de vonk tussen elftal en publiek. Het publiek gelóófde in A.F.C., omdat A.F.C. aan zichzelf ge loofde Ook toen Z.F.C. met 1-0 de leiding nam, ook in die verschrikkelijke twintig minuten, toen Z.F.C. een genadeloos offensief ontketende, waartegen wij wanhopig verweer zochten. De geest triomfeerde. Zij triomfeerde over het laatste kwartier voor de rust, toen een zich los spelend A.F.C. onder een orkaan van gejuich Z.F.C. van de kaart wilde werken zonder daarin te slagen. Want op de wonderlijkste manieren ontkwam het Z.F.C.-doel aan doorboring. Rust een-een. De geest triomfeerde over het ongeluk, dat Paul Meijer overkwam. Hij werd getorpedeerd. Unfair? Strikt genomen, niet. Maar zo mag ik even een Zwitsers woord gebruiken „rücksichtslos." Zo zonder er even aan te denken, dat je tegenstander een speler is van vlees en bloed, die een kwetsbaar mens is. De o-eest triomfeerde. Nog vóór Paul Meijer de kleedkamer bereikte, sprong hij geblesseerd een gat in de lucht want uit een hoekschop was het 2-1 geworden. Alle voetbalgoden dank, dat Bronkhorst op een lijn stond met het Zaanse doel en dus duidelijk kon zien, dat de Zaanse keeper zich omdraaide en de bal pas klemvast kreeg achter de lijn. De geest triomfeerde, het werd jubelende vreugde voor onze supporters, „openingskop voor alle sport- rubrieken en Sportbladen 5-1 voor A.F.C. Techniek is veel, de geest is alles. Verleden Deze laatste woorden zijn van Nic. Holtzappel, thans vice-president onzer vereniging. Hoe heeft hij het zelf gevoeld in de jaren dat hij voor het eerste elftal uitkwam. Het waren moeilijke jaren en vooral het seizoen 1923-1924 was zwaar. Wij stonden na acht wedstrijden samen met Schoten onderaan. Een onzer beste spe lers uit die tijd, Wim Kamp, brak in de wedstrijd tegen Concordia zijn rechter been. Toen hebben elf vrienden gestreden om A.F.C. voor de tweede klasse te behouden. Het was een adembene mende competitie en per saldo bedroeg het verschil tussen nr. 6 en nr. laatstdrie punten. Maar A.F.C. redde het Midden in die verwoede wedstrijd publiceerde Nic. Holtzappel, links half van het eerste, in de A.F.C.-Scha kel van 24 November 1923 een gedicht. Een gedicht, dat ons koud maakte van emotie en dat ik hier vol ledig overneem in de hoop, dat de spelers van het eerste elftal dit uit hun kop zullen leren en het iedere ochtend en avond één keer voor zichzelf zullen reciteren. Wanneer wij 's Zondags t veld op stappen Vv Om even nog een bal te trappen Vóór dat het spel begint, Dan gaat er bij 't naar buiten treden Een bange rilling door elks leden ,,Als A.F.C. maar wint!" Want dan bedenken wij heel even Dat haast een dertigjarig leven Die club tezamen bindt. En dat wij, elven, thans vermogen Haar naam, haar plaats weer te verhogen ,,Als A.F.C. maar wint!" Dan denken wij niet aan ons zeiven Dan zijn wij samen met ons elven Eén lichaam, eensgezind! Wij kennen dan gevaar noch klachten Maar ons bezielt slechts de gedachte ,,Als A.F.C. maar wint!" Bij God! Wij laten niet verscheuren Die oude rood - en zwarte kleuren Die elk van ons bemint. Vooruit! Zet op elkaar je tanden, Haar toekomst ligt in onze handen Dat A.F.C. weer wint!! 7

Schakels (clubbladen) | 1950 | | pagina 7