Die oude clubs, die lev/en nog! Ofig,. hatidu>~eA(c Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. 5 In het Nederlandse sportweekblad „Sportief" las ik een interview met de bekende voetballer Groosjohan uit voorbije jaren, 't Is altijd interessant om 'n rustige stem te vernemen in een tijd, waarin heftige polemieken gevoerd worden over de toekomst van onze voetballerij. Zo klonk het ook in het bewuste artikel en het was een verademing. Niettemin heeft die oude vergrijsde voet baller één opmerking geplaatst, die wel een tikje kras is en bovendien door de feiten wordt tegengesproken. Hij zei namelijk, dat er voor oude clubs, die reeds van oudsher hun leden putten uit de „middenstand" een donkere toekomst is weggelegd, een profetie, die o.a. werd gefundeerd op gebrek aan aanpassingsvermogen en een tekort aan bereidheid bij de jongens om regel matig te trainen. Dat is boud gesproken! En ik ben ervan overtuigd, dat de spreker hier een pessimisme aan de dag legt, dat niet in overeenstemming is met de gebeurtenissen. Komaan, laat ons die oude clubs eens belichten. Onze „voorpost" is H.B.S. Nog steeds eerste klasser, nog steeds een behoorlijk elftal en nog steeds zichzelf gebleven. H.V.V., geen eerste klasser meer, doch een gevreesde tweede klasser met een sterk en gezond clubleven. Quick, tweede klasser, middenmoot, doch nog steeds in haar midden spelers als Holtappel en La-gaai. Goed, toegegeven, clubs, die eens een vooraanstaan de rol speelden, in het kampioenschap van Nederland zijn een vijftien jaar geleden afgegleden naar lagere regionen, maar toch hebben die clubs weer de kracht gevonden om zich omhoog te werken. Neem b.v. H.F.C. In korte tijd afgedaald van de eerste naar de derde klasse en iedereen voorspelde de Good Old een zachte 5 MODELLEN ook in suede MIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 AMSTERDAM Z. dood. En wat bewijst het heden? Een paar weken terug zag ik H.F.C. spelen op haar historische veld aan de Spanjaardslaan en een jong, fris elftal, aangemoedigd door z'n ouwe, trouwe aanhang maakte de tegenstan der met 8-0 in! H.F.C. heeft duidelijke kampioenskan sen, ook H.F.C. komt terug. In het Oosten strijdt U.D. ook daar is het stof der ouderdom afgeschud en ook Utile Dulci viert weer overwinningen, omdat al die clubs: H.B.S.H.V.V., Quick, H.F.C., U.D., A.F.C. enz. de enorme innerlijke kracht kunnen opleveren om zon der opgeving van hun eigen cachet de weg terug te vinden naar de triomfen, die hun voorgangers een halve eeuw geleden vierden. Waarom zou een middenstands club niet kunnen wat een arbeidersclub wel kan? Waarom zou een jongen uit een beter gesitueerd mi lieu niet zoveel voor zijn club over hebben als een jongen uit een minder gesitueerde omgeving? Onze „hofdichter" Nico Holzappel schreef bij de dé- bacle van A.F.C. in de jaren 1920-1923: „Vooruit gij ouwen en getrouwen Die in het diepste van Uw hart Nog van de Club zijn blijven houen En meeleeft in haar vreugde en smart Denkt bij het wisselen van de jaren Aan het rood en zwarte wel en wee Belooft uw krachten niet te sparen Blijft vechten voor ons A.F.C." En er is gevochten, zoals er in al die clubs gevochten is om niet te verdrinken in die vloedgolf van voetbal clubs, die ons voorbijstreefden. Wij laten ons niet ver dringen, wij, de oudste clubs van Nederland, de grond leggers van het Nederlandse voetbal bezitten de kracht en de geest om straks de plaats te heroveren waar de zon der zege scheen in lang vervlogen jaren! G. W. (Reisindrukken) manning te Batavia zal laten profiteren van de eerst volgende overwinning van A.F.C.? De wedstrijd (tegen Rapiditas) ging niet door, doch ik seinde toch en kreeg ten antwoord „Borrels toch opgenomen stop er kentelijk voor telegram succes voor A.F.C.-Klaverjas- ploeg", welnu dan ben je weer een ervaring rijker wat A.F.C. als club betekent, voor jezelf maar nog veel meer in de voetbalsport. Ik ben teruggekomen, veel ervaringen wijzer, erken telijk voor de wflze waarop ik ontvangen ben, blij dat ook A.F.C. overal leeft en blij, dat ik weer in ditzelfde milieu kon terugkeren om te trachten met velen een steentje tot de groei en bloei van die club bij te dragen. Zeker, het is maar sport, maar sport op de juiste wijze beoefend in je jeugd, brengt je onschatbare herinne ringen en vormt later de basis van menige vriendschap en kennismaking. EX-SPELER

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 5