U/at ieder A.F.C.er behoort te u/eten 1845 Ieder fl.T'.&.-er drinkt Oude Genever merk van B. MOERBEEK Jr. Begunstiging van ome Adverteerders, houdt 'de Schakel in stand. Nu de deining rondom ons protest is geluwd, lijkt het mij verstandig eens na te gaan, welke nuttige lessen uit deze zaak getrokken kunnen worden. Wat mijn mening omtrent het instituut Protest- Commissie betreft, toen enkele jaren geleden de Bonds vergadering een overigens mislukte poging tot afschaffing der protesten deed, behoorde ik tot de min derheid der voorstanders van deze afschaffing. En waarom? Velen zullen zich nog het protest van T.O.G. herinneren, waarover indertijd zo veel te doen is geweest. Men heeft toen zelfs een bepaalde alinea uit de Handleiding laten vervallen! Prof. Snapper had een uit een strafschop gescoord doelpunt van T.O.G. we gens buitenspel geannuleerd. Nederlandse experts ver schilden heftig van mening en de beste spelregelken ners uit het buitenland werden er in betrokken. Tot deze laatsten behoorde o.a. de- Heer Howcroft, indertijd een der meest bekende Engelse scheidsrechters met Europese vermaardheid. Ik vroeg ook hem naar zijn mening en zijn antwoord was bijzonder treffend. Niet zozeer om zijn beoordeling van het feit zelf, dan wel om hetgeen hij over protesten schreef. Hij vond het gewoonweg ridicuul, dat in Nederland niet de scheidsrechter alleen met assistentie van twee grensrechters over een doelpunt kon beslissen, maar dat er eventueel nog een hele commissie bij be trokken werd. Wees er zeker van, meende hij, dat in dien men al eens door een scheidsrechterlijk foutje zich benadeeld waant, men voor het einde van het seizoen van een dergelijk foutje zelf ook heeft geprofiteerd, en dan is de balans sportief weer in evenwicht. Welnu, in de loop der jaren was ik steeds meer tot de overtuiging gekomen, dat dit het enige juiste en sportieve standpunt is. Een standpunt, dat naar ik meen ook door enkele verenigingen altijd reeds is in genomen, d.w.z. dat zij principiëel nooit protesteren. En daarom stemde ik toen vóór de afschaffing! Mij dunkt trouwens, dat indien er nog een bewijs voor de juistheid van des Heren Howcroft's stelling nodig was, het afgelopen seizoen ons dit overduidelijk heeft gele verd. Immers, in onze thuiswedstrijd tegen Velox waan de Velox zich door een scheidsrechterlijke fout bena deeld en protesteerde. Dit protest werd verloren en ziet, in onze uitwedstrijd tegen dezelfde vereniging voelden wij ons gedupeerd en verloren ons protest eveneens. De' oude Howcroft zou zeggen: „zie je wel, nu ben je quitte!" Zo ver ik weet, is ons land het enige hetwelk de protesten nog handhaaft. Vindt U niet dat deze hand having feitelijk een bewijs van wantrouwen in de spor tiviteit, objectiviteit en spelregelkennis van ons scheids rechtercorps is? Waarlijk, als onze Heren arbiters dit eens goed beseften, moesten ze het eigenlijk vertikken om nog verder onder dit verouderde en voor hen zo pijnlijke instituut hun taak te vervullen. Zouden de Heren afgevaardigden ter Bondsvergadering deze ma terie niet weer eens ter hand kunnen nemen en een her nieuwde poging tot afschaffing wagen? Maar, met of zonder protesten, we zullen nu wel hebben geleerd, dat iedere goed georganiseerde vereni ging enige geroutineerde grensrechters over de hand moet hebben. Mensen, die volkomen met de spelregels en alles wat daarmee annex is op de hoogte zijn. Func tionarissen op wier kennis en sportiviteit de scheids rechters volkomen kunnen vertrouwen. Het is psychologisch zo gemakkelijk te verklaren, dat een ongeroutineerde „toevallige" grensrechter, bij zonderlijk als het een invaller-speler is, meer op het verloop van het spel en de prestaties van zijn kornui ten in het veld let, dan op de situatie op een bepaald ogenblik, om van alle gebruikelijke bijkomstige zaken maar niet eens te gewagen. Met verbazing vernam ik uit het verslag van de zitting der P.C. dat men de horloges vóór de' wedstrijd niet had gelijk gezet, iets dat volgens de verklaring van onze aanvoerder zelf practisch nooit gebeurt! Maar het is toch volkomen fout dit te verzuimen, want als er later verschil van mening rijst, heeft men geen fei telijke basis. Bij gelijk gestelde horloges of chronometers kan men bij het eindsignaal van de eerste of tweede helft on middellijk een eventueel verschil constateren en zo no dig corrigeren. Doet men dit niet, dan loopt men ge vaar zijn recht van spreken te verliezen. Stel je voor wat Howcroft wel zou zeggen, als hij hoorde, dat men bij de scheidsrechterlijke beslissing ook nog talloze verklaringen uit het publiek zou willen laten mee tellen. Maar genoeg hierover. Het protest en wat eraan vastzat, heeft waarschijnlijk ertoe bijgedragen, dat ons falen in de laatste drie wedstrijden minder schrijnend werd gevoeld. Het is me nog onbegrijpelijk, hoe het mogelijk is geweest, dat we deze prachtkans op het kampioenschap hebben gemist. Dit seizoen, dat zo voorspoedig leek te verlopen, is wel droef geëindigd, nu het tweede is gedegradeerd en het vierde degradatie-wedstrijden moet spelen. Het vierde verloor zijn eerste wedstrijd n.b. tegen een elftal, hetwelk in de competitie tweemaal door dit zelfde vierde werd verslagen. Doch hoe is het toch mo gelijk, dat men zo'n belangrijke degradatiewedstrijd met tien man begint, waarbij de veteraan-leider ten slotte het elftal vol maakte. Wat zijn dat voor A.F.C.- ers, die bij zo'n wedstrijd verstek laten gaan? Het is bedroevend. Na mijn min of meer critische beschouwingen in de vorige Schakel over het Nederlandse elftal, gebiedt de eerlijkheid thans ook enkele woorden aan Holland Frankrijk te wijden. Na de geweldige ophef, welke' van te voren over dit Franse elftal werd gemaakt, was de wedstrijd in Rotterdam een volkomen verrassing. En een blijde verrassing, want zelden heb ik zo van een voetbalwedstrijd genoten als deze middag. Genoten van het fenomeen Wilkes, de bijzondere kwaliteiten van een Lenstra-, van het zich uitleven van een v. Schrjndel, die kennelijk „het systeem" aan zijn laars lapte, en van het enthousiasme, de wilskracht en het uithoudings vermogen van de hele ploeg. Een ploeg, welke door de verrassende gelijkmaker en de snel volgende tweede goal een morele injectie kreeg, welke haar in staat stelde de Franse meesters volkomen te overdonderen. Ik vraag mij af, waren deze laatsten in de tweede' helft moreel geslagen, of uitgespeeld tengevolge van onvol doende voorbereiding? Maar hoe dit ook zij, we heb ben weer eens gezien hoeveel vreugde een goede partij voetbal ons kan schenken. Maar je moet er ook wat over hebben! I H. GALAVAZI Prinsengracht 757, telefoon 37405 Overtoom 109 80212 De Clercqstraat 113, 82106 9

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 9