bij peteRs iets BeteRs Hoil Hoil Hoil J. w. voor uw heRenmoöe-aRtikelen AMSTELVEENSEWEG 87 - TELEFOON 26256 13egunstiging van onze Jddverteerders. houdt de Schakel in stand. 9 Uit de pers Met spanning hebben wij de beoordeling van de Pers afge wacht. Wij doen een greep: Nieuwe Rott. Crt. „Dat ook tweede klas voetbal verenigingen over energie en ondernemingslust kunnen be schikken, diie haar een 1ste klas cachet geven, heeft het Amsterdamse A.F.C. weer bewezen door het doen aanbrengen van een zeer moderne verlichtingsinstallatie op haar terrein aan de Wandelweg te Amsterdam dit lichtwonder, dat inderdaad nieuw voor Europa is. „zodat we konden waarnemen, hoe prachtig het daglicht was nagebootst, hoe voortreffelijk het publiek spelers en bal kon volgen, hoe die spelers al dadelijk vertrouwd met deze verlichting speelden als ware het Zondagmiddag tussen 2 en 4 uur." Onder de kop „Europese primeur bij A.F.C." schrijft Het Parool: „Gisteravond heeft zich bij 1 gr. vorst en voor onze ogen een Europese primeur afgespeeld, die voor de Nederlandse voetbalwereld en voor de Nederlandse niet alleen belangrijk kan worden" „Desondanks was het Al- trilux-licht bepaald prettiger voor de spelers Bij hoge ballen konden A.F.C. en P.S.V., die deze primeur ondergin gen, rustig in de lampen kijken zonder verblind te worden en aan hun techniek was duidelijk te merken dat ze ongeremd konden spelen." „De Tijd' met een één-kolomskop: „Altrilux-lampen op het A.F.C.-terrein voldoen en de tot hetzelfde concern behorende „Nieuwe Dag met een twee-kolomskop „Verlichting met Altrilux-lampen op A.F.C.- terrein voldoet" schrijven o.m.: „De verlichting werd gekeurd door spelers en publiek, wier mening uiteenliep. De voetballers waren vol lof en de toe schouwers klaagden over het feit, dat het veld niet egaal, maar vlekkerig was belicht. De oorzaak van dit meningsver schil is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat er slechts zes lichtmasten tussen de twee doelen staan „36 Altrilux-lampen te weinig om het veld egaal te verlichten. Daartegenover staat 'echter, dat de z.g. verticale verlichting, waarbij de spelers gebaat zijn, bijna even groot is als die in het Olympisch Stadion, waar 100 lampen hun licht over het grastapijt uitspreiden. Hieruit blijkt dus, dat deze nieuwe vinding haar weg wel zal vinden, omdat het rende ment van de lampen groter, het stroomverbruik aanmerkelijk kleiner en omdat de kosten van aanschaffing beduidend lager zijn." Tot een vrijwel gelijkluidend oordeel kwam „de Sportkronie k": „Aangezien gewerkt moest wor den met de beperkte mogelijkheden van de bestaande licht masten is nog geen ideale oplossing bereikt, althans niet, in dien men een gelijkelijk verlichte grasmat voor het publiek verlangt. Voor de spelers schijnt de A.F.C.-installatie heel goed te voldoen en dat is vooral uit een oogpunt van trainings mogelijkheden heel belangrijk. Op de technische kwestie ging zeer uitvoerig in „Het Algemeen Handelsblad dat tot de volgende slotsom kwam: „Het A.F.C.-veld was gisteravond verlicht met 36 van die lampen, in zes masten. Nodig zijn tien masten met 60 lampen. Niettemin was de belichting nu reeds voldoende (al waren er door een tekort aan masten onvermij delijk donkere hoeken) en de partij „voetbal' „bleek uit muntend te volgen." „De Volkskrant": heeft A.F.C. vanavond een terreinverlichting in gebruik genomen, die voorlopig een uni cum is in Europa. Philips-ingenieurs hebben boven het terrein aan de Wandelweg speciaal geconstrueerde lampen aange bracht, deze zijn zó opgesteld, dat zij het daglicht nabij komen." Wij kunnen dunkt ons, tevreden zijn. En al-met-al is weer een interessante paragraaf aan de boeiende A.F.C.-historie toegevoegd. Wanneer met name de spelers van het eerste en tweede elftal hieruit extra-inspiratie putten, om de zo fel begeerde kampioenschappen in de wacht te slepen, dan is de moeite van hen, die zich voor de verlichting hebben ingespannen, ruimschoots beloond. Uiteraard zijn mijn ervaringen op voetbalgebied verschei den geweest, ja zelfs zéér verscheiden. Ik dacht toch heus alle mogelijkhedens in mineur en majeur doorproefd en door leefd te hebben, maar er doemen nieuwe aspecten op, in de vorm van iemand, die - alhoewel koud 7 jaar toch alles van A.F.C. schijnt te weten! Neem nu eens het wekelijkse Bulletin (het stiefzusje van de „Schakel", daar wordt nooit over gesproken, en is er wel iemand die weet, hoeveel werk de heer Moes hiervoor moet verzetten?) Nu, als bij ons het bulletin in de brievenbus floept, vliegt Junior naar de bus, gaat in een grote stoel zitten en begint ingespannen te lezen. Al heel gauw hoor ik knetterende uitroepen van „hoi! hoil hoi!" begeleid door op en neer vliegen van kleine Junior in grote stoel. „Mam, kijk es! Ze hebben met 30 van de Spartaan ge wonnen!" straalt hij. „Wie? bet eerste of het tweede?" vraag ik naïef. „Nee, de adspiranten, waar ik toch óók lid van ga wor den!" wijst hij mij terecht. Ik begin zo vaag het gevoel te krijgen, dat mij als voetbalmoeder nog het één en ander te wachten staat Junior gaat ingespannen verder. A.F.C. 4Swift 7 met 60 ontlokt hem weer een hevig „hoi! hoi! hoi!De muren trillen en ik zoek naar watjes Afgewisseld met de „hoi's" klinkt een misprijzend „bah en nogges bah!" al naar gelang „ze" ze winnen of verliezen. Dat was theorie, maar thans begeeft Junior zich met onver schillige slingerbewegingen naar de keukendeur, sluit het massieve gevaarte en grijpt een bal Die deur is hevig shotproof en heeft pas één barst. Mócht mijn zoon inderdaad carrière maken, dan is het de schuld van die deur. Bóémm! (tril) Boeman! (tril) Bóémm! (bons) Urenlang duren die aanvallen, en het kleine knulletje vliegt, rent, rolt, glijdt, knalt met een rood hoofd. Aan dat gedreun ben ik al aardig gewend (we hebben toch niet voor niets afweergeschut meegemaakt?) maar sóms is het mij opeens te veel, grijp zoon en nóg een zoon en dirigeer ze met m'n laatste krachten naar bed. Afgeknakt wankel ik terug naar de kamer, maar ontzet hoor ik tóch weer „Bóémm! Bóémm!" Wezenloos doe ik de deur open, denk spoken te zien Die waren ier niet, ik had alleen vergeten, dat Pa nog binnen was EEN AANGETROUWDE.

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 9