Nieuu/e lichtinstallatie ingewijd i pAjJiUcAae.ne.ri Begunstiging van onze Jddverteerders, houdt de Schakel in stand. Naar men zich heriinneren zal, werd bij de Rondvraag van de in October j.l. gehouden algemene vergadering door de aan voerder van het eerste elftal, Dick Disselkoen, de avondver lichting ter sprake gebracht, waarbij hij naar voren bracht, dat deze voor de training onvoldoende was. Voorzitter Hau- ber antwoordde toen hierop, dat er reden was om te hopen, dat deze aangelegenheid binnenkort geregeld dus verbeterd zou kunnen worden. Het Bestuur nam hiermede een grote verantwoordelijkheid op zich. In dezelfde vergadering immers was de begroting behandeld, welke met een niet onbelangrijk tekort sloot. Ver betering, c.q. vernieuwing van de avondverlichting is nu een maal geen kwestie, die met een paar honderd gulden te „fixen is. Hierbij komen al gauw bedragen kijken, waarbij bankbil jetten betrokken zijn, welke de meesten van ons alleen maar van horen zeggen kennen. Met dit besluit durfde ons Bestuur het dus aan. het tekort op de begroting te verzwaren. Niet in de speculatieve hoop. dat hoge recettes dit wel zouden goed maken deze zijn immers niet alleen afhankelijk van de resultaten van het torste elftal, doch ook van de in ons land nu eenmaal onberekenbare weersomstandigheden doch in de overtuiging, dat onze elftallen in hun zware competities alle kans moeten hebben, ook in de donkere wintermaanden behoorlijk te kunnen trainen. Nieuwe uitvinding Hierop werden besprekingen geopend met de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, Wij meenden F.P. diep- stralers nodig te hebben van 1.000 kaarssterkte, doch in Eind hoven attendeerde men ons er op, dat op het gebied der ter reinverlichting een nieuwe uitvinding was gedaan, de „altrilux- lamp". De grote man hiervan is ir. B. Beszelsen, die een der er kende Nederlandse experts is op het gebied van avondver lichting en o.m. in Amsterdam de verlichting bij de Kronings feesten onder zijn supervisie had. Ir. Beszelsen bleek onmid dellijk bereid, de situatie op het A.F.C.-terrein. op te nemen en ons de primeur van Europa op dit gebied te verschaffen. Jaren- en jarenlang hebben de technici op het gebied van de buitenverlichting zich het hoofd gebroken over de vraag, hoe het licht, dat bij de terreinverlichting door de booglampen verspreid wordt, „g'ebundeld zou kunnen worden. De twee meest op de voorgrond tredende problemen voor speciaal de verlichte voetbalvelden immers zijn: a) hoe kan voorkomen worden, dat een groot gedeelte van het uitstralende licht door het uitstralen naar alle kanten waardeloos is en b) hoe voorkomt men de verblinding bij de spelers (speciaal bij de keepers) als zij een hoge bal onder controle willen krijgen. De „Altrilux'-lamp nu, die na jaren experimenteren door Philips aan de markt gebracht wordt, is de oplossing van deze twee problemen. Zij bundelt het licht zodanig, dat met 31% van de. bij gewone booglampen benodigde stroomsterkte, het zelfde nuttige effect bereikt wordt voor de verlichting als zodanig en zij voorkomt verblinding bij de spelers. A.F.C. was er uiteraard buitengewoon mee ingenomen, van deze vinding de primeur van Europa te verwerven. Er was echter één ..maar": de stand der palen op ons terrein en de hoeveelheid lampen die aangebracht konden worden, waren niet voldoende om een „ideale of een „necordverlichting aan te brengen. En A.F.C. wordt te conservatief geleid, dan dat het Bestuur volgens een soort „aprés nous le déluge politiek maar raak masten en lampen zou gaan bestellen. De nieuwe verlichting moest dus aangebracht worden op de bestaande palen en nu rees de volgende vraag: Is de nieuwe verlichting voldoende om ze wereldkundig te maken en er wedstrijden bij te organiseren of moeten wij de zaak vóór ons houden en alleen hierbij laten trainen? Het eerste zou voor ons prettiger zijn omdat we dan financieel gezien de extrakosten, althans gedeeltelijk, hopen te dekken. Proefdraaien Op 23 November werd proefgedraaid in aanwezigheid van ir. Beszelsen, de installateur van Goor en zijn staf en het A.F.C.-bestuur. Velen weifelden, omdat het terrein als het ware „vlekkerig' was. Ir Beszelsen echter had een z.g. „Lume- meter" meegenomen, een instrument dat iets lijkt op dat, waar mee doktoren de bloeddruk opnemen. De resultaten waartoe de „Lume-meter" kwam waren verrassend en gaven aan, dat de lichtintensiviteit op het terrein ruim en ruim voldoende was. De toeschouwers zouden wellicht minder tevreden zijn, omdat door het tekort aan lichtmasten het veld dus inderdaad „vlekkerig" verlicht was maarzij konden het spel voortreffelijk volgen en voor de spelers was er geen enkel bezwaar. Zij konden hoge ballen uitstekend beoordelen en werden niet verblind. De nieuwe uitvinding had dus haar doelmatigheid bewezen ondanks de tegenwerkende factoren aan de Wandelweg. Na het proefdraaien werd een vergadering gehouden in het Clubhuis en toen ir. Beszelsen zijn uiteenzettingen gegeven had, werd met algemene stemmen besloten, een perscom muniqué uit te geven en een wedstrijd te organiseren. Voor 2 December werd vastgesteld A.F.C.P.S.V. Doch toen sta ken de weergoden een spaak in het wiel. Het mistte en vroor niet zo n beetje. Dinsdagsavonds vóór dc wedstrijd belden wij tijdens clubavond het K.N.M.I. te De Bildt op en de weer- profeten adviseerden ons, de wedstrijd af te gelasten. Wij be hoeven hieraan nauwelijks toe te voegen, dat 2 December een soort voorjaarsdag was De org. handwerk zweigenaght weer verkrijgbaar SPORTSCHOENEN NIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 AMSTERDAM Z.

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 7