V/oetba) Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. Ik twijfel er niet aan dat de meesten van U die dit lezen, jonge spelers zijn, die nog geen grote ondervinding van goed eerste klas voetbal hebben. Daarom zou ik U graag iets over dit grote spel willen vertellen. In Engeland neemt voetbal een belangrijke plaats in het dagelijks leven in. Het heeft een grote opgang gemaakt, niet alleen voor de jonge mannen van het Britse koninkrijk, maar ook in ieder ander land van de wereld. Ik geloof, dat we trots mogen zijn op de merkwaardige groei en ontwikkeling en op de manier, waarop het het na tionaal karakter heeft helpen bevorderen en op de morele en gezonde invloed, die het heeft. Prachtig spel. Dit voetbal is een prachtig spel. Alles wat goed is brengt het naar voren. Hiermede bedoel ik, ware sportiviteit, vaar digheid, en kracht. Het kan zowel door een klein kereltje als door een grote kerel gespeeld worden. Ik voor mezelf, heb nooit de vreugde en het plezier ver geten van een stevige wedstrijd tegen waardige tegenstan ders, de zelfbeheersing die het vraagt. Men moet er aan den ken, dat de pijnlijke stoten die je kan ontvangen, deel van het spel zijn. Hoe beter het spel gespeeld wordt, hoe meer plezier je er van hebt. Nu jongens ga ik jullie iets over de geest van het spel vertellen. Vergeet in de eerste plaats nooit, dat voetbal een spel is, misschien het grootste spel dat de wereld kent. Het is een spel waaraan veel tradities verbonden zijn, en men moet deze traditie in ere houden. Je zult willen winnen, dat willen we allen. En soms zal je in de verleiding komen ten koste van alles proberen te win nen. Doe dat nooit, neemt zowel de geest als de regels van het spel in acht, en leert moedig te zijn bij een nederlaag, zogoed als ik hoop dat je edelmoedig zult zijn bij een over winning. Voorbeelden Laat mij enige duidelijke voorbeelden geven, van hetgeen ik bedoel. Hoe vaak zien we niet in competitie- of bekerwedstrijden, een vereniging, die in de wedstrijd met één doelpunt leidt, de bal uittrappen en talmen, alleen om tijd te rekken. Wanneer je een sportsman bent, zul je maar een geringe voldoening hebben van een overwinning, die op deze manier behaald werd. Velen van ons hebben het slechte voorbeeld van een back gezien, die de bal uit de goal stompte, toen zijn keeper ge passeerd was. Hij zegt dat hij een zeker doelpunt gered heeft, en dat de penalty hiervoor zou kunnen mislukken en dat hij in elk geval niet slechter af is dan wanneer hij dat schot had laten gaan. Maar hij heeft ongelijk, hij is slechter af; al heeft hij door zijn optreden een doelpunt kunnen redden en misschien de wedstrijd, zijn reputatie als sportsman heeft hij verloren. Tracht nooit met spelen applaus van de mensen op de tribune te krijgen. Dit „show" spelen verwekt veel ergenis bij uw medespelers. Als voorbeelden van „show" spel zou ik willen noemen. De keeper doet een gemakkelijke save moeilijk lijken. De back tracht applaus te krijgen door een vervaarlijke trap, terwijl een eenvoudig afgeven naar een van zijn eigen spelers veel beter was geweest. De halfspeler die heel goed weet dat hij de laatste man was die de bal speelde voor deze over de zijlijn uitging, gaat ingooien. De voorspeler, die als er voor buitenspel gefloten wordt, zeer verwonderd naar de scheidsrechter kijkt en boos naar de back van de tegenpartij wijst. De speler die een fout gemaakt heeft en zich een onschul dige houding tracht te geven. De speler die valt en schreeuwt alsof hij in doodsnood is, terwijl er in werkelijkheid niets met hem aan de hand is Alleen maar om de toejuichingen van de medelevende menigte wanneer hij opstaat. Dit alles weten wij en ik ben er zeker van dat voetbal be ter af is zonder deze types van spelers. Velen van jullie zullen er een eer in stellen voor je ver eniging te spelen. Bedenk altijd dat de goede naam van jullie elftal groten deels van jezelf afhangt. Het is een groot ding in een succesvol elftal te spelen, maar het is prettiger in een elftal te spelen dat de naam heeft sportief te zijn. Begrip „Sportsman" Men heeft mij bij veel gelegenheden mijn mening over het woord „Sportsman" gevraagd. Welnu zover het een voet baller betreft, zeg ik hier mijn mening. In acht te nemen regels voor oen sportsman. 1. Speel het spel om het spel. 2. Speel voor je eljta! en niet voor jezelf. 3. Wees een goede winnaar en een goed verliezer, beschei den met een overwinning en edelmoedig met een neder laag. 4. Aanvaard alle beslissingen in de juiste geest. 5. Wees ridderlijk tegen een verliezende tegenpartij. 6. Wees onzelfzuchtig en help altijd anderen vooruit te komen. 7. Applaudiseec als toeschouwer wanneer er van beide kan ten goed gespeeld wordt. 8. Bemoei je nooit met de scheidsrechter, ongeacht welke be slissing hij ook neemt. Tot slot zeg ik jullie dit: Voetbal heeft een gouden regel die naar ik hoop nooit ver geten zal worden. Het is deze: Speel zo flink en zo goed mo gelijk als je kunt. Probeer tot aan de laatste trap toe te wiinnen. En wanneer je, terwijl je alle regels in acht neemt, toch verliest, zal je trots niet gekwetst zijn. BOOTH. PRIMA MACHINE HANDIG SLEDEMODEL f. 120- 8 HULPSTUKKEN 1 MAR GARANTIE ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT de CLERCQSTR 25 I -j yrV-Vl V- AMSTELV.WEG 21 J|^ AMSTERDAM J »>/JV KRUISSTRAAT 5 l HAARLEM Jg 12

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 12