bij peters iets Beteas Wat ieder A.F.C.-er behoort te weten voor uw heRenmoöe-aRtikelen AMSTELVEENSEWEG 87 - TELEFOON 2Ó25Ó IBegunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. De „hel van Deume die ditmaal meer op een sudderend vagevuurtje geleek, heeft ons weer eens duidelijk laten zien, wat er aan ons voetbal ontbreekt. Natuurlijk betekent de uitslag, 11, een zeer bevredigend resultaat. Maar het ver schil in qualiteit van het vertoonde spel der beide oude en felle tegenstanders deed ons toch zeer onbevredigd het terrein van de strijd Verlaten. Na de vele beschouwingen, welke in de pers over deze wedstrijd zijn verschenen, zouden we ons van verder commentaar willen onthouden, ware het niet dat het nuttig kan wezen toch op een bepaald onderdeel de aandacht te vestigen. Nuttig, in de eerste plaats voor onze eigen A.F.C.-spelers. Dit onderdeel is het plaatsen. Ter wijl de bal door de Belgen meestal prachtig laag werd ge houden en bij menige aanval rap over de grond als het ware van speler tot speler werd geschoven, zagen wij aan de andere kant maar al te veel hoge ballen, ouderwetse vuur pijlen zelfs, waarvan het nuttig effect uiteraard problematisch is. Natuurlijk kan zo'n in het wilde weg getrapte bal wel eens goed terecht komen getuige de gelijkmaker maar het is duidelijk dat de geluksfactor daarbij een te grote rol speelt. Overbodig te zeggen, dat bet plaatsen ten nauwste verband houdt met het positie kiezen. Het spelen van de bal langs de grond naar de open ruimte moet als het ware gepaard gaan met de sprint van de medespeler naar die open ruimte toe. Het is duidelijk dat alleen die spelers en nu denk ik in het bijzonder aan de voorhoede spelers kans hebben tot een goede prestatie te komen, die de bal met beide voeten gemakkelijk en zuiver kunnen plaatsen. Ik herhaal het, reeds eerder te dezer plaatse gezegde, dat het voornamelijk om de voorhoede gaat. Het onbevredigende van de meeste wedstrijden, welke men tegenwoordig ook in de 1ste klasse te aanschouwen krijgt, zit hem voornamelijk in het primitieve aanvalsspel. „Granieten blokken zijn er genoeg samen te stellen, maar die vloeiende elegante en intelligente aanvals golven waarmede men toch tot een positief resultaat wil ko men, ziet men zo zelden in ons moderne voetbal. Eerlijk heeft het mij trouwens verbaasd, dat toen Wilkes de intelligente motor van de Nederlandse aanval niet be schikbaar bleek, de K.C. niet Lenstra op zijn plaats en een andere rechtsbuiten opgesteld heeft. Het zogenaamde „ma gische vierkant" heeft de eigenaardigheid, dat het de ruimte van het speelveld is, waar de bal het meest te vinden is en waar de beste spelers het meest tot hun recht komen, ja waar men dus eigenlijk de beste spelers plaatsen moet. Nu was de crack Lenstra op de vleugel, onvoldoende gevoed en boven dien brilliant door Anoul gedekt, vrijwel waardeloos. Had hij geen wandelingetje naar de andere kant gemaakt en van daar een flink aandeel in de gelijkmaker gehad, dan zou zijn aandeel buiten zijn schuld overigens in dit gelijke spel kwalitatief en kwantitatief maar heel matig zijn geweest. Nu heb ik toch over deze wedstrijd meer geschreven, dan in mijn bedoeling lag. Feitelijk was het er mij om begonnen om onze Technische Commissie en trainer (d.w.z. van A.F.C.) dringend aan te raden toch vooral hun aandacht aan de op leiding der voorhoedespelers te wijden, v Spelregelproblemen, Verheugend was, dat in de laatste Schakel veel aandacht aan verschillende spelregelproblemen werd gewijd. Dat kan alleen maar verhelderend werken en een hoop narigheid in het veld besparen. Ongetwijfeld zullen onze experts, ex- scheidsrechters, wel voldoende opheldering geven. Ook mij zij het vergund enkele opmerkingen te maken en wel over de niet-toegekende strafschop tegen de Spar taan. De scheidsrechter had volkomen gelijk om te laten doorspelen, indien hij meende, dat wij ondanks de overtreding toch een prachtkans behielden. Wanneer men die kans dan niet benut, zou het onredelijk zijn achteraf nog eens een strafschop te reclameren. De beoordeling van de scheids rechter over een bepaalde situatie kan nooit een punt voor de protestcommissie uitmaken. Deze heeft alleen en uitsluitend te beoordelen of de spelregels verkeerd zijn toegepast. De opvatting van onze redacteur is m.i. dan ook verkeerd en het was correct van onze captain, dat hij zich bij de mening van de arbiter heeft neergelegd, (alweer wat geleerd. Red.) Niet eens, daarentegen, ben ik het met de opmerking van de captain over de scheidsrechter bij W.F.C.A.F.C. Hij schrijft: „Natuurlijk blijft de houding die sommige van onze spelers aannamen te laken, maar met de houding die de scheidsrechter aannam wordt doodleuk geen rekening ge houden." Kijk eens, dit laatste gedeelte is m.i. absoluut ver keerd. De houding of de fouten van een scheidsrechter mogen nooit of te nimmer als 'een excuus voor eigen falen worden aangegrepen. Ik weet wel, dat het moeilijk is arbitrale fouten zonder meer te accepteren en toch is dat de eerste plicht van een speler. De scheidsrechter is de vertegenwoordiger van de K.N.V.B. en moet als zodanig volledig worden geres pecteerd. Welnu, men moet a priori aannemen, dat de arbiter (eventuele) fouten volkomen ongewild en onopzettelijk maakt en dan overwegen, dat de fout in Uw nadeel straks door een fout in het nadeel van de tegenpartij wordt gecompenseerd. Acties tegen een vermeende fout wekken als regel reacties, vooral als het publiek de spelers in hun opposante houding gaat stijven. Partijdige grensrechters, opposante spelers en fanatiek chauvinistisch publiek hebben al menige wedstrijd en menige goede verstandhouding tussen elftallen grondig bedorven. Elftallen die als goede kameraden in het veld gaan, komen er soms als verbitterde tegenstanders om van „vij anden" maar niet te spreken uit. En dit omdat men onvol doende beseft, dat er ook in het veld eerbied voor bet gezag moet zijn en dat de Bond andere en hoffelijker manieren kent om ontevredenheid over een bepaalde functionaris kenbaar te maken. Vroeger hebben we menigmaal dergelijke geprikkelde ver houdingen, onder een biertje, radicaal uit de wereld geholpen en de met angst en vrees tegemoet geziene wedstrijd daarmee weer in zijn oorspronkelijke betekenis als genoegen en ont spanning, hersteld. Jammer toch van die wedstrijd tegen Volendam. We had den de overwinning voor het grijpen. Volendam verdient een compliment, dat haar spelers, ondanks de voor hen zo teleur stellende onverwachte achterstand, rustig en correct verder bleven spelen en niet gingen forceren. En met succes! Prettig anders dat succes van het 2de, waarmede duidelijk wordt bewezen dat we toch heus nog wel enige bruikbare reserves hebben. Mag ik dan alle A.F.C.-ers thans reeds mijn goede wensen voor de aanstaande Feestdagen doen toekomen? I. H. GALAVAZI. 7

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 7