Uit de „Schakel" v/an December 1970 Begunstiging van onze fldverteerders, houdt de Schakel in stand. M, van der Zaken Overtoom 139 Telefoon 80008 Pedicure- afdeling Herhaalde malen komt het nog voor, dat de Redactie van de Schakel brieven ontvangt van jongere leden van onzie Amsterdamse Fish Club, in welke brieven zij ons verzoeken eens iets te willen schrijven over het in vroeger tijden door onze club bedreven spel, en wel de voetbalsport. Wij zijn daar zonder meer nooit direct op ingegaan. Ten eerste, vroegen wij ons af: Is het paedagogisch wel juist om jonge mensen de wreedheden, die zich allengs gingen af spelen bij die sport, in geuren en kleuren te schilderen? Roept dit het oude sadisme van de veertiger, vijftiger jaren niet weer wakker? En ten slotte; waar dient bet voor de gruwelijke wonden van de oud-spelers weer onbarmhartig open te rijten, de fracturen weer voor de geest te halen of ik weet niet wat onprettigs meer? En toch, geachte lezers en -essen, toch hebben ook die jongere leden het recht te weten wat hun grote voorgangers hebben geleden, om de eerste moeilijke 60 jaren van ons ge acht A.F.C. op te vangen. Laten wij strikt objectief blijven ien hier de Winkler Prins 7e druk laten vertellen wat nu precies betekende: VOETBALi Uit vergeelde sportperiodieken en officiële stukken is documentair vastgesteld, dat omstreeks de 19e eeuw een spel werd uitgevonden dat door 22 spelers be hoorde te worden begonnen en beëindigd. De oorspronkelijke bedoeling moet zijn geweest om in een grote weide met twee zgn. doelen deze 22 spelers, in twee ploegen van elf verdeeld tegen elkaar een spel te laten spelen, gebaseerd op snelheid, handigheid, techniek en uithoudingsvermogen. Inderdaad schijnt dat een klein tijdje goed te zijn gegaan, totdat er zich lieden mede gingen bemoeien, die geen bal ver stand hadden van deze sport, doch zich met een dergelijk air voortbewogen, dat iedereen dacht, dat zij de wijsheid in pacht hadden. Deze lieden verenigden zich gemeenlijk in zgn. Bondsbesturen, Keuze:commissies enz. (Wij haasten ons mede te delen, dat dit niet in onze club en onze bond ooit plaats heeft gehad. Red. Schakel). De ergste ramp, die feitelijk een der hoofdoorzaken van alle latere malheur is geworden, was wel, dat er plotseling entree werd geheven tijdens de matches, een euvel dat hand over hand toenamen en zich later vastzette na het bouwen van enorme tribunes, volgestampt met briesende, krijsende en gillende toeschouwers, zowel mannen, als vrouwen en kinde ren. (De thans nog in zwang zijnde gezegden als „bloed aan de paal", „over mijn lijk", „krijg effe de rambam" en „Nok je effe" schijnen hier hun oorsprong te vindien. Red. Sch.) Omstreeks de jaren, direct na de beruchte Duitse bezet ting, ontaardde deze sport in ergerlijke baldadigheid van de zijde van meergenoemde toeschouwers, gepaard gaande met een soort banditisme van de zijde der spelers. „Geef bet volk brood en spelen". Dit moet wel de drijf veer zijn geweest van de heren organisatoren tot voorzetting van dit verworden „spel" dat voetbal heette. En het gaf in derdaad „brood" aan vele spelers, (hier worden natuurlijk beroepsspelers bedoeld. Red. Sch.) Het publiek stelde zich tevreden met „spelen" alhoewel niet eerder, dan dat het geheel op een stierengevecht begon te lijken. Als markant intermezzo lezen wij in oude Sportkronieken enige pikante bijzonderheden over het Stopper-Spil-Systeem, kortweg S.S.S. geheten. Om dit systeem werd zó fel, zo ver woed gevochten, dat het vaak de schijn verwekte een letter „S" te veel te bezitten. In dit tijdsbestek, dat zo ongeveer lag tussen 1940 en 1950 was er op de beurs een ware hausse in aandelen van vulpen- en inktfabrieken. Redacties van sport bladen hadden het al heel gemakkelijk. Zij reden in de nieuw ste wagens en één klein polemiekje over het S.S.S. en de krant was 8 weken volgeklad en uitverkocht. Voeg daarbij de tal loze overschrijvingen en de uitgebreide straflijsten en U kunt hieruit gemakkelijk distilleren, hoe enorm interessant deze lectuur was en hoe gretig dit verslonden werd. Oud-internationals en bezadigde lieden beweerden echter, dat het S.S.S. 'een volkomen tijdelijk karakter droeg en] dat het steunde op het gemis van snelle en intelligente voorhoede spelers. Zelfs durfden brutalen het te houden op een bewijs van voetbaldegeneratie. Eén ding staat echter onomstotelijk vast: dat alles wat naar een buitensporig systeem streefde de aardigheid en het onderdeel „spel in de sport" tot in de grond verknalde (een werkwoord uit die tijd. Red. Sch.) Ongeveer 1951 kwam bet eerste exces aan de orde: Een wilde staking van referees. Had de Marechaussee toen niet kordaat ingegrepen en de taak overgenomen, de voetbalsport had toen reeds een einde gevonden. Jn verslagen uit deze periode regent het lege bierflesjes en plastic zitkussentjes. Molestaties van referees, en velden, rood gekleurd van bloed waren alledaagse feiten. Echter, en dit weer tot eer van de sport vermeld, werd pas in 1952 het eerste schot gelost (hier wordt kennelijk een pistoolschot bedoeld. Red. Sch.) Het moet in die tijd waarlijk geen genoegen zijn geweest een match bij te wonen. Zelfs moet eens serieus beweerd zijn door een loge-gast: „Het is dat ik voor mijn club kom, voor sport kan ik wel thuis blij ven". Let hier eens goed op de verfijndheid van geest, die in deze woorden schuilt! Ook de zgn. „rugnummers" hebben een woordje medege sproken, totdat een bekend amateur op het veld verscheen met een reclame op zijn rug van een uitstekend ziekenhuis, gevolgd door meerdere spelers, zodat men uit de merken: Karei I, Bata, Honing's ontbijtkoek, Uetermohlen's zwachtels en Duys' Oude Genever, duidelijk en vrij gemakkelijk de spelers uit elkaar kon houden. En ziet: na de S.S.S.-droefenis, die de publieke belang stelling tot op haar naakte velletje uitkleedde, ging het in één fris en vlot tempo bergaf. Iedere Vader, die zijn jongens ook maar een greintje edu catie wilde bijbrengen, wachtte er zich wel voor zijn kinderen op te offeren aan de alles onterende en schaamteloze voet balsport. De beroemde en traditionele „Nederland-België" wedstrij den (het was in 1965 dat België na de oorlog in 68 wedstrij den nog steeds niet gewonnen had) lokten zelfs zó weinig Koopt de beste schoenen voor Ltw kind, zoals LI, Ouders ze bij Van der Zaken vindt Het juiste adres: 13

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 15