Krabbels uit het Oosten Een knappe dochter mClJGR BLOEMWERKEN Sportiviteit Segunstiging van onze /Adverteerders, houdt de Schakel in stand. OLYMPIAPLE1N 176-132 AMSTERDAM ZUID TELEFOON 22327 (NA 6 UUR 84276-50498 Vond vanmorgen het beruchte kaartje van mijn Chef-Re dacteur op mijn bureau, moet dus weer aan het krabbelen slaan. Wat niet meevalt hier in mijn winterkwartier, aange zien de stof niet als sneeuw uit de lucht komt vallen. A.F.C.- enthousiasten waren echter zo vriendelijk me op hun busrit naar Birkhoven, met nog enige inboorlingen uit de omgeving, mee te slepen en zo heb ik dan weer eens een van de hart- verzwikkende wedstrijden meegemaakt, waarvan A.F.C. een droevig patent schijnt te bezitten. Eerlijk gezegd verwonder ik me er over, dat we nog steeds de beschikking hebben over een aantal oudgedienden; deze moeten wel een abnormaal stel zenuwen bezitten, dat ze deze emoties gedurende een zo lange jarenreeks hebben kunnen doorstaan. Het herfstweer was schitterend, de natuur nog mooier, maar het vertoonde spel was hiermede helaas niet in over eenstemming. Ik kwam juist uit Engeland terug, had daar de match Arsenal tegen Birmingham bijgewoond, was dus mis schien een tikje verwend, maar eerlijk gezegd had ik van dit Birkenhoofdse voetbal niet terug. En onze jongens klaarblij kelijk ook niet. Zonder bepaald gemeen te spelen zaten de Amersfoorters zo fel op de bal, dat je je alleen maar kon verwonderen, dat er geen ongelukken gebeurden. Ondanks onze betere techniek kwamen we er dan ook bijna niet aan te pas, zodat we met de rust een verdiende 20 achterstand boekten. Na halftime werd door onze spelers wat beter aan gepakt en dientengevolge ontstonden er vaak momenten, waarbij het wel wat al te hard toeging. Ik zat op de tribune (een plaats, die ik niet ambieer, want daar hoor je altijd dingen, die je liever niet hoort, zowel van mee- als tegen standers) en ik moet helaas zeggen, dat ik geen hoge indruk heb ontvangen van de sportieve opvattingen van het Birkenhoofdse publiek. Er vielen zeer laakbare uitdrukkingen en de stemming in onze omgeving werd bepaald onprettig. Ik zat naast een van onze oudste leden, die langzamerhand dusdanig geprikkeld werd, dat hij zich op een gegeven mo ment ook een minder vleiende uitdrukking liet ontglippen. Toen was de boot aan; bijna hadden we de schande moeten meemaken, dat onze nestor van de tibune werd verwijderd, maar gelukkig konden wij het officiële en drukdoende H.V.C.-mannetje er van overtuigen, dat wij qua beminne lijke qualificaties verre in de minderheid waren. Het was dus echt spannend, zowel binnen als buiten de lijnen, een echte gezonde propaganda voor ons huidige voetbal. H.V.C. had in het begin klaarblijkelijk teveel van zijn krachten gevergd en geraakte langzamerhand uitgevochten. We maakten een te- genpunt en hadden ons reeds met een nederlaag verzoenld, toen we er net op het einde nog in slaagden gelijk te maken. Echt wat je noemt een prettig dagje. Enfin, de stemming was achteraf nogal behoorlijk, maar toch achtte ik me gelukkig, toen ze me in Gooiland maar weer uit de bus zetten, zodat ik langzamerhand weer op mijn verhaal kon komen. Dank zij zeker zenuwstillend vocht is dit tenslotte ook wel gelukt, maar ik heb me voorgenomen m'e voorlopig niet meer aan dergelijke escapades te wagen. Het buitenmannetje OOST Sportiviteit spruit voort uit innerlijke beschaving en wordt gedemonstreerd door voorbeeldig gedrag buiten en tussen de lijnen. Vriendelijke en loffelijke bejegeningen van de tegenstander, onthouding van critiek op de scheidsrechters, waardering van goede prestaties der tegenstanders, het uitblijven van verwij ten tegen medespelers, het strijden van begin tot einde met volle energie, een even goed winnaar als verliezer te zijn, dat zijn de voornaamste eigenschappen van sportieve spelers en speelsters. (Overgenomen uit „Hockey Sport", Officieel orgaan van de K.N.H.B.) O, Moeder, wat heb je een knappe dochter! Men zou het gerust tegen A.F.C. kunnen zeggen jegens A.C.C. knap omdat zij met bat en bal kan omgaan als de beste zo best, dat zij kampioene van Nederland werd. Een kampioenschap behoort nu eenmaal gevierd te wor den. Düs kwam er een feest een soort van familiefeestje, waarop door moeder en dochter prettige dingen zijn gezegd. De familieband werd nog eens extra aangehaald, hetgeen altijd prettig is in een tijd, waarin men nog al eens hoort van familietwisten, die moard en doodslag tengevolge hebben. Ik ben ook op het feest geweest. Het familie-onder-onsje, dat tergelegenheid van de „blijde gebeurtenis" in de Olympi sche „ondergrondse" was georganiseerd moge dan niet knal zijn geweest, men behoefde zich toch geen moment te ver velen. Daarvoor had opper-ceremoniemeester Staats wel ge zorgd, die met zijn ijferige staf een soort van kermesse d'été in elkaar had gezet op een wijze, waaraan men de man van het vak onmiddellijk kon herkennen. Er was voor elck wat wils; een vrolijke keuken, waarin men porselein glas en aardewerk kon vernielen een hengeltentje met een aardige dame, met wie men voor 'een „heitje" uit vissen kon gaan een gelegenheidsstadhuis, waarin men voor een avondje met een „vreemde griet" in een huwelijksbootje kon stappen een soort van hoofd-van-Jut-salon, waarin men alleen maar mocht grabbelen en uiteraard enige gelegenheden, waar drank en „Panje" werden geschonken en broodjes-met-wat-er-op konden worden verorberd. Men kon ook naar de hemel of de hel een luguber appartement, dat zich in de bijzondere belangstelling van de vrouwelijke tak van de A.F.C.-familie mocht verheugen. Er was ook een telepaat „ohne Schwindel, ohne dubbele bodem" een echte, zo betrouwbaar als de Nederlandse gulden van voor de oorlog. De séance begon een beetje eng: zijn hoofd moest „gestopverfd" worden en daarna „in de watten" worden gelegd, blijkbaar om een onvluchting van zijn zesde zintuig tijdens de voorstelling onmogelijk te maken. Ere echter wie ere toekomst! Zijn optreden was een eclatant succes. Ik geef het U te doen „belevenissen van anderen" na te vertellen, zoals hij dat deed, zonder „ze" te hebben meege maakt en in een familie-omgeving, waarvan men kip noch kraai kent. Er was ook bal dus werd er gedanst. Eerst op me chanische muziek. Dat ging niet zo vlot. Toen op piano- klanken, begeleid door gelegenheids-crooners en -croonsters. Dat ging wat beter. En ten slotte, al was het ver na midder nacht, de muzikale klap op de vuurpijl: de band, the topic of the night: Spécialité de la maison Staats. Met liedjes aan de vleugel van Good Old King Soccer. Het was lest, best! REX. 11

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 11