Uitstekende resultaten Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. TOEN ik op 17 Januari het genoegen had, aan het reünistendiner deel te nemen en daar de geweldig enthousiaste redevoeringen hoorde, waarvan die van Willy Brusse overigens een onvergetelijke indruk maakte, zei ik tot mijn tafelbuurman: „Ze smoezen me de punten teveel bij elkaar. Ik wou, dat ze maar bij elkaar ge voetbald werden." Wel, we kunnen niet anders zeggen, dan dat de drie hoogste elftallen vriend en vijand verbaasd hebben doen staan. Het eerste had na veertien wedstrijden zegge en schrijve vier punten en na nog zeven wedstrijden vijftien! Het tweede kwam na een prachtige eindspurt Volewijckers uit 51 en zo) in een zeldzaam spannende competitie net één puntje te kort, maar sloeg zich kranig door de degradatie competitie heen, al gebiedt de eerlijkheid te erkennen, dat Vrouwe Fortuna, die het gehele seizoen zo hardnekkig van onze avances verschoond wenste te blijven, ons in die degradatiecompetitie welwillend heeft beglimlacht. Wie voor ons gelijk moest spelen, speelde gelijk en wie verliezen moest, verloor. Maar toch is het een bijzonder goede prestatie ge weest van het tweede, waarbij naar ons gevoel de thuis wedstrijd tegen t Gooi II het doorslaande bewijs leverde, dat we niet moesten degraderen. Het derde bracht het eveneens tot een daverende eindspurt en liet H.F.C. II één punt ach ter zich. Voor H.F.C. II een zure geschiedenis, want die dacht op rozen te zitten en hoe wij het ook betreuren, dat onze vrienden van de Spanjaardslaan het kind van de reke ning werden het hemd is nu eenmaal nader dan de rok en we verheugen ons allemaal oprecht in het behoud van het derde elftal. Cijfers, als op pagina 1 vermeld, zetten je toch wel aan het denken. Stel je voor, gaat het door je heen, dat die re sultaten in het begin van het seizoen behaald waren. Dan had het eerste elftal een dot van een kampioenskans en stonden II en III royaal in de bovenste helft. En dan bepeins je, dat we eigenlijk nooit een goede start hebben en daar door altijd van die zenuwmoordende competities spelen. In de jaren 19301935 was het meestal zo, dat we rond de jaarswisseling onderaan bungelden en via een wanhopige eindspurt ons in veiligheid brachten. In de jaren, waarin we kampioen werden of aan het kampioenschap roken, moesten we eerst een berg punten op de mede-gegadigden gaan in halen. Waaraan ligt dat nu toch eigenlijk? Ik heb wel eens gedacht, dat het kwam door de cricket- sport. A.F.C. is steeds meer cricket-minded" geworden. Succes kweekt nu eenmaal succes en de uitstekende leiding en de frisse initiatieven van de A.C.C.-bestuurderen hebben tengevolge gehad, dat onze cricketclub tot de drie sterkste verenigingen in Nederland gerekend wordt. Sportief gespro ken, behaalt A.F.C. in de zomermaanden tegenwoordig zijn grootste successen. Zou het nu niet kunnen zijn, dat als Augustus in het land komt, de cricketende voetballers eigen lijk met weemoed naar de kalender kijken en zuchten: Duur de die zomer nu nog maar een paar maanden maar he laas, over enkele weken krijgen we weer de strijd op leven en dood in de voetbalcompetitie?'' „Neen"' zeggen mijn cricketvrienden. „Je zou gelijk hebben, als de hoogste A.C.C.-elftallen uit dezelfde spelers bestonden als de hoogste A.F.C.-elftallen. Maar dat is helemaal met het geval. De spelers uit de hoogste voetbalelftallen, die in de hoogte A.C.C.-elftallen uitkomen, kan je op de vingers van je hand uittellen." Toegegeven maar er moét toch een oorzaak zijn, dat we jaar in, jaar uit, zo beroerd van start gaan, dat de tweede helft van de competities óf voor de kampioenskans, öf voor de degradatiekans, één zenuwslopend gedoe is. Het is natuurlijk verschrikkelijk plezierig voor het publiek en voor de verslaggevers, die dat gedoe van ons veel aardiger vin den om te volgen dan bij rustige clubs, die in de midden moot blijven hangen en het is dus ook bar voordelig voor de kas, maar eigenlijk is het toch maar een gek geval. Nu zouden wij zeker niet zo ver willen gaan als talrijke clubs, die, naar ik in hun clubbladen las, eind Mei reeds met een intensieve training voor het komende seizoen be gonnen zijn. Maar feit is toch, dat wij jaar in, jaar uit, veel te laat mentaal ingespeeld geraken op de gebeurtenissen in het nieuwe seizoen. Het is net, of wij het seizoen beginnen met het idee: ach, dat seizoen duurt nog acht maanden wel twintig wedstrijden laten we de kat maar eens uit de boom kijken. Maar onze concurrenten kijken in de eerste maanden de kat niet uit de boom die plegen pardoes in die boom te klimmen en de kat er bij haar nekvel uit te plukken. Wij moeten, of we nu wel of niet cricket spelen of honk bal, tennissen of zeilen, roeien of zwemmen ons mentaal eerder op de voetbalcompetities instellen. Want, hoé mooi de cijfers sinds 15 Januari ook geweest zijn, als dit grapje zich volgend jaar op dezelfde manier voordoet, dan zouden het eerste en het derde tóch de degradatiewedstrijden moeten spelen, omdat er in het volgend seizoen versterkte degradatie plaats vindt en dus ook de op een na laatst geplaatste aan de degradatiecompetitie moet deelnemen. In die degradatie wedstrijden krijg je dan één van de vijf kansen tel uit je winst In dat verband wil ik er ook even op wijzen, dat de beker competitie velen onzer bitter teleurgesteld heeft. Het is be grijpelijk, dat na de legendarische 91 op Z.V.V. een te rugslag zou komen, maar déze terugslag was te fel en be wijst, dat wij al-met-al niet voetbal„minded" genoeg zijn om blijvende successen te behalen. Met afgunst sportieve af gunst dan heb ik de verrichtingen van onze zusterclub V.V.A. gevolgd. Die had ook een zwaar competitieseizoen achter de rug (tweede plaats achter de Meteoor) maar vocht in de bekercompetitie als een leeuw en wist o.a. een volledig D.W.S. op D.W.S.-terrein met 30 te verslaan. Wanneer wij voetbal alleen spelen omdat het „moet en als de gestelde taak voibracht is, eigenlijk blij zijn, er mee uit te kunnen scheiden, dan deugt er iets niet in de mentaliteit. Gelukkig zijn er ook lichtpunten. Wij denken hierbij aan de vlotte 30 van het reeds veilig zijnde tweede tegen Stormvogels II en aan de 41 overwinning op 27 Mei van het eerste tegen S.D.W. om het kampioenschap van Am sterdam. Mogen deze lichtpunten een aanwijzing zijn, dat er kentering komt. V-** In het bovenstaande hadden wij het over de versterkte degradatie-regeling voor het volgende jaar. In het Maart nummer schreven wij in het artikel: „Een schip op strand, een baken in zee hoe gevaarlijk een degradatie is en hoe groot de kans is, dat hierop een verdere afdaling volgt. Wie de lagere afdelingen leest in de sportbladen, zal deze mening kunnen onderschrijven. Dit seizoen hebben de aloude ver enigingen „Neerlandia" en „Amstel" zelfs hun K.N.V.B.- plaatsen moeten verdedigen tegen de kampioenen van de af deling Amsterdam, de oude A.V.B. dus. „Neerlandia" wist zich te handhaven, waarmede wij de blauwhemden, die met ons, Ajax en V.V.A. de vier oudste verenigingen in de hoofdstad zijn, van harte gelukwensen. Maar „Amstel" faalde en daalt af naar de A.V.B. Dit zal vele oudere A.F.C.-ers treffen, want wij hebben tegen „Amstel" in de Westelijke Eerste Klasse B gespeeld. Dat een eerste klasse N.V.B.-er afdaalt naar de plaatselijke afdeling, komt niet iedere dag voor, maar bewijst toch maar weer, hoe men kan afglijden. A.F.C., weest op Uw hoede! J. W. 2

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 2