TAPIJTEN O link-vieze Spelen Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. HET zal voor iedere rechtschapen sports man, die zijn hart op de juiste plaats weet een ware ontgooche- ling zijn geweest, toen hij moest lezen op welk een wijze de edele gedachten van een de Coubertin en n van Tuyll, in verband met -liet ware amateurisme, laat stelijk in St. Moritz zijn uit gedragen. Daar in dat prachtige land, temidden van een ongeëven aard natuurschoon, daar in dat sprookjesachtige bt. Mo ritz, daar klonk de stem van een uitverkoren sportsman de man, die de eer waardig was gekeurd de Olympische eed af te leggen. „Zijn stem was bewogen zo schreven de kranten. Al licht, zou de „Jhr" op zijn beurt willen zeggen, het valt ook niet mee, omringd door duizenden mensen een valse eed at te moeten leggen. Het woord ontgoocheling is misschien min der juist. Zo hier en daar hadden wij reeds betreffende de ware amateurszin, onwelriekende luchtjes gesnuffeld. Je hebt nu eenmaal amateurs en profs. En alles wat daar tussen hangt, datnu ja, laten wij een net woord ge- biuiken, dat ruikt enigszins. Een amateur is iemand die sport speelt om sporteer en genoegen, zonder zich te laten betalen. Vanzelfsprekend is hij gerechtigd, net zoals ieder ander levend wezen, na afloop en natuurlijk bij voorkeur wanneer er vreugde is over een overwinning of een zeer qoede prestatie, op kosten van vereerders iets of „iets meer te nuttigen. Wanneer dit bij het normale blijft, is hier niets op tegen. Stijgt het, dan kan men gevoegelijk aannemen, dat de kwantiteit van het genuttigde parallel gaat met de waarde van de mentaliteit. Zolang er sporthelden zijn, zolang zullen er dwazen te vinden zijn, die hun adoratie menen te moeten luchten en te bevredigen door het aanbieden van vele aardse geschenken. Vaak om des spelers gunst en vriendschap af te winnen. Nog meer echter, om zelf op de voorgrond te treden en bij de coiffeur of aan een wagenbestuurder met een ge wichtig gezicht te kunnen zeggen: „Oh, diedie ken ik zéér van nabij: daar drink ik vaak een borrel mee. Te hebt dus goede en slechte amateurs. Een goede ama teur behoeft niet gezegd te worden, dat hij voor het leveren van bijzondere prestaties het roken en drinken behoort te beperken. Hem behoeft ook niet te worden verteld, dat het beslist noodzakelijk is om regelmatig te trainen. Hi] zal ook niet verkondigen, dat hij alleen maar speelt voor de sup porters en dat hij toch niet meer is als een „soort artist Voor een goed amateur geldt slechts de stelregel: Ik voetbal voor mijn genoegen, maar zal dan ook mijn uiterste best dozn een zo qoed mógelijk resultaat te bereiken, met gebruikma king van alle geoorloofde en faire middelen, die mij ten dien ste staan. Zij, die hun sport anders opvatten en uitvoeren, zijn en blijven weliswaar amateurs, doch men moet zich met af vragen van welke kwaliteit. En deze categorie is het. waar zo menige vereniging strijd mee moet voeren. Zij zijn het, die afbreken, wat anderen opbouwen. Men heeft openlijk eer en hulde gebracht aan de keeper van een zekere club, die niet bezweek voor een hem aange boden som gelds. Het mankeert er slechts aan, dat zij voor deze man een standbeeld oprichten, waarmede meteen het duidelijke bewijs zou geleverd worden, tot hoever wij wat onze gedachten omtrent het amateurisme betreft, mentaal reeds zijn afgezakt. Men mag slechts een afschuwelijke heitel hebben aan he den, die geboekt staan als amateurs, doch in wezen een royaal certificaat van „all-round-prof verdienen. En wat dan die Olympische Spelen betreft: Het heeft alle schijn, dat het Olympisch Voetbaltournooi, dat in Londen zal worden verspeeld, kans loopt een fiasco te Torden, wat de deelneming betreft. België en Frankrijk, Zwitserland en Argentinië Verklaarden reeds niet in staat te zijn een „be hoorlijk" amateurteam te kunnen afvaardigen. Men mag het als een verdienste aanmerken en als een stap in de goede richting zien, dat deze landen er openlijk voor uitkomen. Welke landen zullen volgen? Als A.F.C.-er kan men slechts verheugd zijn, dat onze leiding zich (vanzelfsprekend) met geen enkele knoeierij in laat. 'Wij hebben zorgen plenty. Een bulletin met een op wekking om ons eerste, tweede, derde; onze eerste en twee de juniores in hun strijd om het behoud hunner plaats te steunen is een unicum in onze rijke historie. Onze hoop is slechts, dat zulks een tijdelijk karakter zal dragen. Wij doen niet gaarne mede met hen, die halsstarrig be weren, dat alle oude vriendenclubs gedoemd zijn als voet balclub van betekenis te verdwijnen. Dat échte amateurs prachtige prestaties kunnen leveren, zien wij immers aan Colchester, het dappere Engelse clubje, dat kans zag voet balgrootheden als Bradford en Huddersfield te slaan. Dat zien wij tevens aan het elftal van de Queenspark Rangers. Welaan, dan onze schouders er onder en een organisatie opgebouwd met amateurs van goede wil, die met steeds als kostschooljongens behoeven te worden gesmeekt een beetje minder te roken of te drinken. Komaan, Kampong, H.F.C., H.B.S., U.D V.O.C., Hercu les, H.V.V., Be-Quick en nog zovele anderen, zolang wij de' ware volgelingen zijn van die grote voorgangers als Muiier, Feith, Lugard, van Linge, Lotsy, Scheepens, Welle, eva die jullie club oprichtten of verder leidden in de goede 'banen, houdt moedig vol, opdat het keurstempel van het echte waarachtige amateurvoetbal, het voetbal van lieden, die er niet „wijzer" van worden, niet verbleke. Gaat in het leven, in de maatschappij niet menige illusie verloren, gaat niet menig goede gewoonte naar de donder, omdat men beweert: „Nou ja, de tijden zijn nu eenmaal an ders en men doet het tegenwoordig nu eenmaal zo. Niet aldus het ware amateurisme. Wij zullen blijven wer ken en strijden voor de handhaving van zijn gouden tegels. En de Olympische Spelen maar laten, voor wat zij zijn. JHR. VAN ROSSEM DE GAULIN. Ken goed Oosters tapijt behoudt altijd internati onale waarde en ver hoogt de sfeer in Uw huis Wij brengen enige uit gezochte exemplaren in de verkoop. Inkoop Verkoop Reparatie Taxatie AMSTERDAM (C.)' LEIDSCHÊSTRAAT, 76 ,;-T (EG 3 6 ?S 5 PRINSENGRACHT-705 -fi'iiGyG i-v t.'

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 11