woröt; A.f.c. qefLest? >//7? rn e (jetrouirel 13egunstiging van onze Jddverteerders, houdt de Schakel in stand. Onze eerste elftallers toonden in meerdere wedstrijden een (linke dosis vastberadenheid. De match tegen U.V.V. ligt ons in het geheugen, als de wedstrijd der gemiste kansen door lat en palen. Pech! Zeker, maar pech achtervolgt je niet elke week; het rad van Fortuna draait en je moet niet het geluk afwachten maar opzoeken en een hand geven. Indien alle spelers dit beseffen, als goede sportvrienden onderling ver- keren, het beste geven onder leiding van een aanvoerder, die zich zijn aanvoerdersschap van een le elftal van A.F.C. tot in alle détails bewust moet zijn, welnu dan zijn resultaten niet twijfelachtig. Indien wij hierboven geen 2e of 3e genoemd hebben, dan wil dit niet zeggen, dat wij hierbij niet stilstaan, in tegen deel. Het zal onze taak zijn daar en in de Juniores onze a.s. le elftallers te vinden en ook hier zullen ambitieuze aan voerders als Teun Wiggemansen en Nico Leloux moeten to nen, dat zij bereid zijn hun mannen op te voeren tot de hoogst mogelijke prestatie om de fatale plaatsen te ontgaan en aldus het 2e en 3e elftal in de Reserve le en 2e klasse te handhaven, klassen, die eens bereikt zijn met fel enthou siasme, met doorzettings-vermogen, goede vriendschap en een technische kennis van het spel, die heus niet hoger waren dan de tegenwoordigen. Mijne Heren, aan ons het woord, aan U de daad! Tot de volgende A.F.C.-Schakel. Rubriek voor Familieberichten, vraag en aanbod, enz. aanbod, Te Palembang zijn op 23 Januari 1948 getrouwd: A. C. METZELAAR Jr. en JO WALKATE Corresp.-adres: Agentschap K.P.M., Palembang, Sumatra. Katjong en de strooplolly. I N de „Sportkroniek van 5 Januari heeft „Katjong I een enthousiast verhaal geschreven over onze club Ji onder de titel: „Wordt A.F.C. geflest? Waar het nu om gaat! Dit boeiende en warmbloedige proza heeft al een poëtische reactie van B. S. le Marché, eveneens in de „Sportkroniek opgeleverd en ook in ons clubblad willen wij er even op terugkomen. Gebrek aan plaatsruimte noopt ons af te zien van overname van het gehele stuk, doch het volgende uittreksel willen wij toch wel naar voren brengen. „Een nieuw jaar, een ander geluid. Een stem, die het oude RoodZwart wil interpreteren naar de beproefde zede van 1897 goed voor n halve eeuw toen jullie gelóóf den in een zwart hemd met A.F.C.-schild. Dan ben je meteen af van dat onmannelijke -zwarte lintje over schouders en maagstreek, dat me altijd doet denken aan het „coeur van een mannequin „ne me touche pas! en dat op mijn maag werkt als 'n strooplolly op ouwe klareLaat je dat op je zitten? Er zal zwaar „getoucheerd'' moeten worden, lós van „lintjes" en „strikken", waarin je gestrikt zit. Een zwart hemdNee, géén Kraaien-allure. Daar blijven jullie af! Maar in Amsterdamse kleuren: een zwart hemd en een rode broek. Dat ding werkt bovendien als een joker vraagt 't maar aan Haarlem en H.B.S. die de prettigste surprises voor jezelf bewaart. En in dat opzicht kan je er na de jongste decepties alleen maar beter op worden. V Tot zover „Katjong" in de Sportkroniek van 5 Januari. Het is tegen de „adat" in, om iemands non-de-plume te ver raden; laat ik dus niet verder gaan dan te schrijven, dat „Katjong" een der beste journalisten en een der fijnste hoofd redacteuren is, die ooit in Nederland gewerkt hebben, dat hij een voortreffelijk clubman was en is en dat ik zijn zoon een der m.i. weinig werkelijk stijlvolle voetballers vind, die thans zo moedig vechten om onze K.N.V.B.-elftallen van de laat ste plaats te brengen. Maar er is één ding, Katjong, dat qiij, nu ook niet meer zo jonge, maar dan toch verdorie nog aan toe - ook niet oude A.F.C.-er gehinderd heeft en dat is je hoon, dat „ons zwarte lintje op de rode trui (als het „coeur van een mannequin schaam je, Katjong, welke speelse zijsprongen maken je gedachten, als jij, ouwe paai, een stukkie zit te schrijven) op je maag werkt als een strooplolly op ouwe Klare. Ik heb werkelijk moeite gehad, mij dit beeld voor ogen te stellen. Ouwe Klare allright, Katjong, die zien we zon der meer voor ons staan recht op en neer, zuiver, zonder pretenties, goed-Hollands. Maar wat in de naam van alle barmen ter wereld mag een „strooplolly zijn? Ik v 11 d de naam zelf al verschrikkelijk naar en is toch echt bedoeld om critisch te zijn. En nu raad je ons om terug te gaan tot de kleding van 1897 zwarte trui met A.F.C.-schild en rode broek. Zonder blikken of blozen staat daarbij: „goed voor een halve eeuw." Ho, ho, Katjong! Slechts een paar jaar later speelde A.F.C. in het rood. En dat zwarte lintje, dat bij jou dan stoute remeniscensies opwekt aan mannequins, is er, zo als de legende wil, opgenaaid uit rouw, omdat we weer eens een keer net geen eerste klasser werden. En nu zouden wij zwarte hemden en rode broeken moeten gaan dragen? Fi done! Met het „coeur de mannequin wer den wij kampioen van de eerste klasse. De rode tru' met de zwarte bies zag ons in de grootste wedstrijden, die voet bal-Nederland kent: de wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland. Een strooplolly? Neen, een shirt, waarin het een eer was en een eer is, om te spelen. Een shirt, dat voor vriend en vijand de drager was van de beste amateuristische tradities in voetballend Nederland. Die „strooplolly" bracht ons tot de top van het Neder landse voetbal. We bleven haar trouw in moeilijke jaren, wij blijven haar nu ook trouw, nu alle voetbalgoden latten en palen tegen ons schijnen samen te spannen. Vijftig jaar lang heeft men op alle sportvelden in Neder land respect en sympathie gehad voor die rooie trui met de zwarte bies: in tijden als deze, waarin zij helaas niet meer „gevreesd maar wel in ieder geval gerespecteerd wordt, blijven wij haar trouw. Leve de strooplolly! J. W. LI

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 11