zilveRen a.R.oL. BekeRtouRnooi H li nnF Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. I Voorlopig zal het moeilijk zijn voor hem een geschikte ver vanger te vinden. Cor heeft zich in de A.F.C. vele vrienden weten te maken, wat nog eens extra tot uiting kwam op zijn afscheidsavond, toen hij vrijwel het gehele elftal in een gezellig samenzijn om zich geschaard zag en waarbij hem een paar fraaie cadeaux werden overhandigd. Ook voor Willem van Dijkhuizen en Cor ter Horst hopen wij, dat de rust in Indië spoedig moge wederkeren en wij wensen hun prettige werkkringen en veel succes in hun ver dere loopbaan toe. A. METS. TOEN, in de periode van 19211923, het A.F.C. aller minst naar de vleze ging, werden alle mogelijke plannen beraamd, om verbetering in de situ-atie te brengen. Onze toenmalige penningmeester, J. G. M. Bosch, kwam met het voorstel om voor de aanvang van het seizoen bekerwedstrijden te organiseren, welke voor het eer ste elftal van A.F.C. nuttige oefenwedstrijden zouden mee brengen. Hij stelde hiervoor een beker beschikbaar, waaraan hij de naam verbond van een der meest enthousiaste leden, die ons kort daarvorcn door de dood ontvallen was: A. R. Onslow van Lierop. Naar hem werd de beker A.R.O.L.-beker genoemd. Voor het eerst werden de wedstrijden om het A.R.O.L.- tournooi in Aug. 1923 verspeeld met als deelnemende vereni gingen Ajax, A.F.C., D.E.C. en V.V.A. Laatstgenoemde wist in de finale Ajax te verslaan en was hiermede de eer ste club, die haar naam op de kostbare A.R.O.L.-beker kon laten graveren. Doch niet alleen, dat dit eerste tournooi spor tief en organisatorisch slaagde tot verrassing van het A.F.C.-bestuur was gebleken, dat de wedstrijden zeer popu lair geworden waren bij het Amsterdamse publiek. In tegenstelling tot de situatie in Rotterdam, waar de Zilveren Bal-wedstrijden telken jare een smakelijke hors-d'oeuvre vormden voor het copieuze competitie-diner, kende Amster dam geen seizoens-ouverture. Enkele jaren vroeger was het Scheepvaartbeker-tournooi ingesteld, doch dit was, ondanks zijn grootse opzet, al spoedig van het toneel verdwenen. Het publiek heeft echter een onfeilbaar instinct om te voelen, wat naar zijn smaak is en in het vlotte, pretentieloze A.R.O.L.-tournooi had het gevonden, waarnaar het kennelijk verlangde, goede interessante krachtmetingen in een gezel lige sfeer. Wat goed is, groeit snel, aldus een bekend ge zegde in de sportwereld en binnen slechts enkele jaren groeide het tournooi tot het op een na belangrijkste in Nederland. De deelneming was ieder jaar belangrijker en het tournooi kreeg een dergelijke bekendheid, dat in 1929 reeds de voor naamste eerste Klassers uit de verschillende afdelingen gaarne acte de presence gaven. Bij het A.R.O.L.-tournooi wordt het systeem van uitnodi ging gevolgd, niet dat van. inschrijvingen. Wie uitgenodigd was, vond de sfeer en de entourage aan de Zuidelijke Wan delweg al dadelijk zo prettig, dat men hoopte op een her haling van de uitnodiging en zo Vormde zich een vaste kern van clubs, voor wie telken jare het A.R.O.L.-tournooi een der hoogtepunten van het seizoen vormde. A.F.C. had met de organisatie een gelukkige hand, waarschijnlijk ook hieruit voortspruitende, dat alle werkzaamheden door eigen krachten vervuld werden. Een schare van ordecommissarissen zorgde voor een vlot verloop op de dikwerf uitpuilende tribunes, de beste scheidsrechters floten graag de A.R.O.L.-wedstrijden, die steeds in uiterst sportieve sfeer plaats vonden en het „borreltje na afloop" kreeg een nationale vermaardheid. De eerste beker. Fel werd telkenjare om de fraaie prijzen gestreden. Want naast de A.R.O.L.-beker zelf gold ook de tweede prijs tijdens de eerste jaren zorgde het Algemeen Handels blad hiervoor als een begerenswaardige trophee. In 1931 won Blauw Wit de A.R.O.L.-beker definitief door een dub bele prestatie: driemaal achtereen en vijfmaal in totaal waren de Zebra's als overwinnaars geëindigd. Dat dit niet van een leien dakje gegaan was, wordt wel geïllustreerd door het feit, dat zowel in 1930 als in 1931 Blauw Wit in de finale slechts met 21 van Robur et Velocitas kon win nen, de eerste maal slechts na verlenging. De eerste beker verhuisde dus naar de prijzenkast van Blauw Wit, doch onmiddellijk bood een aantal A.F.C.-ers een nieuwe beker aan, zodat de wedstrijdserie niet onderbro ken behoefde te worden. Ook deze beker wonnen de Stadionbewoners bijna, want nadat H.B.S., N.A.C. en Ajax hun clubnamen op die nieuwe beker hadden kunnen laten gra veren, won Blauw Wit tweemaal achtereen. Toen werd hun de pas afgesnecfen door 1W 8waarna inbrekers het D.W.S.-clubhuis met een bezoek vereerden en er met de A.R.O.L.-beker van doorgingen. Ondanks een oproep in enkele sportbladen, waarin een beroep gedaan werd op het sportieve geweten van de Heren inbrekers, was en bleef de A.R.O.L.-beker zoek en nooit kon dit kleinood meer worden uitgereikt. D.W.S stelde zich op een uiterst sportief stand punt en bood direct schadeloosstelling aan. A.F.C. wilde ook niet achterblijven en harerzijds iets doen en zo werd het derde A.R.O.L.-kleinood eveneens een prijs, waardig om er zich tot het uiterste voor in te spannen. Het eerste jaar van de derde A.R.O.L. beker echter vond de uitreiking ook niet plaats, want toen men tot de demi finales gevorderd was, brak dé oorlog uit. Het tournooi kon niet worden uitgespeeld maar in 1940 gaf men weer acte de presence. D.W.S. was tweemaal achtereen de ge lukkige, daarna U.V.V. en in 1943 werd de droom van iedere A.F.C. er werkelijkheid: in een zeer sterk bezet tour nooi won de organiserende vereniging in het Olympisch Stadion de finale tegen A.G.O.V.V. met 20. Het was de eerste maal, dat de finale in het Olympisch Stadion gespeeld werd, hetgeen het gevolg was van het feit, dat de luchtbescherming het toelaten van veel publiek op de houten A.F.C.-tribunes verboden had. In 1945 was Blauw Wit weer aan bod en won, eveneens in het Olympisch Stadion. Ter ere van het 50-jarig bestaan der reds hadden alle Amsterdamse eerste-klassers de uitnodiging aanvaard en aan de Wandelweg had men de toeschouwers nooit kunnen bergen. In het vorige jaar werd het 24ste tournooi weer aan de Wandelweg gehouden, waarbij A.G.O.V.V. aan het langste einde trok en voor dit jaar is de regeling zo, dat de eerste dag (31 Augustus) aan de Wandelweg ge speeld wordt en de tweede dag (7 September) in het Olym pisch Stadion, opnieuw in verband met de zeer grote te verwachten belangstelling. Het behoeft geen betoog, dat voor een tournooi als dat om de A.R.O.L.-Beker de sfeer doorslaggevend is. Dat die sfeer bij de intieme entourage van A.F.C. gemakkelijker te benaderen is dan in de grootse omgeving von het Stadion, behoeft geen betoog, doch nood breékt wel eens wet en het zou onhoffelijk tegenover de deelnemende clubs zijn, als hun supporters niet voldoende plaatsen zouden kunnen be machtigen. Teneinde niet de indruk te wékken, alsof het iüLa -W

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 3