van óRukke cluBhuizen en glibberige paden HELTA onze feilen ALBUMS Ï3egunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. 'l I ET was rust bij het Jf eerste eijftal. Het was er bij Pijl zoo druk als in de Bijenkorf twee dagen voor Sinterklaas. Voor hen, die deze vergelijking wat „mank" beoordeelen, zij mede gedeeld, dat wij hier spreken van vóór den oorlog. Met een weinig dringen en wat vin nige elleboogstooten had ik mijn slanke lijf naar het buffet weten te dirigeeren, hetgeen op enkele losse knoopen en een blauw aangeloopen scheen wonderwel gelukte. Eenmaal een staanplaats veroverd (want Juniores en adspiranten zijn natuurlijk moe en zitten) hoor je ongezouten nieuwigheden be treffende spel en leiding. Onze Redacteur Jo Wijnand bad zich los weten te maken van zijn drukke beslommeringen en tusschen twee slokken van zijn kop soep, die bij Pijl altijd voortreffelijk is, liet hij mij een berichtje zien uit een krant. Nu is een berichtje uit een krant vaak vrij tendentieus (vaak is overdreven Red.) doch bij het lezen van dit stukje moet ik bepaald met mijn oogen hebben geknipperd, want het was om de koude rillingen over je rug te krijgen. Net zooals je vroeger op school had, als er iemand ijverig met een griffel op een lei kraste. Want wat was er gebeurd? In Argentinië, gelukkig een behoorlijk eind hier vandaan, had het publiek, na afloop van een voetbalwedstrijd, den scheidsrechter een „pak ros" verkocht, dat de man bijkans was gelyncht. En zijn auto hadden zij maar in brand gestoken!! Met een zekere angst gingen mijn gedachten uit naar het hare en fiere Corps onzer Nederlandsche Arbiters. Zou me. hen ook op den duurMet weemoed denk ik an aan figuren als Horn en zco. Doch laten wij niet al te pessimistisch zijn. De Hollandsche volksaard en het Hol- landsche temperament verschillen mijlen met dat van Argen tijnenal zag ik dezen zelfden dag een heer op leeftijd zich afschuwelijk vergrijpen aan een lies en een dijbeen van twee tegenstanders. Natuurlijk kan zoo'n geval op een uitzonde ring of een vergissing berusten. Zoo n woest en onzinnig sportkameraad kan de nazaat wel eens zijn van heel verre voorouders, die als verstekelingen in de de schepen der Noor mannen meegingen, maar wij zitten er mee en moeten trachten zoo'n knaap in bedwang te houden. Nee, dan houden onze Veteranen er gezondere principes op na. Met een zekere trots kan ik dit thans schrijven, want ik heb dit aan den lijve medegemaakt. Hun tegenspel is fair en het is daarom, dat ik mij in dien wedstrijd niet ge heel gegeven heb, anders was de uitslag wel eenigszins anders geweest. Met smaak zag ik dien dag Piet Bos, Nico Neseker, Bouke Dorenbos, Arie Waayer en Willem Dijkhuis o.a. aan het werk. En met leedwezen dacht ik terug aan den tijd. dat wij 's Zondagsochtends, liefst een paar treinen te vroeg, met hef eerste elftal Noord-Holland introkken, daar heele dorpen en kleine stadjes op stelten zetten en zoo dezen dag immer tot een feestdag maakten. Gewonnen of verloren!! Toen wij eens den Helder verlieten, ontlokte dit een poëtisch A.F.C.-er het fraaie lied van: O. heerlijk Nieuwe Diep, ik wou, dat je maar onder water liep. De heer Broeksmit heeft dan met zijn onlangs voor onze Schakel gewrochte stukje volkomen gelijk: wij willen lachende en opgeruimde gezichten, wij willen, met jongens voetbal len. die blij zijn. dat zij A.F.C.-er zijn. Tenslotte nog dit: Heeft U al eens een avond meegemaakt, wanneer de Schakel in elkaar wordt gedraaid? Ik overleefde eens als gast zoo'n voorstelling. Als je niet beter wist. dan zou je veronderstellen, dat deze Heeren iederen keer een ontzettende „mot" met elkaar hebben. Integendeel. De stem ming is er steeds ongeloofelijk best. Alleen wil men vaak allemaal tegelijk praten en dat gaat minder best. Jo Wijnand, als de pleegvader, weet er echter op een gegeven moment de orde weer in te brengen en zoo zijn dan meestal tegen een nachtelijk uur de partijen het geheel of in het geheel niet eens. Doch de vriendschap lijdt er niet onder. Als geregeld schrijver voor de Schakel beleefde ik den laatsten keer een verschrikkelijke teleurstelling. Ik had ge schreven over een zeker spelsysteem en dat hoort niet in ons clubblad thuis werd mij gezegd. Ik deelde Jo Wijnand mede, dat ik dan maar als medewerker dacht te capituleeren, maar Jo zei mij, dat ik dat niet moest doenhet pad van een „journalist is vaak glibberig. En omdat wij allen sportief zijn, wil ik niet onderdoen en zette mij wederom aan de schrijfmachine. Want „de Jhr" heeft een verbazende hekel aan ruzietjes. Jhr VAN ROSSEM DE GAULIN. r voor Jubilea, Receptie, Foto's e.d. OOK UIT LEDER! Keizersgr. 594, tel. 37463 j /N meerdere wedstrijden, welke we den laatsten tijd zagen, zoowel van onze senioren- als jeugdelftallen en speciaal wel de junioren, viel ons eenzelfde verschijn sel op: Het ontbreekt de spelers op enkele uitzonderin gen na niet aan ijver en voortvarendheid. Maar bij den ijver waarmede men speelt, gaat dikwijls het overleg ver loren. Men doorbreekt daardoor de combinatie: Vaardigheid, IJver en Verstand. En die combinatie moeten wij juist hand haven! Wanneer enthousiasme tot gevolg heeft uitschakeling van het overleg, dan bereiken we met dat enthousiasme niet wat juist het belangrijke gevolg kan zijn van een „beheerscht enthousiasme 19

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 19