een kwaRt eeuw voetBaL official zwaaien heeft betrekking op de kruik natuurlijk. Ben Bonkink had een hoop loten gekocht en was zoo gelukkig een paar etsen en een echte Haal- meyer te winnen, hetgeen de vraag ontlokte of hij kunsthandelaar was geworden. In de beste stem ming en na het zingen van het clublied, toog men aan het dansen. En al konden iets bezadigder A.F.C.'ers het tempo van de muziek niet te best bij houden, zoodat zij om Engelsche Walzen smeek ten, het mocht de groote pret niet hinderen. Het feest werd langzaam, maar zeker naar een goed einde gebracht. Ook de Sportpers was goed ver tegenwoordigd. Kick Geudeker, Cottaar, Lex Izaks, Peereboom e.a. voelden zich weer geheel thuis bij ons nederig clubje, terwijl Tom Schreurs van de AVRO zijn lange gestalte met zwier door de dans ruimte deed bewegen. Zeer laat in den ochtend lagen ettelijke clublieden te bed, sommigen zijn hee- lemaal niet naar bed geweest, terwijl een van onze beste „stopper-spils" om circa half elf wakker werd temidden van etsen en een fraai stukje antiek op het atelier van Willy Neseker. Het was, al bij al genomen, een bijzonder ge slaagd feest, organisatorisch vakkundig opgezet en dank zij de medewerking van zeer velen, vlot af gewerkt. Een collecte voor onze jongens in Ned.-lndië bracht ƒ211,op en hoewel de netto-ontvangsten voor de Schakel op het moment, dat dit ter perse gaat, nog niet bekend zijn, gelooven wij tevreden te kunnen zijn. Hoe dan ook, A.F.C.-getrouwen, allen worden jullie hartelijk bedankt voor de bij zondere medewerking en als jullie goed oppassen, is de kans in de toekomst op een herhaling van zoo een dergelijk feestje, vrij groot. Tot slot zij vermeld, dat de service, die het Minerva-paviljoen biedt, in het geheele land zijn weerga zelfs bij benadering niet vindt. Genoeg! Het was alles weer dik in orde. 1 Jhr. VAN ROSSUM DE GAULIN. OP 23 November heeft onze tweede voorzit ter Jo Broeksmit in een druk bezochte recep tie het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot bestuurslid van den Amster- damschen Voetbalbond. Van talrijke zijden mocht onze vriend Broeksmit de appreciatie ervaren, die hem zoo ruimschoot toekomt, en die bekroond werd door zijn benoeming tot Ridder van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond. Wij hebben eens nagegaan wat Broeksmit alzoo in de voetballerij gedaan heeft, en de lijst is te res pectabel, dart dat wij deze in ons eigen clubblad niet nader zouden belichten. In 1921 werd de jubi laris met 132 van de 194 geldige stemmen tot be stuurslid van den A.V.B. gekozen. Het was toen een rumoerige tijd in den plaatselijken bond. De uitsluitend in den A.V.B. uitkomende vereenigin- gen hadden zich georganiseerd in de „Hoofd stedelijke". later de „Centrale" genoemd, welke een felle oppositie voerde onder leiding van wijlen Kok en Nauta en waardoor een kloof ontstond tus- schen de groote en kleine vereenigingen. die slechts zeer geleidelijk overbrugd kon worden. Geruimen tijd bleef het nog rumoerig in den A.V.B., mede veroorzaakt door de financieele kwestie met de „Wiener Amateure" en door de voortdurende herrie met den Amsterdamschen Volksvoetbalbond. Dit weerhield Broeksmit niet rustig zijn gang te gaan en te doen wat zijn hand vond om te doen. Hij leidde cursussen voor scheidsrechters, was 24 jaar lid van de School- vóetbalcommissie, vele jaren voorzitter van de Protestcommissie en lid van de Financieele com missie. Het Bondselftal van den A.V.B. boekte zeer onbevredigende resultaten; Broeksmit werd voor zitter van de Elftalcommissie, waarna het elftal vijf jaren ongeslagen bleef. Onze zilveren jubilaris werd voorzitter van de elftalcommissie van het Amsterdamsche elftal en lid van de technische commissie. Hij gaf zich met volle ernst en toewijding aan zijn taak; Broeksmit volstond niet met het kiezen van een elftal, doch verdiepte zich in alle problemen, die zich daarbij kunnen voordoen en leidde cursussen voor club leiders. organiseerde een bijzondere training voor de spelers enz. Tijdens de zeer ernstige crisis, die de A.V.B. in 1938 doormaakte, werd hij waarnemend voorzitter en leidde twee vergaderingen van den Bond, die meer van een „vredesconferentie weghadden dan van een voetbalvergadering, op voortreffelijke wijze. Sindsdien is hij tweede voorzitter van den A.V.B. Broeksmit gaf zijn uitzonderlijke gaven ook aan de kleinere vereenigingen. Zoo werkte hij mede aan de mentale training van een kleine A.V.B.- club, die het mede daardoor in 2 jaar tijds van een derde klasse A.V.B.-er tot kampioen der tweede klasse A.V.B. wist te brengen. Ook de Landelijke Bond profiteerde ruim schoots van Broeksmit s liefde voor het voetbal spel. Hij diende den K.N.V.B. 15 jaar als scheids rechter, was voorzitter van de Westelijke Elftal commissie, van de Streekcommissie Amsterdam der T.C., van Onderzoekcommissies; hij was tal- looze malen cursusleider bij de opleiding tot oefen- IBegunstiging ran onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. 16

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 16