„VOestOnsia flmerika Ontvangen boeken Om zes uur bij het middagmaal krijgt Ma een „heesch verslag" van Jaap, met bliksems veel critiek, maar dat er wezen mag. „Zeg Mams, ze wonnen"fluistert hij met overslaande stem. „En kwamen bovenaan, dank zijdie sijbel-goal van hem" Maar Vader, ook al schor, merkt op: ,,'t Komt ook door „Trap maar door „Doordat die met d oneven goal van „Flink en Vlug" verloor!" Ziehier nu het geheim onthuld waarom die adspirant CORRECT is, blijft en blijven zal. Zijn leven lang bij elk geval, Of dat nu buiten is of in: ONS A.F.C.- VERBAND B. S. LE MACHÉ. Zuster- Vereenigh igen worden verzocht, haar nul nummers te zenden aan J. Disselkoen, ET bijzonder veel genoegen ontvingen wij het eerste nummer van „Westfrisia het nieuwe clubblad der sympathieke Enkhuize- naren. Het blad ademt de voortreffelijke geest, die in deze vereeniging heerscht. Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. Amstelveenschevveg 284 l, Amsterdam Z. Theo v. Nigtevegt groet, ook namens zijn vrouw, langs dezen weg alle A.F.C.-ers, van welke hij voor zijn vertrek naar Amerika geen afscheid kon nemen. DE GOUDEN DRAAD. I OU moet je zóó weinig vrije uren toegemeten krijgen /als schrijver dezes, je vast voornemen, nu dan toch eens één keer ,,een boerennacht te maken, zooals ze dat aan boord noemen en dan ,,De Gouden Draad in handen krijgen Welaan, ik heb het in één adem uitgelezen en laat er nu nog maar een stukje afgeknabbeld worden van die voorge nomen boerennacht, die nu toch al niet veel meer zal zijn dan een „wacht te kooi" ik moet eerst toch even dit won derlijke voetbalboek in ons clubblad aankondigen. De Gouden Draad een boek, uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig eerste klasseschap van H.B.S. Een boek is dit nu eigenlijk een boek? Hoe moet men deze wondere en aangrijpende pennevrucht van den „oer-kraai Fraenkel nu eigenlijk noemen? Een gedenkboek Neen, dat is te koud en omschrijft dit levenswarme verhaal niet voldoende. Het is meer een „uitbarsting" dan een „verhaal Zoo kan alleen iemand schrijven, die warmbloedig is. Die Indisch bloed in zijn aderen heeft en gelukkig maar! nu en dan de eeuwige rem van de Hollandsche nuchterheid niet kent. Die het ware schrijversbloed heeft en bijna een halve eeuw in de topklasse was van de Nederlandsche journalistiek. Die last but not least het ware „clubbloed' heeft en die prachtigste eigenschap demonstreert, die een man kan sieren: Trouw. Met spanning, bewondering en ontroering heb ik dit ge schrift van J. C. Fraenkel gelezen. Met spanning, omdat dit verhaal „loopt' als eSi roman. Met bewondering voor dezen woordkunstenaar, die het proza weet te verheffen tot de schoonste poëzie. En ook met ontroering, want H B.S. en Fraenkel beleven moeilijke maanden. Voor laatstgenoemde zijn de maanden moeilijk, omdat hij trouw was, niet alleen aan de Sport en aan zijn club, maar ook aan het door hem gegeven woord, dat hij zou trachten, het aan zijn beleid toevertrouwde bedrijf door de stormen van den oorlog te loodsen. Hij deed zijn woord gestand de omstandigheden hebben gewild, dat hij daarvoor thans moet boeten en zijn schitterende carrière afsluit op een wijze, die geen journalist, die het voorrecht had, onder dezen gaven mensch te werken, hem gegund heeft. Ook H.BIS. beleeft moeilijke maanden. De gouden draad dreigt af te knappen. Er zijn duizenden in den lande, die een warm plekje in hun hart hebben voor de Kraaien. En ah jullie, spelers van H.B.S. I, in de kleedkamer zijn even voor het begin van wéér een moeilijken wedstrijd, denk dan even aan den schrijver van jullie prachtige boek: De gouden draad. Ik weet, dat „Katjong's" leven zich bewoog tusschen twee polen: het bedrijf, waaraan hij zijn hart verpand had en H.B.S., waaraan hij zijn hart verpand heeft. Laat hem niet twee maal in één winter teleurgesteld worden in zijn trouw. Voetbal lijkt zoo onbeteekenend tegenover de problemen in de maatschappij het kan ook zoo machtig veel beteekenen. Kerels van H.B.S. I: Schenk overwinningen aan „Katjong" het is de schoonste, als ik het goed zie de eenige belooning, die J. C. Fraenkel voor zijn werk en zijn trouw wil aanvaarden. (J. H. WIJNAND).

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 24