Iets over spelopvatting en sportopvoeding schop forceeren, dit kunstje ook uit kan halen aan de zijlijn. Doch hierin staan beide partijen op gelij ken voet van kansen. De voordeelen zijn talrijker. Bij een ingooi ge beurt het herhaaldelijk, dat er foutief wordt inge gooid, hetgeen hinderlijk is en het sfiel ophoudt. Ook gebeurt het vaak, dat vier. vijf of meerdere malen wordt ingegooid op ongeveer dezelfde plek, omdat de bai uit de opeenhooping van spelers niet voldoende kan worden weggewerkt enz. enz. Wanneer men den bal mag intrappen in plaats van ingooien krijgt men zoodoende een prachtige kans om een aanval op te bouwen, daar men nu een maal harder trapt dan gooit. Het geheele spel- beeld wordt bij een intrap veel attractiever en zal aan spanning winnen. Maar het allergrootste voor deel is wel. dat een in het nauw gedreven elftal er niet over zal prakkizeeren den bal over de zijlijn te werken. Hier zal dus een reusachtig nadeel voor de sterkere partij worden opgeheven. En dit zou zeer zijn toe te juichen, daar menige match, die eigenlijk gewonnen had moeten worden, gelijk werd of soms verloren door minder faire opvattin gen van de in de minderheid zijnde partij. Ook het tempo wordt er belangrijk mede opge voerd. daar de bal sneller verplaatst en grooteren afstand aflegt. Al met al zou het het voetbalspel ten goede komen, doch zooals gezegd, zoo ver is het nog niet, alhoewel wij benieuwd zijn, hoe het resultaat zal zijn enwanneer men toestem ming zal geven voor het spelen van zoo n proef- wedstrijd. 7 /UN. die veronder- 7 steld worden eenig (- verstand van voet bal te hebben, zal het aan schouwen van een heden- daagsche voetbalmatch niet steeds dat genoegen en die bevrediging schen ken. hetgeen deze sport eigenlijk wel zou kunnen bieden. Het tegenwoordige voetbal met al zijn min of meer gecompliceerde systemen en theorieën mag dan voor een betrekkelijken outsider geperfectio- neerder lijken dan het simpele spelletje, dat 10 a 20 jaar geleden werd gedemonstreerd, de insider zal zich wel nimmer aan den indruk kunnen onttrekken, dat niet alles goud is, wat blinkt. Zelfs zal hij ver tellen dat het aan degelijkheid en doeltreffendheid jammerlijk veel heeft ingeboet. De aantrekkelijkheid van het voetbal gaat ver loren door ingeprente en haast automatisch ver richte handelingen van over-besmoesde, nerveuze en vaak prikkelbare spelers. De angst om te ver liezen culmineert in een angstvallig gesloten gehou den verdediging, terwijl iedere attaque door het spelsysteem van binnenspelers, centre-half en tegenpartij (die meestal hetzelfde ongedurfde systeem toepast) alle flair en kracht mist. Zoo doende wordt het spel dood en de fantasie uitge schakeld. Maar trapte men vroeger dan harder, was men sneller, plaatste men beter, dribbelde men ingenieu zer en had men meer uithoudingsvermogen Of was dit alles meer een kwestie van durf, vrijheid van handelen, het los-zijn van ieder verwrongen systeem met de daardoor losgelaten fantasie? Hier eens naar te gissen is niet onaardig. En wij gaan terug naar den tijd van een de Natris, een Dé Kessler, een van Kol of Bouvy; stel eens voor dat men hen had ingewijd in de kunst" van het stopperspilsysteem, of, zooals ik tot mijn niet geringe schrik pas geleden las, van het slingerback-systeem. Ongetwijfeld hadden zij er .hartelijk om gelachen, want voor hen gold nog steeds, dat de beste verdediging in een goeden aan val school. Maar aangenomen nu eens, dat ook zij verplicht waren geweest dit systeem te aanvaar den, hadden deze Grootmeesters van het voetbal spel dan eenzelfde doeltreffend en subliem spel aan den dag gelegd als zonder eenig systeem: Voor deze en nog zoo vele sterren uit vroeger jaren zou géén systeem onoverkomelijk zijn geweest Daar leverden zij individueel te handig cn knap voetbal voor De onsterfelijke dribbels van een Volkers of Delsen, de fantastisch snelle rennen van een Jan de Natris, de schaarbeweging van Lou Adam, het fameuze positiespel van een Dé Kessler en niet te vergeten de meesterlijke verdediging en combinatie Denisvan Kol, het had alles een geheel aparte stijl, individueel sterk en als combinatie weergaloos. Eén verdediger meer of minder had dan ook vrij wel geen bezwaar gevormd voor deze spelers. Doch het feit, dat zoo n speler in zijn tijd niet alleen stond en de steun had van de intelligentie zijner medespelers, die zijn bedoelingen en trucs begrepen en opvingen, gaf den doorslag voor effi ciënter. handiger en aantrekkelijker voetbal dan tegenwoordig. Men is vlug geneigd den oorlog den schuld te geven, doch dit is niet geheel waar. Reeds vóór den laatsten oorlog was het spel al slapper en Begunstiging can onse Jddvsrteerders, houdt de Schakel in stand.

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 16