van een Buitenliö m 1ET mag niet worden ontkend, dat de onvol- prezen lieden, die het initiatief namen tot het C doen herverschijnen van onze trouwe „Schakel", hierbij de wind in de zeilen hadden. Immers, deze wedergeboorte mocht samenvallen met een sinds jaren in onze club ongekend succes op het groene veld. Een gevolg hiervan was, dat velen zich gedrongen voelden in de „Schakel uiting te geven aan hetgeen vóór. tijdens en na de wedstrijden hun ziel beroerde, zoodat de copie het spongat uitberstte. Waar ik sinds vele jaren de ervaring heb opge daan, dat, hoe welgezind Vrouwe „Fortuna ons ook in algemeenen zin moge zijn ik denk hierbij aan de bloeiende gezondheid, waarin de A.F.C. zich mag verheugen zij ten aanzien van sportie ve successen slechts zelden tegen ons lonkt en wan neer dit eens het geval is, maar o, zoo vluchtig. Zoo schoten mij dan de wijze woorden in herinnering die Letitia, de moeder van Napoleon, moet hebben gesproken toen hij op het toppunt van zijn glorie was: „pourvu que qa dure' Helaas is mijn twijfel aan duurzaam succes ge grond gebleken en waar nu de stormwind van copy geluwd is tot een labberkoelte, moet de redactie van de „Schakel", naar het mij voorkomt, om copy bedelen. Mij althans laat ze niet met rust, hoewel ik meen in mijn laatste artikel te hebben aangetoond, voor welke moeilijkheden, in de huidige omstandigheden, een buitenlid zich geplaatst ziet, wanneer van hem een artikeltje verlangd wordt. De redactie van de „Schakel is echter vasthou dend en nadat ik op herhaalde verzoeken niet was ingegaan, schroomde zij niet tot lage middelen haar toevlucht te nemen, want zoo noem ik het speculee- ren op iemands ijdelheid, als ze je meldt een „gees tig" stukje te verwachten. Waar ik voor vleierij niet ongevoelig ben, zwichtte ik prompt en om indrukken op te doen, ondernam ik weder eens de expeditie naar de stad mijner geboorte en naar den Wandelweg, waar ik zoo vele voetstappen heb liggen. U ontvangt hiervan dus hierbij verslag en zij dit van onbevoegde zijde, onder volledige verantwoor ding van de redactie. Welnu mijn indrukken zijn weder van dien aard, dat ik mij afvraag of de A.F.C. gedoemd is het stopperspil-systeem toe te passen tot de dood erop volgt. Ik wil gaarne aannemen, dat er vereenigingen zijn, waarvoor dit de meest doelmatige speelmethode is en die dit in de practijk bewijzen. Geldt dit echter ook voor de A.F.C., bij de huidige samenstelling van het elftal? Vele jaren geleden, lang voor den tijd dat de naam stopperspil een bekende klank was, placht Toon Kooy dit systeem wel eens toe te passen, in dien hij zulks door de omstandigheden geboden achtte. Maar deze technische en tactische vaardige speler werd gesecondeerd door prima backs, met doelman Börnemann in topvorm. Daarbij kwam nog dat Piet Bos nu niet bepaald een kanthalf was die constant achter zijn voorhoede te vinden was, en deze speler dook nog wel eens op uit hef: niet, om wonderbaarlijke redding te brengen, als de suppor ters der tegenpartij reeds juichten, omdat onze ver dediging, keeper incluis, gepasseerd was. Dat onder zulke omstandigheden het scoren tegen A.F.C. zeer moeilijk was, laat zich begrijpen. Daarbij kwam nog dat A.F.C. over zeer snelle buitenspelers beschikte en dat bij steeds meer opdringende tegenstanders, met een overwegende meerderheid in het veld, een plotselinge doorbraak van A.F.C. met succes werd bekroond. Ontegenzeggelijk was toen evenwel de achterhoede het sterkste deel van het A.F.C. elftal. Thans is naar mijn zeer bescheiden meening de situatie juist andersom. Met alle waardeering voor onze achterhoede met haar zwoegenden centerhalf, zal een ieder moeten toegeven dat in onze voorhoe de de kracht van ons elftal ligt. Een en ander ware met de doelcijfers te bewijzen en mits voldoende gesteund en wellicht na een kleine „retouche' zooals de schilder zegt kan, speciaal in de tweede klasse, deze voorhoede zeer productief zijn. Nu kan ik, die slechts enkele wedstrijden zie, het toevallig zoo getroffen hebben, doch ik heb al eenige malen medegemaakt, dat A.F.C. een achter stand had, waarop achterhoede, mitsgaders stop perspil, naar voren kwamen, de A.F.C. gelijk maakte en het winnende doelpunt scoorde en men tenslotte het veld verliet met den indruk dat indien de match had voortgeduurd, de score nog zou zijn opgevoerd door A.F.C. Ik wil geen platgeloopen paden betreden, door aan te voeren dat de aanval nog steeds de beste verdediging is, doch ten aanzien van A.F.C. heeft toch in deze zijn meening Uw BUITENLID. P.S. Gelijk bekend, hebben eerste klassers als „Feyenoord" er. „Neptunus" het stoppelspil- systeem opgegeven, terwijl dit systeem bij H.B.S. geen succes is gebleken. Naschrift. Waar het stopperspilsysteem ook in de vergadering van 31 October ter sprake kwam en het nog steeds zoo is, dat uit „le choc des opi nions jaillit la vérité" hebben wij gaarne het woord verleend aan „buitenlid" achter welk pseudoniem 'n oud-speler schuilt, die voor ons eerste o.a. uit kwam in de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland.(Red.) Idrmmslmmn ran onze J-ldrerteerders, houdt de Schakel in stand. - f

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 14