voetBAl-wijsheiö Hup I7.T.U., de temden op elkander... I lit het Schetsboek van Harlekijn Ademhalen en nog iets. 0EGENEN, die aan het eind van het vorige seizoen onder mijn leiding getraind hebben,, zal het opgevallen zijn, dat ik speciale aan dacht besteedde aan de ademhaling. Hoewel ik vrees, dat dit een stokpaardje van mij is, kan het belang van het goed functioneeren der adem halingsorganen niet te hoog worden aangeslagen. Niet alleen voor voetballers of beoefenaars van andere sporten, maar voor iedereen. Het is door de medici uitgemaakt, dat vroeger of later bij alle menschen de achterste longblaasjes (alveolen) plat worden, doordat zij geen dienst meer doen. Niet alleen vermindert hierdoor de longencapaciteit, maar bovendien neemt de elasti citeit der borstkas af. Er zijn menschen, die van nature over een diepe, goed geregelde ademhaling beschikken; hun percentage is evenwel slechts zeer gering. De meesten van ons besteden echter nage noeg geen of weinig aandacht aan dit punt en ade men alleen met het voorste deel der longen. In dien je je aanwent om zoo diep en geregeld moge lijk te ademen, zul je merken, dat de eerste ver moeidheid, waarmee je in het begin van een wed strijd altijd te kampen hebt, niet zoo lang meer duurt en dus minder van je reserves vraagt. Het voordeel van dit onderdeel is, dat je je hierop bijna ieder oogenblik kunt oefenen. Persoonlijk gebruik ik de wandeling naar mijn dagelijksche bezig heden hiervoor. Voor de geïnteresseerden moge het volgende als leidraad gelden. We beginnen uit te ademen. Wanneer je denkt, dat je longen reeds geheel leeg zijn, moet je nog even door blijven gaan, tot je practisch naar lucht hapt. Dan speciaal het eerste deel van de inade ming zoo langzaam mogelijk en vervolgens je lon gen zoo kalm mogelijk vol laten loopen. Zelfs na zeer korten tijd, zul je merken hoeveel dieper en intensiever je ademhaling wordt, als je dit serieus doet.Indien je ochtendgymnastiek doet of bij de training, moet je je aanwennen zoo rustig en diep te ademen als je maar kan. - ers begunstigt lAw adverteerders 13

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 13