Het is drie uur en dus al knap donker. Plots gloeit overal licht aan en ontdek ik nu ook een reus van een kerstboom, welks versiering bestaat uit louter Zweedse vlaggetjes en verlichting. De boom schudt een beetje. Nu komt de wildernis, nu zie ik Afrika in Stockholm, De boom staat midden op een reusachtig plankier, rond met een doorsnee van wel 30 Meter, en ongeveer Is" M, van de grond. Om de boom hebben mensen een kringetje ge vormd. Daaromheen weer een, en nog een en nog een. Twintig, vijfentwintig, wel dertig kringen tel ik. De eerste kring loopt naar rechts om de boom, de tweede naar linies, enz. IJ vat waar het drummen vandaan komt. In een eigenaardig monotone cadans sjokt de company zijn rondjes. Met ingespannen gezichten tracht men zijn passen in de maat te houden. ""Plots een yell...., elke kring loopt nu in andere richting, 't Is fantastisch en die strakke gezichten maken het geheel zo primitief, zo oeroud, dat ik eigenlijk niet weet waar ik ben. Om mij heen hoor ik het knappen van inmiddels aangelegde houtvuren. Grote blokken dennehout op stapels zijn aangestoken, op tien, twintig ver schillende plaatsen. Eromheen staan de Vikingers. Het zijn geen bezoekers meer, het zijn Scandinaven, hun gezicht en hun lichaams bouw worden door het vuur zo sterk geaccentueerd, dat het feit, dat ze doodgewone Europese kleding dragen, eigenlijk zijn betekenis verliest. Rusland, Finland, Zweden, er is iets diepers dan politiek. Op dit hoogste punt van Skansen is heel Stockholm goed te overzien. Stomatol"reclame flikkert op. "SJ" Statens Jarnvager, de spoorwegen van het hele volk'1 draait zijn Neonreclame in blauw langzaam doch gestadig rond. "Grand Hotel" lees ik. AftonbladetOvomaltine" en verdere aanprijzingen van bijna de hele wereldproductie doen Stockholm opgloeien. Daar is de uit- gang. jir zijn gisteren weer lichtingen opgeroepen, Verzamel plaats Skansen, Hier staat een regiment opgesteld, Blijkbaar is het Noorden hun bestemming. Uitrusting als bovenomschreven. Harde kerels zoo te zien, waaraan die vreemde grove witte uniformen, die ondanks alles een kecke indruk maken, niet vreemd zijn. De Radio-omroepheeft bekend gemaakt, dat zo juist de 2 millioen Kronen vrijwillig bijeengezameld zijn voor het Zweedse 0. 0» Boven alles dreunt de Drumdrum,

Schakels (clubbladen) | 1939 | | pagina 7