VAW WEEK TOT WEEK ö«>©e s>©s><s> Generaliseeren is steeds gevaarlyk. Men doet er zoo gauv/ onrecht mee. Zoo had ik het verleden week over de spelers van 2de., 3de en 4e elftal -in het byzonder van beide laatste elftallen- die zoo weinig interesse vbor'de training toonden, en ik vergat daarby, dat er verschillende spelers zyh die geregeld dankbaar van de gelegenheid gebruik maken, om overdag een urtje speciale training van Donnelly te ontvangen. Volkomen terecht heeft een dier spelers my opgebeld en erop gewezen, dat hy »s avonds niet kan komen, doch geregeld overdag zyn schade inhaalt. Het pleit voor het eergevoel van dien speler, dat hy myn verwyt niet op zich liet zitten, ja het zelfs een genoe gen onder zulke omstandigheden een misverstand recht te zetten. De spelers wien het moeilyk valt 's avonds te komen trainen -de 2de, 3de en 4de elftallers worden voortaan Dinsdags èn Donderdagavonds verwacht, al kan niet worden gegarandeerd, dat zy alle by een oefenparty steeds een plaatsje kunnen krygen- vinden Donnelly altyd bereid.een afspraak voor trai ning overdag te maken. Natuurlyk moet dit niet het gevolg hebben, dat men 's avonds lieelemaal niet meer komt, want in het byzonder voor het 1ste en 2de elftal blyft het broodnoodig om in ploegverband te oefenen. Ik blyf nog steeds van meening,, dat alleen het ontbreken van goed ploegverband de oor zaak van het gedeelte lyk falen van het 1ste elftal is. Alles moet erop wor den gezet om dit te verbeteren, practisch door oefenpartytjestheoretisch door bespreking van gemaakte fouten en van tactiek. De beide oefenwedstryden tegen Volewyckers en HVV hebben, dit weer eens duidelyk getoond. Zb'ó-' göed als wy van deze' sterke 3de klasser konden winnen, hadden wy ookiop HVV de zege kunnen behalen. In het veld waren we voortdu rend sterker, doch HVV wist 3 goals te makenen wy slechts 2. De'herhaling wordt vervelend; meestal zyn wy in het veld niet zoo slecht, eerder nog iets beter, doch de tegenparty scoort de benoodigde punten. Vroeger viel dit in zoo sterke' ïriat'e dp, 'Omdat' Charlés altyd wel een of meer góaltjete wist te ma- of te laten maken.' We moeten 'hieruit de nóodzakelyke consequenties trekken: Door grootere veiligheid in de achterhoede en verdediging moet het raogelyk worden gemaakt dat ook het kleinste succes onzer tot nu toe vry zwakke voorhoede een voor deeltje beteekend, dat met alle macht uitgebuit en daardoor voor den wed- stryd- beslissend wordt. Nu geef ik gaarne toe, dat een dergelyke spelmetho de in eerste plaats een hulpmiddel is voor de met voetbaltalent minder be- deelden, ja dat de-doorvoering -over de geheele linie zelfs tot vervlakking van het spel zal leiden. Inderdaad, voetbal-sterren die zich intuitief by elke spelsituatie weten aan te -passen, de menseden met de aangeboren feeling voor voetbal, zy zyn niet degenen, die op een ingestudeerd safety-systeem zyn aangewezen. Maar in gemoede, hoeveel werkelyke voetbal-sterren, van die- intelligente spelers, wier spellen vol verrassingen voor de tegenparty een wanhoop en voor de toeschouwers een genot is, loopen op onze'velden nog rond? Helaas mag men ook niet blind zyn voor de mogelykheid, dat het voort durend inhameren van het "systeem" fnuikend is voor de ontwikkeling'van den werkelyk begaafden- "speler me-t aanleg". De drang om Zyn voetbalkunst "uit te leven, de fantasie, het onverwachte initiatief, het wordt alles geremd zoo niet geheel vernietigd, waardoor al die charme verloren gaat, welke het 'spel voor den voetballiefhebber steeds- zoo- aantrekkelyk maakt". Maar al deze besohouwingen- e-n verzuchtingen hebben weinig zin.' Wy heb ben alleen met de werkelykheid rekening te houden. Meer dan nooit spo'elt men een wedstryd -tenminste Y/at betreft de eerste elftallers- om het Uit sluitend'doel; te winnen d.w.z.-de positie van zyn club veilig te stellen. We hebben ons-dan ook alleen af te vragen met welke correcte middelen dit' doel in het veld bereikt kan worden en hoe men de zaak ook wendt of draait, dan moet men, rekening houdende met de zwakke Z'ydai Van ons éérste" elftal, naar de middelen grypen die ook door anderen worden aangewend, om onder de zelfde omstandigheden toch succes te bereiken. Men zal van ons, eer'ste een ploeg-moeten maken, v/aarin iedere speler precies zyn taak kent. Men zal zóó moeten spelen, dat de zwakke punten in het elftal zoo min mogelyk gevaar op leveren. Aan Donnelly om daarvooreen oplossing te vinden en aan de spelers om door bespreking met onzen trainer en practische toepassing op de trai ningsavonden deze oplossing te aanvaarden en tot een succes te maken.' ■Het tweede moest jammer genoeg met den oneven goal. voor de Ajax-reser ves het hoofd buigen. Toch op zich zelf een aardige prestatie. Het derde en vierde gingen-op den goeden weg voort. Vooral de overwinning van het 4de in Zandvoort op-de ongeslagen leiders "Zeemeeuwen" 2 en' zulks nog wel met ver schillende invallers is een buitengev/oon mooi succes. -.Wiet onvermeld wil ik laten-dat in de afgeloopen week de training

Schakels (clubbladen) | 1938 | | pagina 2