misschien zelfs 3e plaats verspeelde. Eerlijk gezegd voelde ik het later als een hiaat in de veelgeprezen Duitsche super-organisatie, dat de luidspreker ons kleine groepje Hol landers niet met den juisten toestand van Brasser s voet op de hoogte had gesteld. Wij hadden zijn heroieke race dan beter ge waardeerd en hem niet inwendig ver- wenscht, want U weet, het publiek is nu eenmaal wreed en ook een Hollander kan chauvinistisch worden, zelfs in Berlijn. Ik zal U ook niet vervelen met een be schrijving van de wonderbaarlijke prestaties van den neger Owens, die in onnavolgbare stijl, licht als een veer en snel als een wer velwind over de baan vloog. In Berlijn ver geleek ik zijn stijl met die van een wilde kat; de Engelschen noemen hem nu een pan ter, wat nog beter gevonden is. Een juiste definitie te geven is wel niet mogelijk; men moet dezen athleet gezien hebben. Wat ver der te zeggen van de verdere prachtpresta- ties, als de lange afstand-races der Finnen, de 800 Meter, de 3000 Meter hindernis, het polstok hoogspringen, van de Marathonloop niet te vergeten. Wat was het een koddig gezicht toen no. 7, 8 en 9 met een onderlinge afstand van ca. 20 Meter arriveerden en no. 9 eensklaps na 42 K.M. een felle spurt in zette waarbij hij no. 8 totaal van de sok ken liep en no. 7 bijna ook nog klopte. Deze kreeg hem echter op tijd nog in de gaten, zette eveneens een geweldige spurt in, alsof hij zoo uit z'n bed stapte, en kon zoodoende den aanval afslaan, onder groote hilariteit van het publiek. En dan die dramatische middag van de estafetten-race, waarbij we ons schor schreeuwden toen Osendarp na den laatsten wissel de achterstand inliep, om even voor de finish den Duitscher Borchmeyer met een borstbreedte te slaan. En toen de desillusie dat de Hollandsche ploeg gedisqualificeerd werd, omdat Tinus het stokje was kwijtge raakt. Wij, die alleen naar de loopers had den gekeken, hadden hiervan niets gemerkt en het was wel een zeer pijnlijk moment, toen we de droeve mededeeling door den luidspreker hoorden. En wat de zaak nog pijnlijker maakte was, dat het Duitsche pu bliek zich niet bijzonder sportief toonde, toen bekend werd gemaakt, dat door deze pech Duitschland de derde prijs had inge pikt. Het was evenwel, of ook de Olympi- schen Goden dit minder sportief optreden niet welgevallig was, want vlak daarop vol trok zich een nog veel vreeselijker drama bij de dames estafetten-race. Bij het laatste wisselpunt lieten de Duitsche dames, die zeker een 10 Meter voorsprong hadden en den vorigen dag nog het wereldrecord had den verbeterd, eveneens het fatale stokje vallen en waren zoo verbouwereerd, dat ze er niet eens meer aan dachten het op te rapen, maar in huilen uitbarstten, waar door een vaste eerste prijs voor Duitschland verloren ging. Recordverbeteringen en zenuwsloopende momenten waren niet van de lucht; de on heilspellende stilte vooral bij de starts van de 100 en 200 Meter was dusdanig, dat je je als onder hypnose voelde. En dan, na het startschot, die uitbarsting van aanmoe digingen uit de zenuwoverkropte gemoede ren. Het RaRaRa Germania van de Duit- schers, het HèjaHéjaHéjahé van de Finnen, het hoei-hoei geroep van de Hongaren, het was je reinste cacaphonie. Het geweldige Stadion leek dan wel een heksenketel, waar in op den bodem eenige witte, bruine of zwarte duivels probeerden elkander één of meer centimetrs afhandig te maken. In af wijking met de Spelen in Amsterdam hiel den de Amerikanen zich ditmaal vrij rustig, hadden ze hun yell schijnbaar thuisgelaten, of wisten ze dat hun mannetjes het ook zon der schreeuwen wel zouden winnen. Ook van de Hollanders merkte men niet véél en deze zaten te verspreid. Om me heen zaten er een stuk of tien, een rij of twintig lager nog een wat grooter groepje, doch hun klankvolume was te gering om in dit groote Stadion tot zijn recht te komen. Wie wel op vielen waren de Zweden en Finnen, die maakten het zelfs zoo erg, dat ze eenmaal door den luidspreker tot de orde moesten worden geroepen. In de morgenuren werden de voorwed strijden gehouden en 's middags om 3 uur begon dan het hoofdprogramma, dat meest al tot een uur of 7 duurde. Bij het vele en buitengewoon spannende, dat werd ge boden, was dit meer dan welletjes, doch de Duitsche organisatoren hadden eiken dag nog voor een toespijs gezorgd en na zevenen kregen we dan demonstraties te zien van Finsche, Noorsche, Hongaarsche turners, e.a., die het aanzien zeker meer dan waard waren. Zoo zagen we o.a. een turnuitvoe- ring van niet minder dan 1200 Zweedsche turnsters en turners, waarna Duitschland natuurlijk nog beter voor den dag wilde komén en ons den volgenden dag op een massa-demonstratie van niet minder dan A.F.C.'ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1936 | | pagina 7