tie en als verfrisschend nieuw element in het clubvoetbal. Bij deze M-formatie blijft de spil als der den back spelen, doch trekken de midvoor en buitenspelers iets terug, terwijl de bin- nenspelers vooruitgeschoven posten inne men. De buitenspelers zullen hier in hoofdzaak met hun vleugelhalfs de aanvallen opzetten. Beschouwen we eens het positiespel bij zoo'n aanval tegen een in W-formatie spe lend team. De linksbuiten bijv. speelt den bal; de vij andelijke kanthalf zal hem moeten aanval len. De linksbuiten plaatst den bal in de vrije ruimte (oude, opnieuw ontdekte nood zakelijkheid) naar voren, ongeveer halver wege tusschen de linksbinnen- en linksbui ten plaats bij de orthodoxe speelwijze, met bestemming voor zijn derwaarts vrij loopen den binnenspeler. De rechtsback zal gedwonen worden dien binnenspeler te volgen en aldus van doel weggetrokken worden. De linksbuiten kiest, na den bal afgegeven te hebben, onmid dellijk naar binnen loopend positie, hetgeen hem in zooverre gemakkelijk zal vallen, aan gezien hij op zijn tegenstander-kanthalf voor heeft, dat hij zich niet behoeft te wen den. De binnenspeler, naar den vleugel uitge weken, kan trachten den hem aanvallenden rechtsback te passeeren, nog beter echter den bal achterwaarts zoo snel mogelijk naar zijn vrij loopenden buitenspeler (nu a.h.w. binnenspeler geworden) te dirigeeren. De midvoor heeft den vijandelijken spil van doel gelokt, terwijl de rechtsbinnen en de rechtsbuiten, naar binnen gekomen, iets achterblijvend positie gekozen hebben. Men ziet, dat hierin een verrassend, goed positiespel schuilt, o.i. beter dan bij de W- formatie mogelijk is. Een ander voordeel van de M-formatie zien we hier in, dat de opzet der aanvallen inplaats van twee punten bij de W-formatie hier van drie punten kan uitgaan, terwijl de groote afstand bij de W-formatie in het middenveld tusschen spil en midvoor nuttig verkleind wordt. Zoo zou het ook interessant zijn, de schietkansen en den hoek, waaronder bij beide systemen het doel onder vuur geno men kan worden, met elkander te vergelij ken. Het meest attractieve van de M-for matie (naast het nieuwe), lijkt ons de ver rassing, die men de tegenpartij kan berei den door tijdens den wedstrijd van de eene formatie in de andere over te gaan. Dit laatste, die overgang, lijkt ons ge schikter dan het hulpmiddel, dat men nu aangegeven heeft om de physiek niet im mer passende binnenspelers in hun zware taak te helpen, n.l. het verwisselen der bin nen- en buitenspelers. Deze omwisselingen moeten noodwendig de kracht van een elftal verminderen, daar er al heel weinig spelers te vinden zullen zijn, die even goed op de binnenplaats als op de buitenplaats kunnen opereeren. Mogelijk is onze beschrijving van de imitatie-W-formatie te subjectief geweest. Natuurlijk zullen ook in de practijk aan de M-formatie bezwaren en nadeelen verbon den blijken. Dit artikel beoogde geenszins deze for matie als alleen-zaligmakend aan te prijzen en over de W-formatie den banvloek uit te spreken. Nog minder maakt het aanspraak op volledigheid. Het wilde slechts enkele nieuwe gezichtspunten openen in het theo- rethische systeemvoetbal, omdat het Ne- derlandsche club-voetbal een verfrisschend element best gebruiken kan. JAARVERSLAG SECRETARIS 1935. (Slot). Het 7de is ook zwaar in de running ge weest, maar kwam ten slotte adem te kort, terwijl daarentegen het vijfde na een twee jarig verblijf in de Reserve le klasse, weer gedegradeerd is, hetgeen mij voor P. Ver hoef zeer leed doet. Groote verbetering is te constateeren bij onze adspiranten elftallen. Het A-elftal is zelfs vlak achter hun groote rivalen Ajax geëindigd, hetgeen voor de Commissie en van Kol een groot succes beteekent. De prestaties der Junioren steken hierbij wel erg af. Het aantal leden bedraagt momenteel 550 tegen vorig jaar 458. De uitgebreidde Enquête-Commissie heeft weer druk werk gehad, hetgeen voor den volijverigen secretaris dier Commissie: Be nito Smits geen bezwaar is. Hoe meer werk hoe liever, nietwaar Ben? A.C.C. is weer in eigen huis terug, het geen de een prachtig, de ander maar matig - 9 - A.F.C.'ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1936 | | pagina 9