WAT IEDER A.F.C.-er BEHOORT TE WETEN. Werd het oude jaar op niet onbe vredigende wijze met een gelijk spel (3-3) in Culemborg uitgeluid, het nieu we werd voorwaar uitstekend begon nen met onze re vanche op Alcma- ria Victrix. (5-4). In deze beide wed strijden kwam weer duidelijk tot uiting, dat voor ons tegen woordig eerste elftal een flinke voorsprong nog geen overwinning en een dito achter stand geen nederlaag beteekent. Immers onze 31 voorsprong tegen Vriendenschaar waarmede van doel verwisseld werd, kon in de tweede helft door de tegenpartij worden ingeloopen, terwijl het verloop der score tegen A.V. 20, 24 rust, 5A boekdee- len spreekt. Trouwens met 33 goals vóór in 11 wedstrijden kunnen we voor den dag komen, doch de 36 tegenpunten accentuee- ren onze zwakte. Nu weet ik wel, dat men bij de beoor deeling van den wedstrijd in Culemborg er terdege mee moet rekening houden, dat Vriendenschaar na vóór de rust gevoet bald" te hebben, in de 2de helft door groo- te, bij enkele spelers zelfs gevaarlijke forsch- heid, het spelbeeld forceerde. Van het goe de, nu en dan zelfs zéér goede spel van bei de partijen in de eerste helft, bleef daar door niet veel meer over, al was mijn in druk, dat het Culemborgsche publiek deze „förschheid" méér apprecieerde. Zooals men weet, hadden we de pech, dat een handsgeval vóór doel, toen een der Culemborgers een bal van Charles met de vuist uit het doel hield, welke bal toen via de deklat over ging, waarschijnlijk mede door dit laatste door den referee onopge merkt bleef. Laat ik echter trachten een verklaring te geven voor die zonderlinge score 3336. Het zou gemakkelijk wezen die 36 goals al leen op rekening der doelverdediging te schuiven. Natuurlijk is het een feit, dat met een Börnemann in zijn goeden tijd in het doel, wij redelijker wijze gesproken, nu met een flinken voorsprong bovenaan zouden staan, maar zulk een keeper hebben we nu eenmaal op het oogenblik niet. Men moet roeien met de riemen welke men heeft en de wetenschap, dat onze keepers werkelijk hun best doen en zoo graag beter zouden wil len, moet ons voldoende zijn. Oefenen en hersens gebruiken, zij hun parool Maar daarin zit het niet alleen. Het is logisch, dat de rest van het elftal, speciaal de backs en in mindere mate de midden linie zich rekenschap van deze feiten moe ten geven en dus zorg dragen, dat de taak van den keeper zooveel mogelijk verlicht wordt. Dus, beschermt den keeper, door de aanvallende partij bij een schot of voorzet goed af te houden. Geeft zoo min mogelijk schietkans Daardoor geeft men den man in het doel een gevoel van veiligheid, dat zijn actie ten goede komt. Bestudeert maar eens flink de kiekjes in „Voetbal waar je spelers als Nazassi (Uruguay), Swarten- broekx en van Kol steeds als beschermers van doelwachter of doel ziet optreden. Is het schot of de voorzet afgevuurd, onmid dellijk kiezen ze hun mannetje om af te hou den en laten de rest aan den keeper over, óf als deze uit zijn doel moet komen, be schermen zij de fatale ruimte tusschen de palen. Een questie van feeling, geboren uit voortdurend goed opletten en realiseeren der situatie. Zooals ik echter reeds na den wedstrijd in Culemborg zeide, heeft ons tijdelijk falen in iederen wedstrijd nog andere oorzaken, en wel te kleine startsnelheid der backs, als mede het feit, dat onze binnenspelers nog niet in staat zijn voortdurend die activiteit te ontwikkelen, welke voor de hun opgedra gen taak als teruggetrokken binnenspelers noodzakelijk is. Allerminst behoeven de backs een flinken afstand bijzonder vlug te kunnen afleggen, maar wel is het absoluut noodig, dat zij over een bijzander snelle start beschikken. Trou wens een snelle start geeft iederen speler een bijzonder voordeel, maar het zal ieder duidelijk zijn, dat vooral bij backs, die bij voorkeur de vleugels dekken, zulk een start hun waarde bepaalt. Het gemis daarvan was in eerste instan tie de oorzaak der 4 goals, die Alcmaria zoo vlug achter elkaar scoorde, waarbij ik niets te kort wil doen aan het uitstekende open voorhoedespel der Alcmarianen, die op de juiste manier van de gestichte verwarring profiteerden. Vleugelhalves en backs wis ten niet meer, wat ze aan elkaar hadden, A.F.C.'ers, begunstigt onze adverteerders! 4

Schakels (clubbladen) | 1936 | | pagina 4