ten. Immers, het geheele elftal is gedurende een onafgebroken periode van Juni af regel matig op de training verschenen. Kon vroe ger jaren niet anders dan in mineur gespro ken worden over de opkomst van de le elf talspelers op de trainingsavonden, thans zijn de rollen volkomen omgekeerd. Het lijkt mij dan ook nu reeds een geschikt mo ment om de resp. spelers op dezen plaats, een compliment te maken voor de wijze waarop zij aan den oproep van de trainings commissie, in het begin van het seizoen ge daan, gehoor hebben gegeven. Er zit gang in (houdt vast,, Piet) er zit stemming in, doch dat moet ook, willen we, en daar ben ik van overtuigd, in de toekomst meerdere en grootere successen boeken, want we zijn er nog lang niet, lui, denk daar om. Met 7 punten en uit de laatste 4 wedstrij den hebben wij ons reeds betrekkelijk veilig gesteld en met nog 5 wedstrijden te spelen kunnen we dus aan de voorbereiding voor het volgende seizoen beginnen. Reeds de wedstrijd van a.s. Zondag kan een serieuse krachtmeting zijn, en wanneer er gespeeld wordt voor wat we waard zijn, denk aan B.F.C, uit, dan vrees ik het ergste voor H.E.C. Afin we zullen zien, we spreken el kaar nog nader. N. OPGEDRAGEN AAN ONS EERSTE ELFTAL. We zagen eens wat puntjes hangen, in de ijle competitielucht, Hadden we die alvast maar binnen, werd er algemeen gezucht. Plotsklaps kwam er een reactie, alles zwoegde snuivend mee, en men graaide en men paaide een vijftal puntjes naar benee. Ginder zien w' de degradatie loopen, héél daar ginder in 't verschiet!! Néé, zoo mal om te degradeeren is de A.F.C. nog niet!! EEN AANGETROUWDE. DE LONGEN, DE ADEMHALING EN DE SPORTKEURING, door CH. A. IDE, keurend medicus van het Sportkeurings- Bureau. Welke beteekenis heeft het sportkeu ringsbureau voor de aanstaande sportbe oefenaars, en waarin onderscheidt zich de sportkeuring van de gewone keuring? Ik stel mij voor, dat een jeugdig sport- enthousiast van 20 jaar, die wel iets aan sport gedaan heeft, maar zich op geen en kel onderdeel speciaal heeft toegelegd, naar zijn huisarts gaat en hem vraagt: „Kan ik in training gaan voor de 400 meter. Als zijn dokter hem niet zeer goed kent, zal hij hem onderzoeken, zijn hart en longen, mis schien ook zijn urine nazien. Vindt hij niets bijzonders, dan zal hij hem laten gaan met de geruststellende mededeeling, dat alles in orde is en er geen bezwaren zijn voor de training. Op het sportkeuringsbureau gaat het an ders. Al dadelijk als de candidaat zoo goed als geheel ontkleed op ons toe komt wande len, nemen wij waar hoe zijn gang is, veer krachtig of sloom, lui of pittig. We letten op den bouw, en op de houding, of die slap of flink is. Ook de borstkas heeft dan dadelijk onze aandacht. Is deze gespierd en goed uitge groeid conisch naar onderen verloopend, of is hij slap en lang met ingevallen plaatsen boven het sleutelbeen. Ook maat en gewicht zijn belangrijke hulpbronnen om een algemeenen indruk te helpen vestigen, want ter bestaat een zekere verhouding tusschen leeftijd, lengte en ge wicht. Als deze algemeene indruk er bij ons is, komt pas het onderzoek van de organen aan de beurt. Ik wil hier alleen behandelen de eigenlijke ademhalingsorganen. Het onderzoek van de longen geschiedt op twee manieren. Ten eerste met de ste thoscoop, dat is het instrument, dat op de borst van den patiënt gezet wordt, terwijl men hem laat zuchten, en ten tweede door middel van de percussie, waarbij de vin gers op het lichaam gelegd worden en men op deze onderlaag met de vingers van de andere hand of met den percussiehamer klopt. Uit de bevindingen, die wij uit dit onderzoek, gecombineerd met de antwoor den van den candidaat op de hem gestelde vragen, opdoen, kunnen we dan een conclu- - 13 - A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1933 | | pagina 13