r~ CAFÉ „®©Y^IL" KONINGINNEWEG 212 WAT IEDER A.F.C.-ER BEHOORT TE WETEN. De talrijke ongevallen, misdragingen en onaangenaamheden, welke in den laatsten tijd weer geregeld in de competitiewedstrij den voorkomen, hebben onzen Bondsvoor zitter, Dr. D. v. Prooye, aanleiding gegeven zich in een rondschrijven tot de Scheids rechters en Clubbesturen te wenden. Of schoon wij dit rondschrijven reeds direct in een bijeenkomst met onze eerste-elftallers behandeld hebben, kunnen wij niet genoeg medewerking verleenen, zoodat ik onzen Schakel-redacteur verzocht, dit schrijven ook in ons Clubblad te publiceeren, opdat alle spelers, voor zoover zij het niet reeds in de bladen gelezen hebben, er kennis van nemen. Dit optreden van den Bondsvoorzitter kan niet genoeg worden toegejuicht. Reeds lang werd in toenemende mate over de verruwing en de verslechtering der verstandhoudingen geklaagd. Nu de eerste man in ons voetbal wereldje de leiding in de actie ter bestrijding van dit kwaad genomen heeft, mogen we hopen, dat thans aan een en ander paal en perk zal worden gesteld en de wedstrijden weer dat worden, wat ze zijn moesten: ont spanning voor spelers en toeschouwers. Wanneer ik echter eens naga, wat vooral in de laatste weken in dag- en sportbladen over deze materie gepubliceerd is, dan wil het mij voorkomen, dat men twee dingen niet voldoende uit elkaar houdt, en wel de verruwing, welke door een bepaald speel systeem ontstaat en de excessen, welke hun oorzaak vinden in het gebrek aan vriend schappelijke verstandhouding, om maar niet eens van haat van naijver te spreken. In hun uitwerking mogen beide misschien vrij wel gelijk zijn, en het een moge wel eens de aanleiding tot het andere wezen, in hun oorsprong zijn zij geheel afwijkend en is dus een verschillende remedie geboden. Laat ik nu eerst eens de verruwing ten gevolge van een spelsysteem beschouwen. Zooals ik reeds op verschillende plaatsen beweerd heb, beschouw ik het spelsysteem, dat ik met ,,opportuniteitsvoetbal" wil be titelen, als eene bron van ruwheid en grof heid. De grofste, moedigste, de tegenpartij (en niet te vergeten, ook zich zelf) het minst ontziende spelers, hebben daarbij een uitge sproken voordeel, hetwelk alleen door een groot overwicht aan techniek en tactiek te niet gedaan kan worden. Een beroep op de Besturen van clubs met een dergelijke speel wijze is natuurlijk doelloos, daar zij hun fout niet zien, of hoogstwaarschijnlijk liever van de aldus behaalde successen zullen profitee- ren, dan het risico loopen door den overgang naar een kalmere speelwijze achterop te raken. De verbetering kan hier alleen van buitenaf bijgebracht worden en wel van de zijde der scheidsrechters, die voor bestraf fing van alle overdreven grofheid en roeke loosheid den spelers een andere speelwijze moeten opdwingen. De mogelijkheid, dat de scheidsrechter in de omgeving waar hij zijn voetbalkennis opdeed,-nooit anders gewend geweest is, blijve hier maar buiten beschou wing. De tweede oorzaak der onaangenaamhe den is veelzijdiger, ingewikkelder en deli cater. Tal van omstandigheden kunnen aan leiding geven, dat elftallen niet in de, voor als ontspanning bedoelde sport, vereischte, geestesgesteldheid in het veld komen of wel tijdens den wedstrijd een aanvankelijk vriendschappelijk gespeelde partij in een rauwe vertooning doen ontaarden. Het is duidelijk, dat het optreden der scheidsrech ters hier slechts een remmenden invloed kan uitoefenen, doch dat vóór alles de verant woordelijkheid hier bij de clubleiders, cap tains, etc. ligt. Deze oorzaken zijn vele. Ik wil mij ertoe bepalen eenige op te noemen, welke ik tot NA AFLOOP DER WEDSTRIJDEN BIJ VAN J. V. D. PUL TELEFOON 21649 A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! 4

Schakels (clubbladen) | 1931 | | pagina 4