Cafe-Restaurant VAN TUYLL een braven, ouden dokter, nog zoo eentje, die vermoedelijk eens per maand Zaterdagavonds wat poedelt in een blikken bakje met warm water. Deze medi cus kan zich maar niet voorstellen, dat zwemmen goed is voor het menschelijk cor pus en heeft vermoedelijk ettelijke tientallen der hem toevertrouwde zielen door zijn tusschenkomt van het zwemmen afgehouden, onder de leuze dat onze Lieve Heer ons wel van zwemvliezen zoude voorzien hebben, indien het natte element ook voor ons be stemd ware. Voor dit genre medici, die echter ook zeldzaam worden, moet men natuurlijk op passen. Wendt u dan liever tot een der keuringsbureaux die er in onze groote steden zijn of probeer het eens bij een moderner, objectieven medicus. We gaan door: uw zoon is lichamelijk goedgekeurd: hij voelt zich weldra thuis in zijn club, hij leert voetballen, hij is wat los- lippiger dan vroeger, gebruikt iets meer krachttermen, hij eet beter, groeit uit en hij krijgt aardige vriendjes, hij is een en al op gewektheid, kortom het is ideaal, maar pas nu op, vader of moeder, want nu dreigen er gevaren, die niet voor de clubleiding, maar voor uw verantwoording zijn. Niet ten on rechte waarschuwt H. F. Kohlbrugge in zijn boek ,,Practische Sociologie" voor de excessen en wanneer zoonlief al te veel op gaat in de geneugten en nuttigheden zijner club, dan is het niet uitgesloten, dat de school in het gedrang komt en dat conform de voor spelling van den zuren vader bovenbeschre ven, inderdaad de rapportcijfers een beden kelijke daling aan gewicht der geestelijke bagage van uw telg gaan signaleeren. Thans aan u de plicht, ouders, te toonen, dat gij voor uwe oudertaak wat over hebt. Wacht u er voor „die lamme sport" te gaan ver guizen, wacht u er voor plotseling over stag te gaan en elke sportbeoefening bruusk stop te zetten, maar zit evenmin bij de pakken neer door u allengs met het idee te verzoe nen, dat dit jaar nu wel verloren zal zijn en deze klasse gedoubleerd moet worden. Gaat thans, zoo eenigszins mogelijk en dit is werkelijk bijna altijd mogelijk het huis werk na, tracht samen met uw kind het gelijkmatig te verdeelen en bepaalt precies de uren van ontspanning. Laat deze uren zóó vallen, dat onze patiënt op vrije mid dagen direct na de koffie nog een tijd werkt en daarna vrij gelaten wordt, zorg, dat zijn Zondagmiddagen per sé geheel vrij zijn. Wanneer gij aldus een tijdsregeling hebt ont worpen, waar niet dan bij uitzondering van wordt afgeweken, en, wanneer onze vriend nu houvast heeft en precies weet wat voor tijd dit behoeft heelemaal niet weinig te zijn aan plicht gewijd is, wat voor lief hebberij gereserveerd, dan wint ge dit, dat de geest van uw kind meer en meer ge richt en ingesteld wordt op het werk: door de regelmaat en de ambitie wordt dit num mer één, de zekerheid, dat er ook uren van verpoozing in het verschiet zijn, geeft rust, de wetenschap wanneer zij zullen komen, geeft gestadigheid. Huiswerk en Schoolplichten. Het lijkt mij altijd fout te meenen, dat huis werk en dergelijke schoolverplichtingen, waar het huisgezin mee te maken heeft, af hankelijk zijn van het aantal bestede uren: een oneindig machtiger factor is de toewij ding en de intensiviteit van werken. Zorg mede door uw voorbeeld, dat plicht stilzwij gend als het eerste wordt beschouwd, dat dit in het huisgezin de hoofdzaak is en ge hebt niet te vreezen van excessen bij sport. Het is, zoo zou ik het willen formuleeren, geen kwestie van uren en tijd, maar van ge dachteleven en gezinsspheer. Het gezin, waarin plicht bovenaan staat, maar dat daarnaast juiste en geregelde licha- AMSTELVEENSCHEWEG HOEK STADIONPLEIN RESTAURANT A LA CARTE DEN GEHEELEN DAG BILLARDZAAL - CONCERT HEINEKEN'S BIEREN A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! - 10 -

Schakels (clubbladen) | 1931 | | pagina 10