Schitterende sorteering Nouveauté's in Zijden- en Wollen Stoffen LEIDSCHEPLEIN 2 bal geweten aan het uittreden der intelligen te klasse en misschien met recht. Ziet men echter A. F? C. voetballen, dan kan men deze meening niet huldigen, daar, zooals ik reeds vroeger vertelde, de hersens en het in tellect in ons spel volkomen ontbreken. Voetbal is een spel, dat ontelbare kansen biedt. Indien het voetbal A. F. C.-team, net zooals de cricketers, bij de eerste gemaak te fout naar het kleedlokaal moest terugkee- ren, dan zou het elftal waarschijnlijk binnen de drie minuten aan den kant zitten. Zooals ik reeds schreef, laat het voetbal het maken van honderd fouten toe en kan men de honderdeerste keer, door 'n goal te maken, alles nog vergoeden. En dit is 't ongeluk van ons voetbal en het drama: doordat elke koe wel eens een haas vangt, laat men het groo- tendeels op het geluk aankomen en trapt ergo maar raak. Men is enthousiast, bereid voor zijn club als het ware te sterven, men beukt en ramt en het resultaat is het onbenullige partijtje voetbal, waarvan zelfs de gras sprietjes op het veld staan te rillen. Voor ik thans over de taktiek van voetbal ga schrijven, vermeld ik even voor de dui delijkheid dat ik den man, die den bal heeft, de actieve voetballer noem en de rest van het elftal de passieven. Verder onderscheid ik thans de persoonlijke taktiek en de elftal- taktiek. De actieve voetballer moet zich ten doel stellen en zijn heele intellect geven aan het probleem: „Hoe doe ik wat goeds met den bal, die ik voor mijn voeten heb?*' Indien men niet in een positie is om te schieten, dan moet de bal op de beste mogelijke wijze aan den passieven medespeler doorgegeven worden. Met andere woorden, men moet passeeren of centeren. Een pass is alleen goed, indien deze door den passieven speler in volle vaart genomen kan worden. Met een bewegenden bal is elke speler, beter dan de beste speler met een stil liggende bal, daar de snelheid van het spel er ten zeerste door verhoogd wordt. Wat is nu een goede pass. Een goede pass is een bal, die in scheeve richting over het veld gaat ongeveer vijf a tien meter voor of opzij van den speler, dien men den bal wil geven. Ik wil dezen stelregel met eenige woor den verduidelijken. Het groote overwicht van de verdediging tegenover den aanval ligt in het feit, dat de verdediger den bal duidelijk ziet aankomen en kan wegwerken in de richting, die hij loopt. De aanvaller daarentegen moet zich omdraaien en den bal trachten mede te ne men. Op dit onderscheid loopen op 't oogen- blik 50 procent van de A. F.C.-aanvallen dood. Ofschoon het uit den booze is namen te noemen, moet ik toch eenige voorbeelden aanhalen. Tienstra heeft in den wedstrijd tegen D. E. C. zeker wel 50 malen getracht den bal aan Tacke verder te geven en gaf daarbij den bal direct op het lichaam van Tacke verder. Tacke staat met zijn gezicht naar eigen goal, moet den bal stoppen, zich omdraaien, trachten het veld te overzien en dan verder spelen. Het is te begrijpen, dat de centerhalf of back der tegenpartij met een dergelijken bal korte metten maakt en Tacke geen schaduw van een kans heeft iets met een dergelijken bal te verrichten. Nadat dit een paar maal gebeurd was, ziet men beide spelers wanhoopsbewegingen maken en de verstandhouding leidt er onder. Neseker, die overigens een uitstekende afbrekende partij speelde, een kenmerk voor ons Hollandsche voetbal, tracht tientallen keeren zijn voor hoede aan het werk te zetten, hetgeen hem slechts een dood enkel maal gelukte. De re den was weer hetzelfde. Piet Wolters of De Waard moeten stil staan om den bal af te SPECIAAL HUIS in Zijden-, Wollen- en Katoenen Stoffen - 9 - A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1930 | | pagina 9