Cafe-Restaurant VAN TUYLL A - .V L wachten en daar komt de half in volle vaart en neemt den bal zonder meer mee. Het is dus een feit, dat het recht naar voren spe len van den bal, vrijwel steeds aan de voor hoede den kans ontneemt den bal in zijn macht te krijgen en de halfs moeten gewoon lijk zijdelings of zigzag-gewijs voeden. In elk geval mag geen enkele pass gegeven worden minder dan een meter of drie a vijf van den speler af. Het is natuurlijk onmogelijk om hier een wet van Meden en Perzen op te stellen, daar de posities zoo sterk varieeren, doch ik ge loof, dat de door mij aangegeven regel op ons Nederlandsche spel van toepassing is. Bij een shortpassing-systeem moet de bal natuurlijk iets dichter bij den passieven me despeler aangegeven worden. Daar evenwel goed shotpassing toch alleen op harde speel velden geleerd kan worden, die wij in Hol land niet bezitten of niet gebruiken, kunnen wij ons voorloopig ten minste niet op short passing toeleggen. De actieve speler moet verder steeds trachten een of twee tegenstanders naar zich toe te lokken, alvorens te passeeren. Dit mo ge uit den booze lijken en er uitzien alsof men het spel verlangzaamt, toch maakt het ontbreken van een of twee tegenstanders het den voorhoede-spelers veel gemakkelijker. Verder moet de actieve speler er steeds op bedacht zijn den bal naar achteren door te geven, om zelf naar voren te gaan. Vervolgens moet de actieve speler, gelijk de tennisser of de bokser, in het begin van den wedstrijd trachten uit te vinden, of hij in snelheid zijn onmiddellijken tegenstander de baas is of niet. De buitenspelers moeten in het begin op een wedloop met den tegenstan der half laten aankomen. Blijkt daaruit, dat de half langzamer is, dan moeten èn center voor èn de binnenspeler met dit Feit reke ning houden, den buitenspeler met verre pas ses aan het werk te zetten en zelf zooveel mogelijk voor den goalmond positie nemen. Is de half sneller, dan moet men door eenige korte passes den voorwaartsspeler den noo- digen voorsprong trachten te geven. Dan moet de actieve speler steeds weten, welke spelers hij achter zich gelaten heeft en met wie hij nu te doen krijgt. Indien bijv. de rechtsbuiten de half voorbij is, dan moet hem de positie van het spel duidelijk zijn. Hij zal worden aangevallen door den back en de vraag is slechts, waar bevindt zich de rechtsback, daar de centerforward den cen- terhalf moet afhouden. Hoe staat het met den corner? Op het oogenblik is het overal gebruikelijk, dat de aanvallers zich voor den goal opstellen en trachten den goal er in te koppen. Zij wor den hierbij zooveel mogelijk door de verde- diges gedekt. Het lijkt mij veel beter om bij een corner niet voor den goalmond te gaan staan, doch van een afstand van een meter of vijf op den bal toe te loopen en trachten den bal in volle vaart te nemen. Verder kan getracht worden een scrummage voor den goal te maken, waaruit menig goal gemaakt zal kunnen worden. Deze mogelijkheid moet op oefenpartijtjes onderzocht worden. Verder moet worden vastgesteld, hoe groot de bewegelijkheid is van de spelers gedurende den tijd, dat de bal in de lucht is. De ideale voedingstrap naar de binnen- spelers is de bal, die ongeveer een meter vroeger pitcht, d.w.z. voor den binnenspe ler, waardoor deze de gelegenheid krijgt on- midellijk over den half verder te spelen. Wat doet de passieve speler: De plicht van den passieven speler is steeds zich onmid dellijk en ten spoedigste vrij te maken van de verdediging. De oude regel is, dat de passie ve aanvalspeler steeds naar de open plaatsen AMSTELVEENSCHEWEG HOEK STADIONPLEIN RESTAURANT A LA CARTE DEN GEHEELEN DAG BILLARDZAAL CONCERT HEINEKEN'S BIEREN A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! - 10 -

Schakels (clubbladen) | 1930 | | pagina 10